Hreko

Autor Dario, Travanj 30, 2009, 02:05:48 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Damir s

Pa ako su ti baterije pune (a javlja ti 100% napunjene) normalno da nece nece vise puniti samo nesto malo nadopunjava. Probaj ukljuciti kakav  poveliki potrosac pa ces vidjeti da amperaza punjenja raste (ako ima dana i sunca).
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ?ete dobro sje?anje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbje?i kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

paagus

Citat: traktor  u Kolovoz 04, 2018, 11:50:50 POSLIJEPODNE

:wave:

I onda, jesi izra?unao koliko te nakon dvije godine rada u prosjeku košta jedan kilovatsat ?  :angel4:
Paagus

traktor

I onda, jesi izra?unao koliko te nakon dvije godine rada u prosjeku košta jedan kilovatsat ?  :angel4:

puuno :laughing7: nisam ni  pokusao

Svi mppt kontroleri solarki a ima ih pet rade na rezimu bulk/absorption/float prema potrebi i napunjenosti akumulatora. Ja volim staviti monitor na amperazu jer se u svakom trenutku vidi struja u pozitivi i negativi. Kad potegnu frizer i frizider u isto vrijeme uz navigaciju i autopilot onda se amperaza pojavi s minus predznakom od recimo 3-7 A iako je solarka dobro osvjetljena.

Damir s

Onda ti je sve u redu sa solarkama :thumbsup:
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ?ete dobro sje?anje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo

Tiha?

Imaš konstrukciju koja nosi solarne panele, a nije iskorištena da nosi i tendu, da se kormiral ne mora stalno sun?ati?
Bolje je biti bez ga?a na plaži, nego raditi u odijelu...

traktor

Citat: Tiha?  u Kolovoz 05, 2018, 10:42:52 PRIJEPODNE
Imaš konstrukciju koja nosi solarne panele, a nije iskorištena da nosi i tendu, da se kormiral ne mora stalno sun?ati?

To si dobro primjetio, ve? je pisano o tome. Staviti bimini na tu konstrukciju je relativno jednostavno. To cu napraviti jer je ve? imam u glavi.
Tih prvih dvadesetak milja smo napravili bez automatskog kormila jer se B&G wind ‘pokvario’ a pošto on u mreži terminira (?) sustav plovili smo na starinski, bez instrumenata. U Zadru je to sre?eno. Za sada na brodu sve radi ali me smeta da ti novi proizvodi zakazuju. Novi Isoterm frižider negdje pušta rashladni medij pa se treba dopunjavati da bi držao nekoliko mjeseci. Svjestan sam da sam ja napravio puno sranja na brodu prototipu ali sranje je i kad veliki Webasto/isotherm prodaje proizvod od kojih  svaki deseti nakon dvije godine ne ‘drži vodu’  pa su mi dva ‘dopunja?a rashladnog plina’, (prošle godine u Biogradu a ove u Zadru) rekli da svakodnevno dopunjavaju plin ?arterašima koji u pravilu imaju nove brodove s novim Isoterm frižiderima.
Svakim danom na hreku otkrivam neke nove momente, i pozitivne i negativne, i u glavi slažem idealniji brod. Naime  neke stvari intenzivno koristiš a neke prakti?ki uop?e ne koristiš. Ovih drugih  na brodu treba se riješiti. Za sada mali primjer: ‘Ogromni’ otvor na krovu kabine je fenomenalan, bajbot koji se jednostavno skida i stavlja na brod a iza ostaje luda platforma uronjena u more je ko stvorena za sparne ljetnje dane i nauti?are koji sanjaju biti riba. Na prozore treba staviti zavjese. Pokretanje bizero štraja  po popre?noj šini sam u Nizozemskoj jedanput koristio i to je sve pa se pitam da li je to bilo potrebno. Možda za pasate i trade vjetrove ako se usudim krenuti negdje daleko. Hreko ima tako veliki primarni stabilitet da mu voda u smislu vodenog balasta u bo?nim tankovima uop?e ne treba. Brod je prestabilan :icon_smile: za svoju površinu jedara.
Dalo bi se pisati satima i o konceptu  i o detaljima, svakim danom doznam nešto novo.

