Prva jedrilica

Autor insomnia, Studeni 23, 2016, 05:34:06 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

insomnia

Zanima me dali imamo onih koji su prešli sa istranke, dalmatinke i primorke na jedrilicu?

Dali ste zadovoljni, generalno govoreci ili je to bio los potez. Pozitivno i negativno tj. sto vam fali, sto je jednostavnije ili kompliciranije.
Znam da tu ima faktora koji ovise o samoj uporabi brodice, mene zanimaju vase price s obzirom da mi je u planu rjesit se dalmatinke i prijeci na jedrilicu.

Jedrilica mi je bila oduvjek zelja ali nekako mi je uvijek bila "nedostizna". Do sada sam imao elan 401t, pasaru, dalmatinku i sa dalmatinkom sam se razocarao jer nit je velik brod niti mali. Po meni, nedovoljno komfora za prespavati a da mogu reci da je to kruzing sa uzitkom - vise ako moram, onda da prespavam.
Od jedrilice ocekujem ipak dovoljni komfor da uzivam na moru vise dana i da se ne osjecam pre skucenim. Ciljam na neku od 8 - 10m, tocnije, do 10 000eur sa stajacom visinom u kabini.

Moram priznati da me malo "frka" dali cu moci sam nauciti jedriti, pa molim da se i na to osvrnete ukoliko ste poceli amaterski.
Tako?er me brine tj. imam mali upitnik kakve su jedrilice na bocne valove prilikom mirovanja na mjestu. Dali to znaci ako pro?e katamaran ili trajekt a ja da ne vidim valove u kabini, da cu popadati i da ce biti dar mar od ljuljanja ili je ona ipak dovoljno stabilna da se zanjise ali pitomo?

Hvala svima  :wave:

dmeter

Citat: insomnia  u Studeni 23, 2016, 05:34:06 POSLIJEPODNE
Ciljam na neku od 8 - 10m, tocnije, do 10 000eur sa stajacom visinom u kabini.
sta ce ti stajaca visina u kabini,to ti uopce nije bitno.kad spavaš ležiš,kad si u salonu sidiš.ne?es valjda trcat po kabini.
Svi smo mi presli s manjeg na veci.evo ja sad prelazim sa 12m na 14-15m

jazavac

Citat: insomnia  u Studeni 23, 2016, 05:34:06 POSLIJEPODNE
Zanima me dali imamo onih koji su prešli sa istranke, dalmatinke i primorke na jedrilicu?

Dali ste zadovoljni, generalno govoreci ili je to bio los potez. Pozitivno i negativno tj. sto vam fali, sto je jednostavnije ili kompliciranije.
Znam da tu ima faktora koji ovise o samoj uporabi brodice, mene zanimaju vase price s obzirom da mi je u planu rjesit se dalmatinke i prijeci na jedrilicu.

Jedrilica mi je bila oduvjek zelja ali nekako mi je uvijek bila "nedostizna". Do sada sam imao elan 401t, pasaru, dalmatinku i sa dalmatinkom sam se razocarao jer nit je velik brod niti mali. Po meni, nedovoljno komfora za prespavati a da mogu reci da je to kruzing sa uzitkom - vise ako moram, onda da prespavam.
Od jedrilice ocekujem ipak dovoljni komfor da uzivam na moru vise dana i da se ne osjecam pre skucenim. Ciljam na neku od 8 - 10m, tocnije, do 10 000eur sa stajacom visinom u kabini.

Moram priznati da me malo "frka" dali cu moci sam nauciti jedriti, pa molim da se i na to osvrnete ukoliko ste poceli amaterski.
Tako?er me brine tj. imam mali upitnik kakve su jedrilice na bocne valove prilikom mirovanja na mjestu. Dali to znaci ako pro?e katamaran ili trajekt a ja da ne vidim valove u kabini, da cu popadati i da ce biti dar mar od ljuljanja ili je ona ipak dovoljno stabilna da se zanjise ali pitomo?

