NAŠE PRI?E - Dogodilo se..., i to baš meni !

Autor Strici, Travanj 10, 2012, 02:19:51 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Strici

Eto se skiperi kod mojih brodica iskrcavaju, a meni ponestalo pi?a za ponuditi. Pa ovdje postavljam ba?vu punu vina, i nek se sami služe.

Guma je kod moderatora
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

traktor

Imam jedno spektakularno nasukavanje ali pricu moram pazljivo skockati da se neki ne uvrijede i za to mi treba malo vremena jer nisam neki diplomata.

U medjuvremenu evo jedne pricice od prije dvije godine koja se nasukala u  skovaceri. Leo je rekao da joj tamo nije mjesto pa sam je tu  dovukao za one koji je nisu procitali. A i da maza ne misli da je prvi opisao vlastito nasukavanje.  ;)

U drugoj polovici  dana po friskom jugozapadnjaku isplovili iz prepune Telascice  prema m. proversi. S genovom na desnim  uzdama, brzina  broda oko  6 cvorova.  Prolaz   je tu sirok oko 500 m,  stojim, jargola  izmedju nogu, na automatu  :angel:. Ostatak posade u kabini ruca.

Tek na  udaljenosti od tridesetak  m 'uocavam' lijepu bijelu pasaru od 5-6 metara koja mi sjece put, vjerovatno bio vezan iza Korotana. Od genove je nisam ranije vidio, motor joj nisam cuo. Plovi sporo ali imam osjecaj da ce proci. Ruzan sudarac( tu rijec sam cuo od starijeg sina dok je jos bio beban) se zbio desno prema  krmi gizdave ljepotice. Nije joj bilo lako a ni mom razvaljenom mehanizmu za sidrenje koji je apsorbirao gro energije. Momak je izasao iz kabine , zaprepasteno drzao ruke u zraku i ponavljao: "Nisam vas vidio, ja sam kriv". Meni se dogodi da ne vidim i kad gledam,( corav  od rodjenja na lijevo oko pa bez sterea dubinu odredjujem uglavnom iskustveno i paralaksom) ali momak po meni nije vidio jer nije ni gledao.Kako ne primjetiti genovu od 35 kvadrata u po bijela dana.

Bez namjere da se opravdavam evo par stvari koje su mi se tu noc motale po glavi prije nego sam zaspao.

Tih desetak  sekundi koje sam imao na raspolaganju sam najvecim dijelom potrosio u blesavom uvjerenju da se to (meni) ne moze dogoditi( ako se nije u 40 godina nece ni sada ).  Zadnjih 3 sekunde( 10 m) kad sam bio svjestan da cemo se sudariti bio sam blokiran.  Umjesto da otpustim skoticu, otkacim  automat, skrenem lijevo, ja sam se vec poceo jako cuditi.

Jedan  od 'refula'  kad vjetar poprecno  prelazi kanale mi  je u najnezgodnijem trenutku 'pritisnuo gas'. Nevjerovatno, ali ja sam registrirao sve sto je bilo na instrumentima pa tako i prividni vjetar u pol krme desno. Sa 8- 9 dosao na 12-13 cvorova.

Nekoliko dana prije sam u vodama izmedju Murtera i Kornata  dva puta bio u situaciji da se pod jedrom micem tim svijetlo obojenim pasarama jer su imale prednost desnoga i prkosno picile. Ne bi se cudio da je u gore opisanom slucaju, u  podsvijesti, u najmracnijem kutku te bine kojoj se zavjese rijetko odskrinu a kamo li dignu , moj ego odigrao svoju malu ali znacajnu ulogu  :angel02

Vecina forumasa ce s pravom reci, u tom koridoru koji je kilometar sirok ne plovi se na automatu, kolikogod promet bio gust i plovi se uzduzno ima i onih koji plove poprijeko. Osim toga iako  sam vec dugo vani, prosjecni sam hrvat (s jugo atavizmom) koji zvjera desno ne sluteci da najveca opasnost dolazi od ljevice. 
Momak koji je ponavljao da je kriv i bio sretan da se nije potopio mi se smilio tako da mu nisam nista rekao vec sam odplovio dalje.