Paagus da li je na 278 stranici tvoja slika prevelika pa treba skrolati ili sam ja nesto zahebao?

Damir s

Pa ti koji nadopunjavaju plin u frizidere bi trebali imati mogucnosti za naci  gdje propusta plin, U vecini slucajeva propusta na kapici preko koje se plin moze nadopunitiili ona nije stegnuta ili fali unutra jedan O ring gumeni mali.

traktor

poštovani damir s molim te da smanjiš onu najdonju sliku na
Re: Hreko
« Reply #2755 on: June 15, 2018, 11:07:44 PM », jer *****avaš ljude pa moraju skrolati da bi normalno mogli pratitit temu hreka a uskoro ?e biti 500 000 klikova. Lijepo piše da slikice trebaju imati do 900 piksela a tvoje remek djelo ima 4160 pa nas svih nepotrebno siluješ.?

Hreko za sada funkcionira super,(sve na brodu  radi ko urica)  skoro svaku no? prespavam u njemu i jedino su komarci koji kad ne puše *****avaju.

Vrijeme je prekrasno i povremeno prespavam na  Paškim  školjima. Ima puno crvi ali dno je mrtvo. Sve kunjke su uginule vjerovatno radi pesticida ili kakve bolesti. Samo se periske  i oštrige još dobro drže. Periske su se enormno namnožile . Njih se ne dira  jer su nobilis. Trebalo bi probati posijati dagnje ali izgleda da su i one osjetljive a more je sve zaga?enije. To se odmah vidi po mrtvome dnu. Mislim da problem nije u izlovu ribe nego u primitivizmu, pretjeranoj upotrebi ‘cidokora” ( pogledaj wiki)

Ali de se vratim na hreka jer on je ipak tema koja intrigira. Koncept je nedvojbeno pozitivan. Težina, brzina, gaz, stabilitet, vodonosac, elektri?na centrala, komfor itd su detalji koji su nenabrijanim jedrili?arima definitivno dragi. Stvar je u detaljima. Masu toga se može poboljšati. Ipak mislim da bi saildrive el motori (Oceanvolt)  ili integrirani el motora sa sklopivim propelerima u shaft izvedbi  u zadnju ?etvrtinu kobilica bilo jedno od riješenja. Pod motori i fiksni propeleri su se definitivno pokazali promašaj. Zuje kod jedrenja i kad ne daju meda. Mogu?nost je paralelni el pogon na postoje?em Volvu uz bowthruster isto ali tada izostaje onaj pravi efekt elektrojedrenja u vjetar. U vjetar se i onake nikad nebi koristila regeneracija jer je to zbog 1000 l vode/mala površina jedara  ‘težak’ kruizer bez obzira što ne tegli uobi?ajenih 2 t olova.

Trenutno sam na hidroizolaciji podruma. Uobi?ajenih par slikica.

https://www.youtube.com/watch?v=K73-tPSwAs8

https://www.youtube.com/watch?v=GpmkJscVBpg

traktor

Ako bog da sri?e od 21.12.-6.1. smo opet u akvatoriju Kornata i Žuta.  :blob1:

Ako do tada ne bude sredjena taraca, ograda, podrum i bunja onda ?e se sredjivati nakon tada. Vragu priša.  :laughing7: Iden jednu zapalit pa onda le?i.

P.S. Javio se (slu?ajno)  šef komercijale iz oceanvolta, interesiraju ga parametri regeneracije i konzumpcije hreka s fischer panda podima. ?ekao sam  2  tjedna da mu odgovorim i rekao da bi se rado rješio ta  dva bujola ali pod uvjetom da mi daruju svoj sustav SD8. Izvla?io se manje više kao i svi do sada a ja sam mu odgovorio da ni Vincent za života nije prodao ni jednu od svojih 400 slika (je jednu ali nekom prijatelju od prijatelja)  :icon_smile:

Od deset najskupljih slika u svijetu šest je navodno od Vincenta. Jasno je da je rije? o poanti i *****anciji. Neki koncepti su ispred a neki iza svoga vremena. Tako bi to otprilike Leo rekao.  :angel4:

more

Hreko, ?ekam i ?ekam, ali ni rije?i o užitku plovidbe po bonaci u svetoj tišini uz muziku cvr?aka!!!