Hvala svima  :wave:

Ja sam prešao sa 5,5 m pasare na 8,5 m jedrilicu. Prednosti su nemjerljive ako voziš familiju koja voli le? i sun?ati se ili imaš veliku ekipu za dnevni izlet sa puno frižidera, komfor je neuporediv za familiju kad bolje polovice za tri dana ponesu opremu za jednogodišnju ekspediciju na sjeverni pol i td.  Nedostatak je ako imaš fiksnu kobilicu da ne možeš  svugdje sidrit ili vezat ili pri?i obali. Održavanje je zanemarivo skuplje ako ne prelaziš 8-9 m broda.  Na mareti u mirovanju svaka se jedrilica valja, više ili manje,  sve ovisi kakav val nai?e i koje joj  veli?ine uleti  ako je u  rezonanci sa trupom onda sve leti. Recimo moja je široka 3 m  i kad odem na lignje ako ima mrtve marete odre?ene veli?ine ubije me klataranje banda-banda, sve po brodu leti, a mala pasarica pored mene se ni ne mi?e. Bude i obratno, dok se oko mene tope moja ni ne ?uje maretu jedino me nosi ako puše.
Neka ti staja?a visine ne bude imperativ, to  ti je najmanje važna stvar, ja ju nemam i ne fali mi.
Za dvadeset godina, biti ?eš više razo?aran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.â€" MARK TWAIN

pelig

Iako nisam osoba koju pitaš za savjet jer nemam plovilo, moram re?i da me neke stvari kod tvog opisa zbunjuju; Dalmatinka nije baš mali brod. Jedrilice imaju obi?no manje prostora od takovih deplasmanskih plovila, a ima i više opreme što treba smjestiti. Staja?a visina u kabini zahtijeva ili veliku jedrilicu ili lošu jedrilicu. Za 10.000â,¬ teško da možeš kupiti nešto više od 8m. Stoga mislim da ?eš trebati ili uložiti više novca ili ?eš biti razo?aran nabavljenim plovilom.

Da sam u tvojoj koži i ja bih gledao pre?i na jedrilicu ali bih dobro pripazio da ne kupim ljenu mrcinu.

Leo

Slažem se sa Peligom.
Teško je na?i jedrilici koja pristojno jedri sa staja?im visinom ispod 10m.
Cijena je dosta niska, teško možeš dobiti nešto a da na kraju ne moraš uložiti puno rada i novca da dovede u prihvatljivo stanje.
uU tom razredu bih ti preporu?io Elan31.
Ali koliko kuzim nisi do sada ni jedrio pa bi po meni bilo možda prijelazno rješenje nabaviti neki Elan 19.
To ti je odli?an brodi? za nau?iti jedriti, male sile i površine, lako je raditi sa ograni?enim brojem ruku, a za svoje pa ?ak u troje ima prostora za spavanje.
Pogledaj putopise Janka koji je prejedrio prili?no njime.