Ali ne lezi vraze, (poznato je da sere na hrpu), u prolazu izmedju otocica Krknata i Krave
( nasuprot  Zaglavu kraj Sali) nisam se usidrio nego zaronio na nekih 4 metra dubine i vezao se za jednu prstenastu stjenu jer je lanac, sidro i sidreni vinc bio neupotrebljiv.( normalno mogao sam  baciti rezervno sidro na konopu) Provukao sam tri puta jedan stari konop od nekih 10 mm a kroz tu kolajnu standardni konop s dva kraja na pramcanu bitvu. Kasnije se to pokazalo kao losa odluka, bolje reci losa izvedba .Bili smo tu dva dana po solidnom maestralu koji tu zavija i  valovima koje svako malo naprave gliseri  jer je  pederima gust proci kraj veceg broja usidrenih brodova.
Ovaj drugi gof je bio toliko velik da  mi  je kod izvlacenja morala pomoci posada iz jednog drugog broda.
Ja sam isao u Sali po neke lijekove, dvije trecine preostale posade je jos spavalo a jedna trecina, ustvari bolja  polovica, je izasla iz kabine tek kad je  osjetila i cula suptilni zvuk sljubljivanja "celika i kamena". Dosta je bilo da se jedan od tri voja konopa na stjeni izdere pa da Zabac bez stega slobodan ko ptica odpluta tridesetak  metara dalje do prekrasnog  stjenovitog dna punog skrapa.

Vec kako je zazvonio znao sam da ce kad progovori biti grd, ali toliku paniku i ljutnju nisam vec davno cuo od mog inace  smirenog mobitela. Zurno se vracajuci gumenjakom, bas  u ravnini Zaglava, sin javlja da se kobilica zaglavila. Pogadjate, uhvatio sam se za glavu.

Kad sam stigao na mjesto krimena i ja zaronim i vidim da se kobila(2m) uvalila u prosjek medju stjenama a kormilo veselo lupa po siki u ritmu valova .Ni Rubik je ne bi uspio uvaliti tako dobro u ovaj labirint od skrapa. Relativno brzo sam dosao na ideju staviti bum na stranu i donju koloturu skote vezati za stijenu pod vodom. Onda smo svojski zategnuli skotu tako da se brod nagnuo 30-40 stupnjeva. Oslobodio se i premjestio par metar dalje medju ljepse   stjene ali je i dalje bio zarobljen. Vidio sam da se nema sto cekati pa smo zvali pomoc. Tipu na emergency svaka cast na profesionalnosti jedino sto smo oba bili izgubljeni u vremenu. Ja sam zelio da sat ima najvise 30 minuta a njegov je imao vise od 120 . Oko nas je bilo desetak brodova koji su gledali ali "nisu nista vidjeli" ;). S gumenjakom sam odjurio do prvog carterasa  na kojem mi domaci skiper kaze da njegov brod od 40 stopala ne moze tako plitko jer ima 230!!! cm kobilice. :daydream:( ja sam bio na 2 metra nasukan a deset metara dalje je vec 4 m). Austrijanac na motornom brodu mi je porucio da je upravo namjeravao pogledati motor jer mu nesto ne stima. Ko u bajci pojavio se neki charter katamaran od 12 m."I need help, I am aground" viknuo sam na mom tarzan engleskom. "Where is your boat?"

Englez je nanjusio avanturu. U no time povukao me je za podizac genakera produzen s pedesetak metara konopa kojega sam bio prethodno  pripremio. To je izgledalo ludo, kao neka igrica, Zabac je bio slobodan u desetak  sekundi povlacenja.
Kad sam posadi katamarana spomenuo placanje jasno  su mi dali do znanja da osjecaji koji su ih preplavili nisu na prodaju. Litra maslinovog ulja iz mog sela okrunjena s nekoliko zlatnih medalja i boca hladne zlahtine je  bila nesto sasvim drugo. Cure s broda su reagirale kao da sam im ne znam sto dao.

Tast, kojeme su bolovi bili cudesno nestali je rekao: "Ovo ne treba niki znat, ca ne?" Ja sam sutio jer znam da bi puko da ovakvu poslasticu ne  podjelim sa slanim  forumasima.

Strici

ps.
Žebenoa. Uop?e se ne usudim što re?i. Ne na onaj prvi struganac, ovo drugo. Ako ništa drugo, onda da je moje tvrdoglavo ostajanje na brodu ili u blizini broda ispravno. Ali i zato što kod mene nema koga koji bi znao išta napraviti. Sli?no jer nisam bio na brodu je bilo bezna?ajno prema Traktorovom.
?esto smo prije bili na Dugom otoku. Ponekad bi ostali i po nekoliko dana, ako nam se svi?alo, danju jedrili, nave?er se vratili. Taj smo dan ostali na vezu, u Luci, bilo je više mora, a Luka nam se jako svi?ala. Koliko se sje?am, tada je bilo malo solidno molo i jedan simpati?ni hotel?i?
Svima se je svi?alo druženje. Ulovio sam lijepe ribe, i dogovorene su gradele nave?er. Ne znam zašto nismo imali kruha (jer mi jedemo ribu samo s kruhom), a u hotelu nije bio friški, i ja sam izmislio da moram u Sali po kruh. Ili je bio neki drugi razlog ne mogu se sjetiti, ali tada je još tamo bila tvornica konzervi i puno lijepih cura (koje su kod plesa krasno vonjale na srdjele ), a ja sam prije ?esto bio na Dugom otoku, tada još službeno. Brod je bio na sigurnom, uzeo sam malu vhs stanicu da imam vezu s brodom, gdje je bila kapetanica, i malom brodskom biciklom krenuo na "izlet". Nadomak Sali usplahireno me zove kapetanica, i koliko sam mogao razumjeti, neko ho?e da se veže i da se mi?emo. To ne volim bez mene, pa sam okrenuo i zapalio natrag. Prestizao me (jedva) neki mali prdavac traktor?i?, onaj s dva kota?a i prikolicom; pa sam se uhvatio za njega, i vukao se uzbrdo. Izdušila se guma, smotalo me i ja ljuljno, ogulio koljena i ruku, a traktor ode. Ne vjerujem da me nije vidio. A kapetanica kuka te kuka. Tada prometa gotovo da i nije bilo. To za inat. Uglavnom sve je bilo u redu, i gosti ispekli ribu, uzeli kruh iz hotela, a ja došao na gotovo. Je da je kruh bio star, a riba se sva raspala (jer nitko nezna ribu kao ja) :angel02, imali smo jako lijepu ve?er. Ja pored toga i bolove. No pomogla je paška žutica od Šime iz Šimuna. anim32
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

