NAŠE PRI?E - Dogodilo se..., i to baš meni !

Autor Strici, Travanj 10, 2012, 02:19:51 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Strici

Pa sad sprdnja ili ne je kako ko ho?e shvatiti. U svakom slu?aju ti niko nemože ništa zamjeriti, jer nikoga ne "ubadaš", a šališ se na svoj ra?un, pa pošto je šala nestala, nemožeš faliti i nekom se zamjeriti. Nažalost se sve uzima preozbiljno i ona vremena kad se (bar u srednjoj Dalmaciji) šala jako prakticirala su iza nas.
U svakom slu?aju uzbudljivo opasna pri?a Wawe. Meni je po mjeri i svi?a mi se, jer i ja sam pored sve opreznosti ?esto (promišljeno?) neoprezan. Tako sjeti se još pone?ega, i netreba te optere?ivati što se na pri?u niko ne javlja; ali se vidim ?ita. Možda se jednom pokrenu i drugi, možda shvate da šala, i na svoj ra?un ipak pomaže da se sadašnjica lakše i ljepše podnosi :thumbsup:
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Strici

To nastavljam tamo diskusiju iz "naselja i mjesta...." gdje nebi pasalo kao ovdje:

U to sam vrijeme bio nekoliko puta u Vodicama, doputovao autom, poznatim putem, kažem ja; "iz Be?a kurs 180 (ili je 182?) stupnjeva i do mora", a to bi bilo : Wien, Maribor, Zagreb, Plitvice, Korenica, Obrovac, Benkovac, Zaton i na sjeverni dio Šibenskog mosta, tamo udesno magistalom do "Hacijende" i odmah zatim livo do tada ACY marine gdje mi je bila Sambuca. Cesta je bila ?esto balvan revolucijom zatvorena, pa otvorena, i tako sam prolazio, no nisam bio zaustavljan. No da napišem što mi se desilo kod jednog zadnjeg povratka u suprotnom smjeru, dakle iz Vodica za Wien.
Godinama sam u tada Titovoj Korenici kupovao Li?ki krumpir, kod jednog vrlo simpati?nog i ulju?enog ?ovjeka, tako da smo bili gotovo i prijatelji. Pa i ako nebih nešto trebao, ?esto bih na kratko svratio, a bio je i na kojih 150 metara od glavne ceste, na o?iglednu njihovu radost.
I tako sam svratio (valjda je to bilo) na kraj ljeta 1991?), s ceste desno k njemu, pred ku?om se okrenuo autom (na svu sre?u) i iz auta pitao jednu ženu za Milu i familiju, jer mi je izgledalo da je nikoga nema i da je sve zatvoreno. Ne znam što mi je rekla, no vidio sam jednu grupu kojih petnaestak ljudi iz koje mi se žurno približava neki veliki kosmati ?ovjek, došavši sasvim blizu, vidio sam da nije ?isto u redu, vjerojatno pijan, krvavih o?iju, ma da ne okolišam, ?etnik kao u stripovima, a nešto je imao i u rukama, dali neku motku, ili je to bilo nešto sli?no, ali prijete?e. I kad sam vidio da ne?e biti dobro, kad je ve? bio na samo dva tri metra, otpozadi, nagazio sam BMW-a šestaka i na vrijeme kidnuo. To je bilo kad su reportera Mladena Kušeca, (onog koji svake subote sa akademikom Bratuli?em radi ujutro na radiju lijepe putopisne emisije) ulovili možda i ti isti i pretukli, tako bar mislim....
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

estan

Vawe-ova pri?a me podsjetila na moj bliski susret s velikim kruzerom u vodama oko  oto?i?a Grujice, vrijeme oko 1 sat ujutro (možda i dva, nisam sasvim siguran). Ukratko, bez motornog pogona po slabom vjetru zaputio sam se od Rta Kamenjaka prema Dugom Otoku gdje sam planirao odmor za idu?u etapu puta. Ukratko, penta je krepala na po?etku puta, a vjetar je bio jako slab i put se rastegnuo. Iz Pule sam isplovio u šest sati ujutro, a jedrio sam od nekih 8,30 sati (od momenta kad je Tomosakiju otkazao kabel od svie?ice i nije više htio raditi) Od Ilovika do Grujice sam više držao o?i zatvorene nego otvorene i budio bih se uglavnom kad bi jedra zalepršala zbog gubitka vjetra pa bih korigirao kurs. Tako nešto dogodilo se i prlikom približavanja Grujici, a i malo sam ?eš?e otvarao o?i da ne bih pogodio sam otok. U momentu otvaranja o?iju, pored mene je prošlo jedno osvjetljeno brdo na samo nekoliko metara i jako me zavaljalo. Da sam se trenuta?no razbudio, o tome ne treba govoriti. Uz put sam utvrdio da su položajna svijetla u me?uvremenu otkazala poslušnost i da sam potpuno neosvjetljen na sred pu?ine. Sada sam malo više držao o?i otvorene i lampadinom upozoravao druga plovila na svoj položaj, ali negdje oko Premude je san postajao sve ja?i i ja se puta od Premude do Ista uop?e ne sje?am. Samo znam da sam se probudio ispred  južne obale Ista u potpunoj bonaci ni sam ne znaju?i kako sam se tu našao. Moram napomenuti da je ve? bilo oko osam sati ujutro i da je sunce ve? bilo visoko na nebu (kraj kolovoza).  :icon_scratch:

more

Isplovim motorom iz Vele Jane (Krk) prema RK po mraku. Osje?am da nešto mora biti ispred ali ne znam što? Kada tamo, kolona ?arter barki koja plovi prema V. Jani bez osvjetljenja. Plovim dalje, kada u više navrata baterijskom lampom netko s male barke signalizira svoj položaj. Dobro, eskiviram ih, ali što bi bilo da sam umjesto sa 6 ?v plovio brzinom 22 ?v. Ovi ljudi s tim baterijskim lampama stvarno puno riskiraju!

estan

Ma ne riskiraš ako je na vrijeme upotrijebiš i ako je dovoljno jaka. Problem je ako je ne upotrijebiš kad treba, ili zato što si se previše opustio i ne paziš šta se okolo doga?a, ili si zaspao za timunom. Ove dvije zadnje varijante su opasne i kad imaš sasvim uredna položajna svijetla, ali ipak malo manje.