jazmi

Nakon pasare kupio sam jedrilicu od 7 metara. Recimo da je to bilo jedino moguce s obzirom na novce koje smo imali i zahtjeve prema barci. Dva ljeta ljetujemo s klincima na njoj i nemam nekih zamjerki osim ?injenice da puno više plovimo na motor nego na jedra pa se nekad pitam i zašto imam jedrilicu. Kao što drugi kažu takva jedrilica ne jedri dobro, pogotovo u vjetar ali ima uvla?ivu kobilicu i s njom mogu kamo ho?u ali ipak ne kao s pasarom.
Glede staja?e visine naša nema staja?u visinu ali joj se krov diže i onda ima i glava je u hladu i na povjetarcu. Bez toga nikad ne bih skuhao ru?ak u barci. Ovo ljeto smo bili prisiljeni vremenskim neprilikama imati tri dana na bovi spušten krov i to s dvoje odraslih i dvoje djece nije neka fora.
Kum ima šketa od 10.5 m i to je ve? za mene (glede iskustva i posade) previše broda. Jako je teška barka, unutra ima puno mjesta i puno ve?i konfor ali i stari unutarnji motor o kojem ne znam ništa... On ne može u svaku valu, skuplji mu je vez ali može ploviti po gorem moru i njegova barka se neusporedivo manje ljuja od naše...  No on ga je platio više od 10000.
Prijatelj pak ima Expressa i sa ženom i malim djetetom kaže da ne može jedriti. A on zna jedriti.
Mislim da s jedrilicom dobiješ puno ali je treba koristiti kao jedrilicu- dakle jedriti. To pak zna?i da ti vremenske prilike uvelike odre?uju gdje ?eš provesti godišnji ili vikend... Nadam se da ?u se sjetiti ovog zadnjeg sljede?e ljeto.
Ne znam s kim ploviš ali ako ploviš  s obitelji onda i oni moraju biti za jedrenje (nagnutu barku,padanje stvari...)

Da, iako mi je barka pri ruci popodne jedriti ili subotu kakvu sam bio svega nekoliko puta a to mi je bila želja kad sam kupovao jedrilicu. Dakle, treba uskladiti mogu?nosti  (obitelj, posao...) sa željama. Ako želiš ve?i brod a ne?eš jedriti mislim da je bolje kupiti ve?i motornnjak.

Glede u?enja jedrenja, meni nitko nije pokazivao ali zato sam vjerojatno loš jedrili?ar.  Pokušavam se uvaliti na neke regate da nešto nau?im, a prije ljeta ?u ugnjaviti prijatelja jedrili?ara da dignemo par puta spinnaker zajedno da mogu sa ženom na ljeto... Nama ?e ova barka uskoro postati premala i kupiti ?emo malo ve?u ali bolju jedrilicu no za to je uvjet da nau?im bolje jedriti.

insomnia

Citat: dmeter  u Studeni 24, 2016, 08:05:21 POSLIJEPODNE
imaš na njuškalu 2 interesantne za tebe

da, tako nesto sam mislio. Pratim ih i u uzem su izboru.
Hvala svima na savjetima i misljenju, slobodno nastavite, pratim i upijam savjete i iskustva poput spuzve.

Kakav je to osjecaj prvi put pristati sa novim velikim brodom? ;)
Pasara, dalmatinka.. to je sve jos manji brod, nije glomazno. skocis, rukom usporis, prihvatis, odgurnes ali jedrilica mora ici laganini i spretno

jazmi

Baš to manevriranje, me?u ostalim, mene odbija od kupnje ve?e jedrilice. Jednom sam na rivi na Susku do?ekao kuma s tim šketom i trebalo ga je malo odgurnuti. Jeeedva smo uspjeli Maja i ja malo ga skrenuti da ne udari o rivu.
Treba iskustva a radije ?u ga stjecati na manjoj, lakšoj (i jeftinijoj) jedrilici. Tako je sa svim silama na brodu, nije isto sam jedriti na brodu od 7 i 10 metara. Prve godine sam imao krvave žuljeve jer sam škotu genoe i konop od rolera uglavnom držao u  rukama. Na ve?oj barci to ne bih mogao a druga?ije nisam znao. Glede mjesta na barci u našoj ima morski wc, kuhinja i 4 ( bilo je 5 ali ugradih frizider) ležaja. Dakle i u 7 metara stane sve što treba za famIliju od ?etiri za 20ak dana uživanja. No, na jedrilici od deset metara je sve prostranije i nekako ?vrš?e.

Ante_Ri

Sto bi rekao zasto plovis puno vise na motor nego na jedra?

Koliko cesto podizes kobilicu u valama i koliko plitkom moru se tada sidris?

Sto se tice pristajanja i odgurivanja rukom imas jedrilice od 7m koji imaju 1t a imas od 8m koji imaju 3t pa i vise kada su nakrcani.