Kritika Sanija Deli?a na višetrupce

Autor Seriola Dumerili, Veljača 08, 2011, 04:06:04 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Andraz

Istina težko je diskutirati s nekom koji radi i ?ak više, projektira svoj prvi brod :)
Puno sre?e s projektom, a sud tako i tako uvjek dolazi kad brod odradi nekih 100 dana plovidbe u raznim uvjetima.

Seriola Dumerili

Citat: Andraz  u Veljača 10, 2011, 12:25:08 POSLIJEPODNE
.., a sud tako i tako uvjek dolazi kad brod odradi nekih 100 dana plovidbe u raznim uvjetima.
npr. ko sto kaze pisac knjige na 6-7bft mezonave pod punim jedrima  :bow:

kvaka22

brod se veže, vezuje a ne parkira

brod je brod a katamaran je katamaran

Seriola Dumerili

nope, katamaran je dva broda koja plove skupa..  :sail:

traktor

e moja kvaka , ko ce vam svima ugoditi . Kad sam u jednom postu napisao da sam barku vezao za drvo rekli su mi dosta ljutito  da barka nije koza da se vezuje. ;)

skodra

brod je brod a katamaran je katamaran
[/quote]

brod je brod, a višetrupci su prokleto dobri!!!

hidrotherapy

Budu?i da do ovog ljeta nisam imao iskustva s katamaranima, nisam se htio upuštati u raspravu. Ali, pošto se situacija bitno promijenila, evo i mog mišljenja.
Ovog ljeta sam krstario na tri katamarana, a 18.09. me ?eka ?etvrto iskustvo.
Kao prvo, nisu ni sve kante iste. Katamarani kao što su Catana, Outremer nemaju blage veze s Lagoonom.
Oni imaju daggerboarde. Te podizne kobilice imaju višestruku korist. Kad je privjetrinska spuštena, omogu?ava jedrenje više u orcu. Kod jedrenje u krmu, dignute su obje jer spuštene smo ko?e. Kod valova u bok, obje se podižu i tako bitno smanjuju opasnost od prevrtanja. Razlika od ostalih katamarana koji nemaju podizne kobilice je u obliku podvodnog dijelu trupa. Kad su podignute, na trupu u sredini nema nikakvih "izraslina" i omogu?ava valu da lagano pro?e ispod oba trupa. Kod katamarana bez daggerboardova, brodograditelji na trup dodaju male kobilice koje u ve?ini slu?ajeva preuzimaju i funkciju skega, te štite propelu i kormilo. To je super dok ne do?u visoki valovi u bok. Tada val bez ve?ih problema pro?e ispod privjetrinskog trupa, ali ne i ispod zavjetrinskog. Tada je vožnja dosta neugodna zbog lupanja mora u drugi trup. Osim toga, kad veliki val nai?e s boka, za razliku od katamarana s podignutim kobilicama koji ?e samo kliznuti niz val, ovdje more zapinje upravo za te male kobilice i bitno pove?ava mogu?nost bo?nog prevrtanja. Ina?e, ako bolje pogledamo, vidjeti ?emo velike razlike u širinama katamarana iste dužine. Što je katamaran širi, on smanjuje mogu?nost prevrtanja oko uzdužne simetrale( bo?no), ali zato pove?ava opasnost od prevtranja oko popre?ne simetrale( preko nosa) i sporiji je.
Što se udobnosti ti?e, tu je suvišno bilo šta komentirati. Katamarani su ku?e na moru.
Što se ti?e gušta jedrenja, ako s Catanom 45 jedrite 18 ?v kod 30 ?v vjetra u po krme, onda se tu nema šta dodati.
Osim Catane 45, probao sam Lagoona 410. To je kao da iz Bmw-a pre?ete u Fiat. To su dva potpuno razli?ita svijeta. Tre?i katamaran je Privilege 435. Njega bih smjestio u zlatnu sredinu(VW).
Nije brz kao Catana, nema daggerboarde, ali je unutrašnjost puno finije izra?ena i više je prilago?ena uživanju. Na mojoj ljestvici kotira jako dobro. O kvaliteti trupa je dovoljno re?i da je katamaran bio star 9 godina(charter), a na njemu nema niti centimetra puknutog gelcoata.
Ostaje mi Lagoon 440 za rujan. To nije moja želja, ve? ostatka ekipe, pa se moram prilagoditi. Malo ih je bila trta na Catani.
Volio bih probati Antares 44i. To je katamaran za put oko svijeta vrhunski izra?en i opremljen, ali skup.
Zaklju?ak: katamaran je zakon, ali ne svaki. Ono što vrijedi je Catana, Outremer, Privilege, Antares, Leopard. Lagoon, Fountaine pajot, Nautitech i sl. su teška konfekcija.