Strici

Bok te grebo šta ste se raspisali. No ako se nikom ništa ne dešava, onda lajvand, sve ko po loju.
Evo onda da izvu?em nešto iz naftalina, iako odnekad, meni vrlo živo ostalo u sje?anju, bar trifrtalja, oli ti tri kvarta.
Žnjorcak, jel vam šta kaže, zna?i, pokazuje ili ukazuje to smiješnoveselo ime. Sigurno ne, osim jednom našem ?lanu sasvim sigurno, a možda i kojem "istraživa?u".
No sad sam i sve otkrio, pa ako mi uspije, napisat ?u malu pri?icu; ništa spektakularno, ali ostalo mi je stvarno u sje?anju.
No to i ne ide iz prve, nego kad mi se da, a možda i pukne kakva aktuelna slika (ne od mene jer ih nemam)

estan

Pa možda je i bolje da nema ovakvih doga?aja za objaviti, jer zna?i da nam se ništa opasno ili škakljivo na drugi na?in nije dogodilo. Teško da bi ovdje ušla pri?a o 10 i više sati vu?enja panule (od toga bar tri do ?etiri sata na vesla) za samo dva šaruna. A, dupini se okolo razbacali pa iako je pjat ostao prazan gušt je bio veliki.

more

Evo jedne od pri?a koju mi je poslao vrlo dobar prijatelj iz Hrvatske koji navodi da je osobno svjedo?io doga?aju.

Ju?er na putu od Dubrovnika prema Sinju stanem ispred apoteke u Neumu (BiH) i tražim Chloramphenicol, antibiotsku mast obzirom da to kod nas ne možeš kupit bez recepta.
Apotekarica mi da i kaže da košta 1,5 KM ili 6 kuna zaokruženo.
Usput mi kaže da je ?ula od nekoga da to isto u Hrvatskoj košta 46 (?etrdesetšest) kuna.
Ma ne mogu vjerovat ipak je to prevelika razlika, gotovo 800% skuplje, a ona kaže da je to samo ?ula.
I danas vrag mi neda mira, po?em ja u apoteku u Sinju i pitam koliko to košta i stvarno košta toliko.
Usput im ispri?am pri?u iz Neuma pa se i oni ?udom ?ude.
Naime lijek proizvodi Krka iz Slovenije.
I mi i oni su smo u EU, dakle nema carine.
BiH nije, a i oni zara?unavaju nekakvu maržu i imaju neki PDV na tvorni?ku cijenu.
Teško je vjerovati da subvencioniraju lijek koji se kupuje u slobodnoj prodaji.
800%, pobogu pa koje su to marže!?
Sad mi je jasnije zašto se naš zdravstveni sustav raspada, a i ne samo zdravstveni.
Pa koje smo mi to ovce kad nas tako šišaju!?

narog

Evo sli?na situacija koja mi se nedavno desila:
Motokultivator od mog starog, 4-taktna Honda, model 150 G (?ini mi se), treba  zamjenu par djelova. U Šibeniku stari pita u trgovini koja prodaje te dijelove (ne znam trgovina je to?no, nije ni važno, agrodijelovi...) i tip kaže -

• klipnja?a cca 600 kuna,
  • prstenovi cca 300 kuna i
  • dihtunzi cca 150 kuna

I ajde, frend mi živi u Beogradu, ?uo sam da su tamo auto-dijelovi jeftiniji. Nazovem ja njega, zamolim da pogleda i on mi se kasnije javlja s cijenama:

• klipnja?a 1500 dinara - to je nekih 13 eura,
  • prstenovi 1500 dinara  - isto 13 eura
  • dihtunzi cca 700 dinara - 6 eura
Dijelovi nabavljeni, ugra?eni u frezu, freza radi kao sat. 32 eura.
Tko je tu lud?

Btw, odmah mi je palo na pamet otvoriti du?an s agrodijelovima po povoljnim cijenama. Samo ne znam kako ide uvoz i to...  :violent1:
Shiver me timbers

Strici

Mi smo ludi, a tko bi drugi. Kad kupujemo i pove?avamo gulikožama tako i tako veliko bogatstvo, naj?eš?e tako i stvoreno.
A je l' znate zašto ina?e skromni ?esi, ali i Slovaci, naši turisti imaju tako velike aute, za razliku od prije :laughing7:
Pa onda kad pro?itam ovako nešto: http://nautica-portal.com/forum/index.php?topic=1695.0 pitam se dali smo mi bar sa dva nožna prsta na zemlji, ili se pres....... od dosade, nerada, lijenosti, ali možda i jer neki imaju previše, pa netakti?ki pitaju samo da pitaju. A oni koji imaju premalo, ako bar ne zaklimaju glavama, onda neka imaju premalo :icon_scratch:.
Pitam se pitam????