estan

Jednog popodneva, odmah nakon posla, drišim brod i pravo na lignje. Vanka malo burina, ma ko to obadaje. Do?em na poštu bacim sidro, a burin se sve više buni kako nije burin ve? ozbiljna bura, ali ja ga ne slušam. Još kad se uhvatila prva ligna, ma ko ga j..e. Bura sve lju?a, ali lignje ipak rade (kako i nebi kad sam jedini na moru. I tako guštam ja sam na prostranoj pošti, dok ne do?e normalna ura (9 uri nave?er) za po? doma. Dižem sidro bez onih li?erastih vin?eva i uz malo truda iš?upam ga iz pržine u koju se od straha ukopalo. Jedrilica plovi nagnuta i na prazan jarbol, ali glatko i udobno, tako da sam ja potpuno isklju?io iz mozga sve bjesnije urlike goso?e bure. Uplovljavam u lu?icu, dolazim blizu veza, gdje je puno i previše prevelikih brodova za vezove kakvi su projektirani, a kako me reflektor, koji uzaludno pokušava sprije?iti kra?e tu?e pravo u o?i, ništa ni ne vidim. Zato smanjujem gas na minimum i polako se provla?imkroz labirint konopa. U jednom momentu, bura baci vrlo snžan reful, zlurado se cerekaju?i. Ja vrtim timun, vrtim pentu, dodajem gas, ali ništa ne pomaže, jedino sam uspio izbje?i krmu jedne skupocjene motorne jahte, ali ne i glavu mula na koji je bila vezana. Tuf, bum, ipak brk na provi malo ublažava udarac, ali prova se penje uz mul. Ja ve? zamišlam štetu, ali šta je tu je. Ubacujem vožnju krmom, izvla?im se na sredinu prolaza i okre?em prema svom vezu. Kad sam uplovio i vezao se, tražim štetu na provi, ali osim ogrebotina na aluminijskom zaštitnom limu, ništa ne vidim. Odšetao sam do glave mula u koji sam udario i imam šta vidjeti. Odvalio se dobar komad betona. Ništa, sutra ?u bolje pogledati provu. A, sutra sam jedino mogao ustanoviti da se ona zaštitna lata  malo iskrivila. Pregled plastike s unutrašnje strane tako?er nije mogao utvrditi nikakvu štetu. Blažena bila moja Shadowica, ma neka je neki ljubitelji laganica nazivaju tenkom. Ne vjerujem da bi te laganice ovdje prošle bez ozbiljnih poslijedica.

Strici

Dobro Estane, dobro. ?vrsta je stakloplastika. A i lako je za popraviti. Da je bilo od drva imao bi brodomarangun što za zaraditi. Nažalost nema ko drvo dušu, ali je skoro svi imamo. Izgubili dušu, imamo brod. Pogledaj u "Filmi?e" test o naletanju jedrilice pod punim jedrima na razne predmete.
A ovdje link direktno:

https://youtu.be/rvxhQO4pw2E

"Yacht" test ekipa pravi rupu u trupu jedrilice i pokušava raznim metodama sprije?iti prodor vode. Samo pravljenje rupe je spektukalularno.
Vrijedi pogledati, odnosno svakako pogledati i još više cijeniti ?vrsto?u stakloplastike:

https://youtu.be/bRhcXBtmPQs 

estan

willy

Ovo je stvarno bilo interesantno za vidjet,izgleda nepotopljivo.
Nisu to baš bili lagani udari..