pija mali

po definiciji brod je vrlo sirok pojam.ukratko sve sto pluta plovi isluži prijevozu osoba i stvari a razlikuju se oblikom ,porivom(propulzijom)i dr monotrupci visetrupci svesu to brodovi. izdubeno deblo kojeje služilo svojoj nekoj plovidbenoj svrsi isto je bio neka vrsta broda.kasnije bi ga naložili vjerojatno. brod mislim akoštaje on se vezuje veživa brod ne ide u rikverc ve? plovi krmom???  happy0034
Živim danas jer sutra nije izvjesno

estan

Citat: traktor  u Veljača 10, 2011, 08:45:21 PRIJEPODNE
da se vratim na temu, moja poanta je bila da ce brod biti brzi ako je laksi, cto vrijedi i za visetrupce . To sto je brod visetrupac ne znaci da je automatski i lagan. Sto je brod manji to tih parsto kila tereta za krstarenje cine veci postotak ukupne tezine broda. 100 kila na siskejpu nije isto sto i sto kila na Lagoonu 400( koji usput tezi 11- 12 000 kg). Na visak tezine su posebno osjetljivi  mali visetrupci.

Zato je teze diskutirati s nekim koji od monotrupaca ima u glavi seascape  a od visetrupaca  dragonfly 28 i kazu kako ce oni biti brzi i lako se parkirati u luku. Zato zmajcek ima vodeni tank od 60 litara sto je standardna potreba vode po jednoj osobi za jedan dan krstarenja ;)
Opet sam se nesvjesno vratio na kruske i jabuke.

Meni 60 litara vode traje 10 dana za dvije osobe. Naravno, ako na brodu imate face, koje se nakon svakog ulaska u kristalno ?isto more moraju istuširati tada 100 l ode za par sati.

traktor

"Meni 60 litara vode traje 10 dana za dvije osobe. Naravno, ako na brodu imate face, koje se nakon svakog ulaska u kristalno ?isto more moraju istuširati tada 100 l ode za par sati".

Sam si sebi replicirao pa ti na neki nacin i nebi  trebalo  odgovorit ali se javljam da ti kazem da se apsolutno slazem s tobom. Meni je 6 litare vode dnevno  vise nego dosta. Po ljeti na Jadranu, kad je more toplo i boravim u njemu 3-4 sata dnevno, miomirisa  nema a sol se rjesava tako da se isti cas dobro obrises od mora suhim rucnikom. Nama(2-4 clana posade) traje 250 l vode  3 tjedna. Ispadne da mi treba samo za oprat zube. Vodu inace ne pijem jer da je pijem ne bi bilo mjesta za vino i pivu, a bas da vucem silne boce po moru i opet ih vracam doma nema smisla ;)

Ono sam napisao da pakostim stibri jer u nautickim knjigama tako pise. To je kao neki standard kad se projektira brod , planira  krstarenje i tako to. Administracija. To je stibra isto meni radio, napisao bi nesto ne zato sto tako misli nego da mi neda gusta bubis5368