NAŠE PRI?E - Dogodilo se..., i to baš meni !

Autor Strici, Travanj 10, 2012, 02:19:51 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

dmeter

Citat: Strici  u Srpanj 22, 2015, 09:17:18 POSLIJEPODNE
      I koliko smo god natezali nismo obojica uspjeli skinuti konop s bitve, previše je pi?ilo u bok :fucyc:
vidi ovo ?udo baš za te situacije.http://www.opticsplanet.com/mil-tac-emergency-rescue-knife.html

Damir s

Dmeter
Nabavi jedan keramicki noz za na brodu to ti preporucam mozes sjeci sve sto zelis i ne treba ga ostriti.
Jest skup ali se isplati ga nabaviti  sve sto valja moras dobro platiti.

http://www.performancesailtools.com/accessories/ceramic-riggers-knife/
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ?ete dobro sje?anje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbje?i kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

dmeter

Citat: Damir s  u Srpanj 23, 2015, 12:25:49 PRIJEPODNE
Dmeter
Nabavi jedan keramicki noz za na brodu to ti preporucam mozes sjeci sve sto zelis i ne treba ga ostriti.
Jest skup ali se isplati ga nabaviti  sve sto valja moras dobro platiti.

http://www.performancesailtools.com/accessories/ceramic-riggers-knife/
I o?u hvala na linku

Strici

Tada nije bilo keramike, te "nožaste" mislim. Ali da je je i bilo ja bi to sigurno zadnji nabavio, to ne obadajem. Ja sam tradionalist, a nisam ni onda (vjerojatno) bio bez noža, jer sam obi?no na brodu nosio nož sa sobom, ili je bio na dohvat ruke.
Konkretno baš tada je na dohvat ruke bio upravo ovaj:

Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Strici

I kad sam vidio da vrag uzima šalu u svoje ruke, konop nije izgledalo da ?e pu?i, bitvu izvaliti, skoro
da nisam vjerovao, jer je kod meine po palubi bilo u podpalubi više nego
solidno pri?vrš?eno, ali mi svejedno nije bilo svejedno, mislim preneseno
?ekati gdje ?e najslabija karika lanca pu?i, a to bi se sigurno desilo. I
odlu?io se u trenutku ne doznati koja je to karika. Nisam rezao, ma samo sam
nož prislonio, i vidio kako se kida trostruko sukani klasi?ni, ali najlonski
konop, dvanaestica,  je odletio kao laštik prema obali. Naravno nas je odmah okrenulo pravcem u vjetar, sad dal je
cug došao do samog sidra, i ne vjerujem, ali sam ipak kresnuo motor i vozio na
sidru u vjetar. Zlu ne trebalo. Prijatelja sam poslao u kabinu, gdje su me kroz
pleksistaklenu škotu promatrali žena i frend. Mislim da sam imao gornji dio one
kabanice žute za jedrili?are, iako sam ve? kod obla?enja bio skoroz mokar, jer
je padala i kiša, a ubrzo i tu?a. Jednom rukom sam držao kormilarski kota?,
drugom drvenu dasku, na kojoj sam kod ribolova rezao i ?istio ješku, a tada štitio tintaru od debele tu?e.
Tako je to neko vrijeme trajalo, i nije više bilo toliko frke, ali je tu?ilo te tu?ilo. Ma tuklo me je kroz
kabanicu ko da se na meine neko nabaciva s kamenjem. Pa nakrivio glavu i
pogledao u nebo, kad ?e se smilovati. Zveknuo me komad leda, tako da mi je
presjekao preko zuba usnu. Na sre?u imam konjske, odnosno imao sam, i taj
nije pukao. :icon_joker:

Da se nebi mislilo da me led nije maznuo, uslikao me sutradan frend:

Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Strici

U ono doba sam ve? imao anemometar, ne neki elektronski, ali fini švicarski precizni, a da bi
bio zašti?en bio je u „šibekuku“ to ono na silazu iz kokpita u salon gdje je
navla?nim poklopcem pokriven. Tako ako je ulaz bio zatvoren, tada upravo
pleksiškotom, nisam ga s  kormilarskog mjesta mogao vidjeti, pa su mi javljali ja?inu vjetra. Dakle bila je
definitivno desetka, a kad to kaže moja supruga, ja njoj definitivno vjerujem. :icon_joker:
A gledala je ovdje na anemometar:

Na ovoj slici je nadkrov u kokpitu, ali u vrijeme doga?anja kokpit je bio otkriven, kao na sljede?oj slici, slikano tih dana u Rogoznici:

Tako traže?i sliku, našao sam mnoge, kopirane naravno s glavnog kompa kod ku?e. Nisam se nadao da ih ovdje imam. Pa umjesto da sam upravo sada na moru, što bi žarko želio, ja s nostalgijom gledam i maštam o prošlim vremenima. Morat ?u se pozabavit tim slikama, moje Sambuke, mog veli?anstvenog Westerly Renowna. No ne ovdje, tamo ?u u "Moje brodice", a moram i završiti tu pri?u sa neverom, kad smo na kraju jedrili s samo jednim jedrom, olujnim fokom od 7 kvadrata sa 7 ?vorova. Sutra možda nastavim.
Ipak stavljam ovdje, sliku koju ?u prebaciti u "moje brodice", samo kad mi se ho?e :laughing7:
Evo moje "instrument table" na Sambuki:

Nije da je prastaro, mnogi nemaju ni danas toga, ali dobrano zastarijelo. Da imam brod, nebi sigurno imao modernije, a što je ploter ja i neznam, odnosno ja ne želim znati. :laughing7:

Strici

Kao i svaka nevera u principu dosta brzo popusti, popustila je i ova, ali je još dobro ?i?alo. Pozvao sam prijatelja da ide na sidro, i ubire lanac, bilo ga je najmanje 60-setak metara. Tu nema ru?kom na krckanje (jer nisam imao elektri?ni vin?), tako i tako je sve više od 45 metara bilo nekalibriran lanac, kod mene se je dizalo na ruku, jer je tako kudikamo brže. Kad je sidro stuboko, onda "dozvoljavam" pumpanje, jer je sidro plug 16 kila i zaliveno sa još 16 kila olova pa ako još i dobro zakopano, za slabije preteško. Kad je frka, moj prijatelj radi ko makinja, ja sam vozio, a on samo pribirao lanac. Kod stuboko, a bilo je kojih 6 metara dubine, onda ja preuzimam dizanje. Tako je uvijek bilo u svih 25 godina, a istini za volju to je bilo prvi i zadnji puta da je netko drugi "ubirao" lanac. Lanac nije bio zbog žurnosti u lan?aniku, nego nabacan na hrpu na palubi. Jer je još dobro valjalo, plašio sam se da sve ne sleti u more, pa zavezao motorom naravno, do uz obalu gdje su sada korjeni mola marine Frapa, a tamo je zavjetrina od zapada pa dobro zašti?eno.

To ovdje gdje je crveno, a tako je nekad tamo bilo

Sredili smo lanac, dobro u?vrstili sidro, a u to vrijeme je s sjevera, sjeverozapada drmnula žestoka bura. Odlu?io sam ne ponovno tamo sidriti nego odjedriti u marinu Kremik. Spustili smo fok jedro, digli mali olujni fok, od 7 kvadrata. :thumbsup:
Ma što da vam pri?am. Tog se jedrenja sje?am i dan danas, upravo kao da se je ju?er desilo :thumbsup:

Strici

A ovo je moj Westerly u Rogoznici i spremamo se sidriti, prije otprilike 28 godinica. Slika je jako loša, nažalost nemam bolju (u povjerenju; ja to nisam slikao :icon_joker:)

ogi01

Štrici,
Slika je izvrsna. Baš kako treba za 1987. godinu.

Strici

Ogika, kad se tebi slika svi?a, sve je ol rajt. Meni nije baš po volji, na papiru isto nije bog zna kakva, ali je bolja, a kad sam skenirao, još nisam baš previše znao kako je bolje, pa tako kako je. :icon_salut:

Ma što da vam pri?am. Tog se jedrenja sje?am i dan danas, upravo kao da se je ju?er desilo.
Olujni fok je jednostavnije takelati kad nema rolfok ure?aja. Ja ga tada nisam imao, nego obi?no duplo pram?ano leto. Na livom je bilo bron?anim trka?ima normalni fok, a na desnom letu pove?a ?enoa, oboje svaki na svojoj stranu umotani u "navlake za jedra" koje su bile stalno vezane za pram?ani reling (ogradu). Ne znam koliko sam uspio to objasniti, i dali je tako držati jedra uobi?ajeno, ako mognem pokazat ?u slikom. No da krenem kona?no sa olujcem. Mislio sam di?i i malo besan jedro, krmeno. Mislio i ne digao. To je bila takva frka, da nije na još jedno jedro bilo ni misliti. Po buri smo samo tim olujnim fokom iz Rogozni?ke izjedrili ko da smo iz topa ispaljeni. Ustvari poslao sam prijatelja u kabinu, i on se uop?e nije bunio. Jest da sam ispod ze navu?ene jedrili?arske kabanice bio sav mokar, i bilo mi je ?ak i hladno ali ugodnohladno. Jedrio sam za bogove, bogovski. Stvarno se nisam tome nadao, 7 kvadrata fok na brodu koji je deklariran preko ?etri tone, ja pak ra?unam i tonu više; 7 ?vorova. Naravno sa svim mogu?im peripetijama prve najja?e bure. To mi je bilo prvo takvo jedrenje s Westerlijem, neznam to?no dvije tri godine nakon kupovine, ali prije nije bilo takve prilike. Dojedrio sam do ispred Kremika i pošto mi "pila" nije bila za vratom, iz gušta sam pred ulaskom u Kremik pravio krugove, prelijetao s fokom, ali i kružio. Dok "pila" nije shvatila da nešto frfljam, otvorila poklopac (šibeluk) kabine i kljuckala se u glavu, pokazuju?i mi da sam "bedast". Naravno moraš imati zadovoljnu ženu na brodu, ina?e moraš ubrzo prodati brod, a ona je bila skoro pred nezadovoljstvom; bi ona to i prije, ali je toliko frke bilo da to nije stigla postati; cijelo vrijeme je po kabini lovila i sakupljala neke lete?e predmete i tješila našeg milog ku?nobrodskog ljubimca. Tako sam i dalje olujcem jedrio u Kremik, s namjerom vezat se ispred benzinske pumpe. Na kraju sam morao križati jer je deralo po kanalu u pramac, pa kod zadnjeg preleta kresnuo motor i uplovio gdje sam htio :icon_joker:.

Ovo sam ja slikan vjerojatno pred Makarskom, frka je bila isto takva kao u Rogoznici do Kremika, ja izgledao u dlaku isti: osim što sam  kod frke u Rogoznici tada ve? imao obru? kormilarskog to?ka u tikovini. Zbog gromova, naime.
Tamo nam je konope prihvatio moj ?a?a, koji nije odustajao od roštilja.

PS. Tek sada vidim da se na slici vidi kako sam na pramcu držao fok i genou :thumbsup: