Kritika Sanija Deli?a na višetrupce

Autor Seriola Dumerili, Veljača 08, 2011, 04:06:04 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Seriola Dumerili

Citat: traktor  u Veljača 09, 2011, 05:31:46 POSLIJEPODNE
Siroki? Zbog veza? DA ZBOG VEZA!
:) ne moras se derati. Sirina osim mana ima i prednosti, inace ih ne bi imalo smisla raditi. Istina je da visetrupci "jedre" i na vezu. Sa dva motora se moze kompenzirati losiju upravljivost. Svaki oblik trupa je kompromis - ali se ne moze zbog toga neki oblik potpuno ignorirati.

traktor

sorry sto sam se derao. Evo sada tise: "zasto "ali su siroki"? zbog veza? "   Da, zbog veza.

Imam osjecaj da ti u diskusiji ponestaje  ideja. 

Andraz

Ajmo u istu vre?u barem kruške i jabuke, a ne tikve i trešnje.
U bivalnom komfortu lagoon ili sli?ni imaju neusporedljivo više životnog prostora od bilo kojeg višetrupca, magari 10 stopa dužeg. Prošlog ljeta sam proveo tjedan dana na jednom takvom i u smislu komforta ?e mi biti težko opet si?i na jednotrupce. Zna?i uspre?ujemo na primer Lagoon400 s Bavariom 52.
U brzini opet jedan Drangonfly 28 ima komforta od prilike ko jedan Murphy 25 ali performanse su mu u prosjeku neusporedljvo bolje. Da i u orcu.
Normalno je pitanje i cjene (onda se gleda na primer Corsair, ne Dragonfly) ali najviše jedrili?arske kulture i navika okoline.
U Hrvatskoj ne pro?e ni jednotrupac one-design pa sa kako ?e katamarani. A to je ve? drugo pitanje...

traktor

( mislim da ti se u drugoj recenici dogodio lapsus )

Katamarani od 40 stopa imaju puuuno prostora to nitko pametan ne porice. Naravno i luci treba puuno prostora za njih :). Katamarani ispod 9 metara ( 30-tak stibrinih stopa) imaju jako problematican  bivalni komfort. Jasno mislim na katamarane jedrilice a ne na katamarane pontone vezane u kanalima  Amsterdama. Evo, ovo je bilo samo o kruskama.
Nego  jesi  li pomislio da uz  Lagoon 400  parkiras dva 40-footera  sirine 3,6 m? ili te to ne intrigira.?

Seriola Dumerili

Upravo tako, i u visetrupcima postoje kruske i jabuke, a u gore navedneoj knjizi se to ne spominje. U stvari spominje, ali iskljucivo kante i sa druge strane ekstremni primjerci napravljeni za rekorde. A gledati takve brodove kroz vizuru "a di cu ja to parkirati" je premali dio price.

traktor

ja fakat imam kompleks parkirnja( parkiram se na periferiji pa u centar idem tramvajem)

Ne mogu se oteti dojmu da su  duboko strseca   kobilica ili siroko strseci plovak dva  lica istog problema koji se zove priobalna plovidba,( sidrenje) i vezivanje u luci. Na otvorenom moru ni duboka kobilica ni sirina broda nisu problem. Slicno je i s losim primarnim ili losim sekundarnim stabilitetom. Zato bi bilo zgodno imati brod koji nema duboku kobilicu, koji nije sirok kao visetrupci, koji ima bolji primarni stabilitet od jednotrupca i bolji sekundarni stabilitet od visetrupca.  :angel:

Andraz

Istina lapsus :)
Ipak su 2 40footera manje konfortna od 40ft crusing catamarana :)
A ina?e i u višetrupcima imaš sve od AC45 do Lagoona. Problem je da loše poznamo branžu.
Težko bi se složio da kod http://www.dragonfly.dk/ imaš asketski interier. Uz to nikakvih problema kod parkiranja u lukama, minimalan gaz i još mogu?nost vožnje prikolicom (vidio iz prve ruke na testrianju za evropski brod godine - cca 1,5 sata iz jedrenja na vožnju). A o performansama ne treba gubiti rje?i.
A ina?e ako radiš nešto što nije "nor bird nor mouse" (ne znam kako to prevodite na hrvatskom) bolje da je batman :)

stibra

Citat: traktor  u Veljača 09, 2011, 10:27:55 POSLIJEPODNE
  ja fakat imam kompleks parkirnja( parkiram se na periferiji pa u centar idem tramvajem)

Ne mogu se oteti dojmu da su  duboko strseca   kobilica ili siroko strseci plovak dva  lica istog problema koji se zove priobalna plovidba,( sidrenje) i vezivanje u luci. Na otvorenom moru ni duboka kobilica ni sirina broda nisu problem. Slicno je i s losim primarnim ili losim sekundarnim stabilitetom. Zato bi bilo zgodno imati brod koji nema duboku kobilicu, koji nije sirok kao visetrupci, koji ima bolji primarni stabilitet od jednotrupca i bolji sekundarni stabilitet od visetrupca.  :angel:

Koliko god se trudiš, ipak ?u se sigurnije na buri osje?ati u Dragonfly-u 28 nego na Hreku :) Nemoj niš osobno to shvatit, nije žabac za bacit ;)
I zauzet ?u manje mjesta u luci od Hreka i puno prije ?u sti?i na poštu za ribolov  tong47

traktor

U Dusseldorfu sam se uvalio u jedan novi Dragonfly model, mislim desetak metaral( i moram priznati da je ok, vise nego stajaca visina i solidan izduzeni prostor maksimalno ergonomski rijesen.

"A ina?e ako radiš nešto što nije "nor bird nor mouse" (ne znam kako to prevodite na hrvatskom) bolje da je batman"      Pa i je batman  ;)

ima trimaranske plovke a jednotrupac je. Kod trimarana privjetrinski plovak svojom tezinom pridonosi momentu ispravljanja a zavjetrinski svojim uzgonom. To isto imas kod zapca. Doduse na kraku od samo dva metra, ali se prepumpavanjem  vode taj efekt znacajno poveca.

Stibra, jedino ovo zadnje stoji, Dragonfly ce biti brzi. To da jedan brod od 28 stopa zauzima manje mjesta od broda od 37 stopa i nije neka fora. A o osjecajima po buri ja za sada nebi.  :)

traktor

da se vratim na temu, moja poanta je bila da ce brod biti brzi ako je laksi, cto vrijedi i za visetrupce . To sto je brod visetrupac ne znaci da je automatski i lagan. Sto je brod manji to tih parsto kila tereta za krstarenje cine veci postotak ukupne tezine broda. 100 kila na siskejpu nije isto sto i sto kila na Lagoonu 400( koji usput tezi 11- 12 000 kg). Na visak tezine su posebno osjetljivi  mali visetrupci.

Zato je teze diskutirati s nekim koji od monotrupaca ima u glavi seascape  a od visetrupaca  dragonfly 28 i kazu kako ce oni biti brzi i lako se parkirati u luku. Zato zmajcek ima vodeni tank od 60 litara sto je standardna potreba vode po jednoj osobi za jedan dan krstarenja ;)
Opet sam se nesvjesno vratio na kruske i jabuke.