Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

I GRAD KRK USKORO DOBIVA PLUTAJUĆU BENZINSKU POSTAJU

Grad Krk će instaliranjem pontonske benzinske postaje konačno riješiti gorući gradski problem – nesnosne gužve u luci

16. BBS: ŠEST SVJETSKIH I 12 HRVATSKIH PREMIJERA PLOVILA!

Brojni noviteti, radionice na temu održavanja brodova i opreme, kamperski kutak, stručna predavanja i središnji info charter centar dodatni su motivi za posjetu sajmu

Poll

koji vam je najbolji nacin ulova ribe

puškom
na ruku
stapom
mreža,parangal...
ostalo....

Author Topic: ulov ribe  (Read 5623 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline denister

• Barba
  • još plutam :)
ulov ribe
« on: October 17, 2008, 03:31:10 pm »
dakle zanima me kako najvise volite loviti ribu, ja preferiram na stap i pusku, a vi?
« Last Edit: October 29, 2008, 10:53:11 pm by Dario »

Offline Equilibrium

• Mali od palube
  • *
Odg: ulov ribe
« Reply #1 on: October 20, 2008, 03:34:04 pm »
Donedavno nisam ni htio uzeti stap u ruke i kleo sam se da je puska bog...no vremena se mjenjaju (ili ja to starim  ;D)

Offline Schultz

• Timunjer
  • **
  • Sakrameski...
« Reply #2 on: October 20, 2008, 08:02:00 pm »
Heh... Ti i pushka...... ;D ;D ;D ;D

Sva sreca da ovdje nema velikih gofova pa da te jedan ne zamjeni za jeshku..... ;D ;D ;D ;D ;D
Use, nase, podase...

Offline denister

• Barba
« Reply #3 on: October 20, 2008, 10:21:57 pm »
heh nece se ni pohvaliti pa cu ja njega malo pohvaliti ;)
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=6OLAZq1LqYk" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=6OLAZq1LqYk</a>

Offline stibra

• Viceadmiral
  • 5o5
    • Sailing Blog
Re: ulov ribe
« Reply #4 on: January 09, 2009, 03:19:30 pm »
Dugo sam na moru samo pecao na prst koristeći isključivo svježi bijeli kruh i lovio klasično, bukve, ušate, arbune, salpe, piceve i ponekad koju oradu.
Prešao prije 2-3 godine na kratki jako osjetljivi štap brzog vrha, kad sam poludio kako mi je svaka veća ušata potrgala predvez, jer ne mogu dovoljno elastično popustiti najlon kad povuče naglo. Rekord ušata od 0.8 kg na kruh u podne!

Lovim sa dužim predvezima 0.08-0.16 mm, ovisno o dobu dana, npr. ušate u podne po suncu sa 0.10 ili najviše 0.12 na ogromnu pahulju kruha na minijaturnoj zlatnoj Gamakatsu udici širokog luka. Uglavnom koristim vodenu kuglu za lov pri površini, sa najmanjim olovom koje je dovoljno za povući najlon kroz vodenu kuglu kako bi mamac i predvez jako sporo tonuo. Olovo je bar 30-40 cm udaljeno od udice.

Počeo sam i panulati prošle godine, uglavnom sam dobijao luceve, trupove i poneku palamidu, te nekoliko skuša i šaruna. Mislim se malo više pozabavit panulom ove godine :)

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #5 on: January 09, 2009, 08:16:10 pm »
Zanimljivo, moja priča  je vrlo slična Stibrinoj glede štapa i ušata, uz napomenu da poslije prve ulovljene na tom mjestu više ne treba ni pokušavat bar nekoliko sati. Inače sam prije bio pobornik lova iz ruke, ali prelaskom na jedrilicu mi je štap ipak praktičniji i osobito me veseli veća šansa za ulov većih primjeraka, kao što je Stibra naveo.

Panula mi je poseban gušt i dobro mi leži, i nakon što sam prestao loviti parangalima (otkad sam kupio jedrilicu), riba sa panule mi čini najveći dio ulova, čak i lignje lovim isključivo panulom. Obavezno koristim fluorokarbonske predveze, debljine ovisno o panuli i ribi koju očekujem. Tako sam palamidu od cca 2 kg ulovio na panulu namjenjenoj šarunima, predveza 0,25, (vjerovali ili ne, nije ribička...) i to pod jedrima, sam na brodu. To je bila borba za pamćenje, srećom me vjetar nije bacao na obalu pa sam ju uspio nekako izvući,  i to samo zahvaljujući niskoj krmi. Inače sam tako izgubio 2-3 varalice, vjerojatno od palamide...Ko je jednom vukao palamidu, zna koliko je to živahna riba čak i kad je manja
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline stibra

• Viceadmiral
  • 5o5
    • Sailing Blog
« Reply #6 on: January 10, 2009, 12:21:26 am »
Meni je zanimljivo da sam najviše riba ulovio na panulu, na jedra i to uglavnom pri brzini od 5-6 čvorova. Samo sam dva luca ulovio pri brzini od 3-4 čvora. Sa motorom nisam skoro ništa ulovio, osim jednom 2 palamide, pri brzini od 7 čvorova.

Offline denister

• Barba
« Reply #7 on: January 10, 2009, 09:30:13 am »
jao, sram me reći da več dvije godine nisam panulao  :-[

Offline stibra

• Viceadmiral
  • 5o5
    • Sailing Blog
« Reply #8 on: January 10, 2009, 01:31:12 pm »
Savjet za panulu za luceve, palamide i trupove:
- Yozuri, 7 cm, boja bukve, zlatne nijanse - može se vući bez problema na brzini 6-7 čvorova, neće se početi okretati kao npr. gavuni od DTD-a.
- vučete na dubini 4-8 metara pri brzini 5-6 čvorova.

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #9 on: January 10, 2009, 09:00:22 pm »
I ja imam Yo-zuri za palamide i veće ribe, a ispred sam stavio 5 cm sajle jer mi je dojadilo gubiti varalice. Inače samo tu panulu vučem 'usput' kad jedrim. Luceve sam jesenas ulovio na jedra pri preko 6,5 čv, a DTD gavun 5cm koristim za šarune, ali ne trpi brzinu preko 3 čv. Njih uglavnom lovim jedreći samo sa genovom ili motorom ako je bonaca. Zna se bacit i koja veća ušata ili skuša...
Ako se vuče dvije panule, poželjno je da jedna bude sa više, a druga sa manje olova, tako je veća šansa za nać ribu, samo pazite pri okretanju da ne napravite petljanac ;D Vjerujte, nije dobro za živce, osobito ako je riba raspoložena za gutanje varalica
« Last Edit: January 10, 2009, 09:03:15 pm by jazavac »
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN