Karbonski jarbol vs aluminijski

Autor hidrotherapy, Siječanj 31, 2014, 08:20:04 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

hidrotherapy

Zanima me trajnost karbonskog jarbola naprema aluminijskom.
Naime, poznato je pravilo da se aluminijski jarboli mijenjaju nakon 10-tak godina zajedno sa cijelom oputom.
Iskreno, nisam baš previše upoznat s takvim slu?ajevima kod nas, da se jarbol mijenja isklju?ivo zbog pretpostavke o zamoru materijala. Kod nas se jarbol mijenja uglavnom, kad padne. Ali, ne vrti se cijeli svijet oko nas.
Da li netko zna kolika je pretpostavljena trajnost karbonskog jarbola i kad bi ga trebalo mijenjati zbog dotrajalosti?

Tin

Odakle ti ta teorija o 10 godina za aluminijski jarbol? Da ne bi krenula rasprava u krivom smjeru ne tvrdim da je ta teorija ni to?na ni kriva - samo me zanima izvor informacije.

hidrotherapy

?itaju?i razne strane ?asopise i iskustva drugih( jedrili?ara koji su oplovili svijet), taj sam podatak našao na više mjesta. Nitko nije rekao da je aluminijski jarbol nakon 10 godina i jednog dana spreman za otpad, ali ako se planira i?i na neku ozbiljniju plovidbu svakako treba po?eti razmišljati o zamijeni. Netko ?e to napraviti, netko ?e promijeniti samo oputu, a netko ne?e ništa. To nije sveto pismo, ve? samo preporuka struke. Tko ?e mijenjati, a tko ne?e, to je njegova stvar. Mene zanima trajnost karbona u odnosu na aluminij. Da li je ista, kra?a, duža, utjecaj soli i uv zraka, zamor materijala i sl. O uštedi na težini i pove?anju ?vrsto?e nema smisla pri?ati.

matoi

3.16

Aluminiski jarbol tankog profila sa pataracima i pataracinima na brodu iz 87 godine  i dan danas služi na više od 10 regata godišnje . A nekad se jedrilo i puno više regata sa tim brodom . Neznam ko ima kod nas a i di drugdi para za prominit jarbol u krstaša nakon 10 godina .

hidrotherapy

Ako se sad svi koji imaju stariji jarbol od 10-15 godina po?nu javljati, jebali smo ježa.
Kao što sam ve? napisao, to nije nešto što se mora pod obavezno ili nema plovidbe, ve? je preporu?ljivo jer zbog mogu?ih strukturalnih deformacija, zamora materijala, utjecaja vanjskih elemenata i sl, može do?i do pucanja prilikom naprezanja do krajnjih granica. Netko tko planira duža putovanja ?e to možda poslušati, a netko ne?e.
Sli?no je i kod auta. Ako je servisni interval zamijene ulja na 25.000 km, ja ?u ga zamijeniti na 20.000 km, netko ?e na 25, a netko na 30. Imam prijatelja koji je kupio novi A6 i prvi put se pojavio u servisu nakon 120.000 km i to ne zbog promjene ulja, ve? zbog toga što su mu pakne bile toliko istrošene da su strugale po diskovima uz veliku buku i vibracije, pa kad je ve? tu, onda neka mu promijene ulje i filtere. Ovi u Zubaku su popadali od ?u?enja. ?injenica je da Audi nije zaribao iako 120.000 ulje nije bilo mijenjano, a poznato je da redovna promjena ulja osnova za dugotrajan i pouzdan rad motora. Ako gledamo takve primjere, onda je bilo kakva preventivna zamjena suvišna.
Ono što mene zanima u ovoj temi je da li karbnonski jarbol ima dužu trajnost od aluminijskog, a to da li ?e ga netko mijenjati nakon 10, 15, 20 godina ili nikad, to je njegova stvar.

Y40

Po mojem lai?kom mišljenju bi recimo UV zrake mogle biti problemati?ne za karbonski jarbol.