Prva jedrilica

Autor insomnia, Studeni 23, 2016, 05:34:06 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

dmeter

Citat: jazmi  u Studeni 25, 2016, 12:06:15 PRIJEPODNE
Baš to manevriranje, me?u ostalim, mene odbija od kupnje ve?e jedrilice.
Sve se nau?i. i mene je bilo strah kad sam prvi put plovija sa jedrilicom 50 stopa sam .?ak sam odbijao posao tada,a sad je normalno da skiper sam plovi sa 60 stopa jedrilicom.
Prije bi mi bila muka kad sam na mom drvenjaku od 9 metara sam morao sidriti,pristajat na kraj. Sad sidrenje je djecja igra sa pravim sidrom iz kokpita pustim sidro,ukopam ga i pustim na odgovarajucu duzinu.pristajem na kraj po 4-6 puta dnevno.?ak gustam po buri se uvlacit u ACI Korculu (u ACI korcula sa manjim brodovima od 60 stopa) se pristaje plovidbom unazad 300 metara a s obadvije strane plovila ima manje od 1 metar mjesta.Jedna greska i razbijes brod po buri.

jazmi

Citat: Ante_Ri  u Studeni 25, 2016, 07:17:06 PRIJEPODNE
Sto bi rekao zasto plovis puno vise na motor nego na jedra?

Koliko cesto podizes kobilicu u valama i koliko plitkom moru se tada sidris?

Sto se tice pristajanja i odgurivanja rukom imas jedrilice od 7m koji imaju 1t a imas od 8m koji imaju 3t pa i vise kada su nakrcani.

Kobilica je spuštena samo kad jedrim.
Ako sam u Belom, a ?esto smo bili ovo ljeto vežem se u lu?ici  iako me svi mještani upozoravaju. Ni po oseki nisam se nasukao tamo pod dizalicom u dnu vale. Samo jednom Ili dva puta smo barkom došli baš do plaže da bi nešto iskrcao. Na susku se uvijek na?e mjesta na mulu  (nekad kod sme?a hehe). 
Uglavnom sidrim gdje i druge jedrilice samo bliže obali, nije to znatno bliže ali ?esto su neki muli?i za stati na pol ure i trknuti do du?ana gdje je dosta plitko pa tada dobro do?e plitki gaz jer ne moram petljati sa sidrom i gumenjakom.
Naša jedrilica bi po papirima spremna za plovidbu ( ne znam koliko je to goriva i vode, posade? ura?unato) trebala imati 1250 kg.
Više plovimo na motor nego na jedra zbog neiskustva. Ovo ljeto zbog bure nismo mogli od Medulina krenuti prema cresu pa smo no?ili i ?ekali da padne i umjesto kad i sve jedrilice krenuli još malo kasnije a  tada je bura ve? potpuno stala. Jedrilice koje su krenule ranije su jedrile preko. Mi smo krenuli taman kad je bura stala a zapadnjak još nije po?eo. Mislim da cijeli koncept treba postaviti tako da se ide na jedrilicu toliko i toliko vremena i samo okvirno odrediti u koji akvatorij. Ina?e ispadne da se uvijek negdje žuri i da si nešto propustio. Naravno, u srpnju vjetra baš na i oko Kvarnera baš i nema puno ako nema bure. Prošle godine smo puno više jedrili jer je puhala bura a mi smo bili dobar dio vremena uz zapadnu obalu istre pa nije bilo bojazni od previše bure.