grancipor

Bilo je to na jesen 1982. ili tamo negdje. Onda sam bio još mlad i "neustrašiv".  anim64
Diglo je jugo i to solidno jako. Polako je poslijepodne skretalo na jugozapad. Garbinada, kako bi mi rekli. Na sjevernoj strani moje vale koja je smještena u pravcu isto-zapad, odmah izvan luke, gdje je otvorena prema moru stvaraju se prili?no visoki valovi i vjetar nesmetano puše. Onda, kao što napomenuh, bio sam mlad itd i zabavljao sam se sa Finn-om. Bio je pravi dragulj?i? napravljen od tikovine.
Sad, po takvom moru i vjetru, bio je pravi gušt glisirati mezanave.  :sail:  I tako sam ja paralelno uz obalu glisirao gore dole prema sjevero-zapadu pa nazad prema jugo-istoku. Uživancija (kako bi Strici rekao: zamislite si smajli?a koji uživa). Vježbao sam ili, bolje re?eno, isprobavao razne položaje peraje. Za one koji ne poznaju Finn-ca to je metalna polukružna peraja koja se može, vrtnjom oko osovine, dizati i spuštati. Nisam uop?e primijetio da sam se približio obali na mjestu gdje se nalazi jedna puntica nego sam i dalje šišao.
U jednom trenutku, odlu?io sam i?i više u orcu i spustio sam peraju do daske dok sam bio na valu i baš kad je barka bila izme?u dva vala...TRAS!!! od udarca u kamen peraja je gotovo izletila iz sjedišta jedno pola metra od moje glave jer sam u tom trenutku, sva sre?a, krenuo izbaciti tijelo van za kontrapež.
Da sam zakasnio sekundu ili još manje, ode glava... Još me hvata jeza kad se sjetim.

Za sada toliko. :)

To je samo za po?etak, ima toga još...  :angel02
Ne treba mi Google. Moja žena zna sve!

Strici

anim37
ta se svašta nadešavalo, dobro je da smo svi i cijeli ovdje na broju. Siguran sam da bi skoro svaki mogao napisati nešto da nam se nakoži ježa. Malo i crnog humora, ako neki ho?e tako shvatiti. Pa onda da nisi imao an?ela ?uvara. Svi ga imamo. Oni koji ga nisu imali ne mogu se ovdje ni javiti anim37
A Deler i nije baš prva liga, iako samim time gdje je ra?en, mora biti solidan. Ravan Bavariji je, ali sada, jer je Bavarija isto samo solidna. Prije je bila još solidnija. Sveisto, koliko se ofrlje radi, taj je materijal nezamjenjiv. O tom, stakloplastici ?u ovdje jednu pri?u. Isto u stilu naslova, desilo se u Malom Lošinju. Pa kad nam Jazo napiše koju, onda ?u i ja.

jazavac

Citat: Strici  u Travanj 12, 2012, 06:06:53 POSLIJEPODNE
...Pa kad nam Jazo napiše koju, onda ?u i ja.

A o ?emu da pišem  :daydream:
...kad sam sa pasarom od 4 metra na jedra (bilo mi je 14 godina) skoro završio na grotama ispod crkvice na ?ikatu jer me 'uhvatila' tramontana (?itaj: nisam poslušao starog kad mi je rekao da ?e neverin)?
...kad sam sa pasarom od 5,5 m sa mrtvim janjcem i budu?om ženom tukao po južini od 15+?v preko 6 sati od Raba do Sv.Martina na Lošinju, rotu koju normalno preplovim za 3,5 sata? Tog dana pred Velu Gospu nikog živog na toj dionici nije bilo na moru  ch07
...kad sam se panulaju?i na brancine sa pasarom naprdio na grotu  anim64 ?
...kad sam se vra?aju?i sa liganja po jugu u poja?anju po mrklom mraku ostao bez timuna?
...kad sam otišao na lignje na Susak i uhvatila me olujna bura, a doma sam rekao da idem na poziciju zašti?enu od bure...bilo je to u vrijeme prije mobitela...
...ili kad sam plove?i sa sadašnjom jedrilicom (tek ju kupio) uz Unije po doma?em terenu, usro od straha kad sam ispod sebe vidio grote a na dubinomjeru 2,5m 100m od obale i tek poslije vidio na karti da je tamo pli?ina ch4
...ili kad sam sam na brodu kemijao sa genakerom i napravio štraorcadu na autopilotu da sam grlio sartige da me ne katapultira u more, a netom poslije vra?aju?i se u kurs, isti genaker pretvorio u karamelu oko prednjeg štraja, dok me vjetar nosio ravno na obalu?  ch55

Znaš kako kažu, što te ne ubije, to te oja?a anim35

sve je to bila škola, ali najsretniji sam kad mogu u?iti iz tu?eg a ne vlastitog (lošeg) iskustva :O0:
Za dvadeset godina, biti ?eš više razo?aran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.â€" MARK TWAIN