Hreko

Autor Dario, Travanj 30, 2009, 02:05:48 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 6 Gosti pregledava ovu temu.

more

Mala je vrlo sli?na mojoj praunu?ici! Divota!
Ina?e, ono što sam napisao u vezi tvog sluha temelji se i na priloženom videu kao i na ve? davno objavljenom videu, kada si vrlo dobro otpjevao jedan dalmatinski šlager uz vlastitu pratnju kitarom. Nema šta, "hreko" je vrlo dobro kompletiran.

traktor

Da se od ovog dje?ijeg  pogleda, za koji neznaš dal pita il sve zna , vratim na temu.

Zaintrigirao me jedan brod iz francuske kuhinje ‘Arsouin 40 hybrid’ na newsletter meniju ‘Giornale della vela’. Roba 12 metara uz zavodljivu rije? hibrid.  Generator i elektromotor u seriji, kao hreko u prvoj izvedbi. Tip jela koje bi mi trebalo pasati, ni regatni mono vegan ni charter multi mješano meso. Svidio mi se taj malo nesimetri?ni aranžman na pijatu. Ali ne lezi vraže.  Prvi zalogaj od 12 tona istisnine skoro me ugušio. Kad sam se malo povrtio nakon gutljaja vina opet udarac. Nema biminija, nema soli. Solarke na krovu kabine, nemoš na? pol kvadrata bez konkretne sjene. Sprayhood u komadu od ‘izlivenog pleksiglasa’, stvoren da te zvizdan izludi.  Dvije jargole ko japanski štapi?i umjesto žlice i piruna.  Odustao sam i prebacio se na Beaujolais.

Morao sam odmah znati da brod ?iji se stabilitet najve?im dijelom bazira na unutrašnjem balastu, (šifra ‘Santa Maria’) nije za desetoboj, više za baca?ke discipline. Da skine jarbol, stavi jake motore, s malo treninga  i ovim masivnim davits-ima bio bi sasvim solidan remorker.
Ako bi se Hreko  sa Arsom želio klackati na daski, morao bi pozvati i svoja dva brata blizanca, ina?e ništa od igre.
Moram prestati iznositi ?injenice na ironi?an na?in, možda slon?ica ton?ica ipak uspije kao balerina. Reciklirani koncept Ovni/Alubat na struju. Ko tenk s benzinskim motorom. Jedino ima logike da željezne ingote na dnu broda, bez kojih ne bi mogao jedriti, zamjene za el. baterije. Bio bi isto težak ali bi imalo logike.

Mislim da je ideja s flap kormilima na kobilicama hreka izvrsna. Ukupna oplakivana površina se malo smanjuje a okretne sile na kormila su puno bolje rasporedjene. Okretni kut flap kormila uzdužnim draglinkovima bi se prenosio +/- 50%  okreta kormila na krmi. Dakle 4 manja kormila umjesto dva jako izdužena. Tašti anglosaksonci su hreku našli jedinu merdu da je ugly. Da su to rekli Talijani ja bi se zabrinuo. Jadno ako nemaju što drugo primjetiti.

Napisat ?u utiske iz Dusseldorfa, bio u ponedjeljak, idem i danas.

traktor

Obe?ani utisci malog muje iz Dusseldorfa. Prvi utisak:  njema?ki nivo, organizacija, logistika, parking,  ko da se hi?o vratio iz raja. Od vezivanja konja do skeniranja smartija na ulazu pro?e par minuta. Drugi utisak, u hali dejavu osje?aj braka. Žena ista. U svakom slu?aju ne?u pisati o sajmu kao profi nego po obi?aju malo filozofirati.

Napredak u tehnologiji je evidentan, sve je za kojih 5-15% kvalitetnije i efikasnije. Brodovi su dora?eniji, detalji optimalizirani, prakti?niji. Op?i dojam je svakako pozitivan. Primje?ujem, osim prozora koji su trajna inspiracija inovacijama na istim trupovima u modi je plasti?na kirurgija  na provama. Od ovog M. Jackson nosa  austrijskog Sunbeama do divnih prsato/guzatih prova u koje može lako stati i bra?ni krevet.

Opet i po stoti put postajem svjestan koliko su jake predrasude i koliko desetlje?a treba da ih se postepeno ?ovjek oslobodi. Meni je trebalo masu godina da shvatim  zašto je baš  kosmati i bradati Karl Marx Darwin pronašao dlakavu teoriju da u davnini  nisu bogovi nego majmuni pravili ljude. Oni još danas  imaju stopu, palac, nokat i sl.mjere. Fakat, “Pogriješio sam  par desetinki milimetra” zvu?i grozno u usporedbi s poezijom “Za dlaku san falija”. Isto tako  uvriježena predrasuda da su jasenova?ke nule djelo genocidnih hrvateka, a u stvarnosti je ta matematika iracionalnih brojeva djelo vje?no ugroženih. Imam osje?aj da bi im koža ostala tesna i da im putin da pola rusije.

Koliko god je bila prilika kod medija i brodograditelja promovirati koncept laganog krstaša siromašnog gazom i bogatog stabilitetom, ja sam lunjao sajmom uglavnom vrijeme provode?i uz ‘male i bezna?ajne’ štandove i ljude. Od bivših rije?kih udbaških firmi o?ito mi  više leži  Brodomaterijal od Brodokomerca.

U hali 16 u oko mi je upao jedan finski labud. Glavnom na štandu sam rekao da na žalost ve? imam brod i da nisam potencijalni kupac samo da me pusti unutra da se na forumu uglednog hrvatskog Nautica Portala  mogu producirat di sam sve bija. Jasno, nije me mogao pustiti bez da zna koji brod imam. U tom svijetu isto vrijedi, kaži što voziš znat ?u tko si.  Ja sam mu kratko, uz malo glumljene naïve pokazao kakvog bolesnika imam na vezu u selu. Ne znam koji je efekt to imalo na doti?nog, samo je krišom naslonio bradu na prsa da pridrži vilicu. Hrvatski predstavnik Nautor Swana gospodin Primorac  me je potom uveo u ljepotana od šezdesetak stopa i napravio mi selfi.

Ku?a u Nizozemskoj ?e se po svem sude?i brzo prodati pa praznim sve što je zaostalo. Našao sam ovaj kalup i odljev trupa modela hreka iz 2010. koji su mi  holandski naval arhitekti i ljudi iz brodogradilišta došli napravit u moju  garažu. “ Nije joso ništa izmislija samo su mu u holandskom brodogradilištu napravili kustom brod a on je pošteno platija” :icon_biggrin:

traktor

jos par slikica

traktor

Nisam znao da forum 'radi' :icon_scratch:

Nemam vise love ali mi masta radi. Zamisljena evolucije hreko koncepta.