prva ovogodišnja regata katamarana - PAKOŠTANE IV

Autor skodra, Svibanj 07, 2012, 08:36:24 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

skodra

Prenosim iz medija:

Pakoštane su proteklog vikenda bile doma?in "?etvrte regate malih katamarana Pakoštane 2012." I ove godine regata se održavala u organizaciji Turisti?ke agencije Galeb Avanture i Yacht cluba Biograd na Moru i uz pokroviteljstvo Turisti?ke zajednice Op?ine Pakoštane.

- U ovogodišnjoj regati sudjelovalo je ukupno 13 posada, s tim da su dvije iz Francuske pa tako postajemo i me?unarodna regata. Osim naših doma?ih natjecatelja, bilo je jedrili?ara iz Zagreba, Rijeke, Zadra i Primoštena, rekla je uime organizatora Manuela Vulin te dodala kako ?e ovogodišnja pakoška regata biti prikazana u sklopu dokumentarnog filma o Francuzima u Hrvatskoj kojeg snima televizijska ku?a iz francuske pokrajine Bretagne.

Natjecatelji kažu kako su svake godine sve zadovoljniji organizacijom i brojem sudionika. Regata je rekreacijskog tipa, a glavni cilj joj je turisti?ka promocija Pakoštana koje su zbog svog akvatorija omiljena destinacija ljubiteljima jedrenja. Op?inska Turisti?ka zajednica od po?etka podržava ovu jedinstvenu regatu na Jadranu, jer rije? je o proizvodu koji svake godine privla?i sve ve?i broj sudionika. Start subotnje regate malo je kasnio jer su organizatori i natjecatelji ?ekali da zapuše malo ja?i vjetar. ?ekanje se isplatilo i nakon sat vremena regata je startala sa zapadnog dijela lukobrana lu?ice u Pakoštanima.

Dodajem svoj info:

Bilo je genijalno! Nažalost Štibra se uljenio i nije došao iako smo mu osigurali brod, dapa?e, još su dva broda bila na raspolaganju. To bi zna?ilo 16 brodova na regati i apsulutan rekord. Meni je ve?a vijest ipak da je ovo bila prva regata na kojoj su nastupila 3 broda klase F18!
Prognoza za vikend je bila užas, s nekom nadom da ?e ipak u nedjelju povu?i to kišno jugo. Me?utim, subota je bila prekrasna sun?ana i vjetrovita, dovoljno za dvije duge navigacije. vrtilo je jugo i oštro.
Prvi plov smo bili prili?no loši, brod nikako da natjeramo niti u orcu niti u brzinu. Potpuni poba?aj. Osim krme, ajde dobro smo vozili, duboko i brzo. Po realnom vremenu ušli smo drugi iza wildcata, po korekciji tre?i. Seb s SL 5.2 se ubacio izme?u. Drugi plov smo s druk?ijim razmještajem sjedenja i maaaalo ja?oj tenziji na glavnom (i besprijekornoj taktici naravno :-) vozili sjajnu orcu i solidnu krmu, prvi i u realnom i korigiranom vremenu, Seb se ugurao po korekciji na drugo mjesto a wildcat na tre?e.
Dok su sve 16-ice i one bez spi-a došle u cilj vjetar je ve? odumro i to je bilo sve za dan.
Nažalost prvi dan nije bilo posade Tigera koja bi sigurno pomutila ovakav poredak.

Od nedjelje smo o?ekivali puno, jer na prognozi se šuškalo o jakom vjetru i do 18kts :-))) Startali smo neopravdano kasno, sidrenje startnog broda moglo se mijenjati za barem još jedan plov... ;:-(
No, vjetar je dizao i do 15 cv i po?elo je pravo jedrenje! Prvi plov vodio je Tiger, radio prednost koju smo uspjevali stizati, drugi krug i presti?i i cijelu krmu jurili smo na udaljenosti ne više od 5 metara s brzinama preko 16kts! Vodili smo do samog cilja gdje smo morali po?eti voziti jako visoko zbog zavjetrine od otoka gdje bi kao teža posada (sigurno preko 35kg) vjerojatno ispušili te smo kao vode?i išli u gybe ful blizu cilja i izgubili za kojih 5-6 sekundi! LUDNICA!

Drugi plov vjetar diže i diže... jeeeeij! tu smo jedini doma, trenkali smo i na 30-ak cv i preživljavali, a pošto smo "bivši" surferi i preko 55 kts nam nije strano :-) a nekako nam je najdraže baš ovo od 20-30 :-)
Nakon solidnog starta po?eli smo odmicati i odmicati i odmicati. Mislim da je vjetra bilo izme?u 20 i 25 cv s neugodno velikim valom.. Uvjerljivo smo vodili cijelu trku i ušli nekih 5 min prije svih.
4 plova, jedan se odbacivao, završili smo ukupno prvi. Novope?ena posada (mixed) na wildcatu imala je problema, sudar i lom produžetka kormila te su morali odustati. Ukupno su završili tre?i. Seb je ostao na drugom mjestu.
Bilo je genijalno, dosta novih posada od kojih se nadam da ?e neki i ostati.
Mislim da trenutno kod nas jedri oko 20-ak katamarana, svako toliko kapne netko novi pa je realno za o?ekivati da cijela ova pri?a ima smisla. Ako se desi da se netko odlu?i za f18, onda je vrijeme za treninge kod susjeda i za još ozbiljnije treniranje, jer ovo nema kraja sre?i, ekipa koja se skupila oko toga je fenomenalna, troškovi su poprili?no mali, a gušt je neprocjenjiv!

Toliko od mene za sad, moram još jednu reportažu napisat, onu s Kornata od Vida :-) :fish:

NP Tim

stibra

Užasno nam je žao što nismo mogli do?i, Nina i ja smo radili u subotu i dio nedjelje :(
Uspjeli smo u nedjelju popodne zajedriti na Laserima na Jarunu, ali gorak okus u ustima ostaje :(