Prekomjerno iskorištavanje mora

Autor Strici, Kolovoz 28, 2009, 08:12:31 PRIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Strici

Ja sam bio dovoljno dugo u žurnalizmu, pa da mi se sve takvo izvještavanje zgadi. Bilo kamerom ili novinama. I zato ne rabim i ignoriram takve medije.
Evo jednog primjera iz Slobodne Dalmacije, nekad meni cijenjenog lista; prepri?avam.
Prije dvije tri godine:
Na nogometnoj utakmici mislim na Murteru, nogometni teren je odmah pored mora. Za vrijeme utakmice je na teren izgmizala velika hobotnica, par kila mislim, neznam dali je pisalo 8, ali velika.
Glavno je bilo seronji novinaru napisati kako je završila skuhana u loncu, a zašto je napustila njeno najprirodnije životno podru?je  i izašla van, njega kao i ve?inu svih ljudi ama baš ništa ne zanima. Zato nam je zemlja i svijet ekološki u totalnom kolapsu.
Ju?er sam kupio "Nacional". Kupim ga tek tu i tamo.  Glavno im je da su nebi li ga više prodavali dali uz njega CD kako se lovi riba. Ima li uop?e svijesti i saznanja kako malo ribe još ima? Ima li uop?e ljudi koji koriste more a ne samo ga robe. Sada svako drugo dijete br?ka gustim špurtiljem i vade nešto iz mora. Stave u staklenku od krastavaca na prozorsku dasku, a kad se usmrdi naravno bace. Ima li neko uop?e samilosti za i u moru? Ima li koji medij da potencira i podu?ava kako ne uništiti more.
Mediji koji udaraju velike naslove, zbog ?ega je ovaj topi? i otvoren, zasigurno najmanje.
Zato sam mišljenja da se bombasti?ni naslovi namjerno zaobi?u, jer forum se netreba povoditi takvima, koliko da je god zamro.
To ostavimo onom ribolovnom forumu, gdje je to donekle i palilo, no i tamo se po?elo sa ?iš?enjem.  happy0034
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

kaor

Ajd napokon netko normalan, jer kad ja takvo nekaj izjavljujem cijela okolina me pljuje, bitno da je use, nase i podase i mukte. Kad curinoj mami objasnnjavam da nije bas ljepo kupovat arbunice velicine incuna samo zato kaj su na Zadarskom placu 20 kn, onda sam ja u kurcu..

Strici

Bravo Kaore, mornar?ino. Dakle ipak nas ima. Progovorimo !!! happy0034
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

mali

ne kuzim sta ste se uhvatili , ovo je vijest koja je prenesena na forum kao i bilo koja druga.
Seascape is fun!!

kaor

Ajd nisam barem samo ja crna ovca, proslo ljeto su bez mog prisustva zatukli zmiju Crnokrpicu (zasticena vrsta) i onda se jos hvale sa tima kako su zatukli pitona, kako triba to sve istrebitk, da sta ce im zmije po vrtlu ici. ma necu niti pricati koliko su ljudi neosjetljivi, zapravo bas ih briga kaj ribe nema, prelov u njihovom jeziku ne postoji. meni se smiju kad ulovim štuku na rijeci pa je pustim , zapravo nikako im neide u glavu a zakaj ja onda lovim ako cu pustit...

Ana

bez uvrede, ali to ni meni ne ide u glavu - zašto raniti da bi pustio da živi? to mi je kao da ja pri?am da volim ma?ke, onda ih ga?am sa sa?maricom jer, eto, to mi je zabavno a ona ?e ionako preživjeti  confused. bez ljutnje, ne napadam, samo iznosim mišljenje.
Part of me is angry, part of me is proud...the rest of me is drunk!
....

kaor

ne ljutim se. Po mnogim studijama ribe ne osjecaju bol, pogotovno ne u podrucju ustiju koja je kod njih neka vrsta hrskavice. da li je to tako ili nije- neznam. Ribolov je (kao i lov kojeg ne podrzavam) kod muskih upraznjavanje onog primitivnog ali iskonskog gena iz doba kad su muskarci lovili mamute ili ostale zvijeri. Muski su bili primarno lovci.
Mnogo od tih gena jos danas je izrazeno u modernom svijetu iako na dtugi nacin. Uzmi nogomet npr. nogomet je cista simulacija bojnog polja, gdje imate sukob dvaju plemena. Simpatizeri nekog klupa navijaju za dres i pojam kluba, ne za same igrace na terenu. Naprimjer neki igrac moze biti zvijezda kluba i miljenik publike, ali ako pre?e u drugi klub ti isti ljudi ga vise nece voljeti , dapace suprotno. Ovu poveznicu sam povukao da bi pokazao da ljudi jos uvijek razmisljaju plemenski, ili si u plemenu ili nisi , tako je i sa ribolovom. Muskarac protiv lovine, primarni gen divlja, muskarac sretan jer je dobar lovac , samo danas nije nuzno tu lovinu i nosit doma :D

Tin

Malo je krenula rasprava u krivom smjeru.....

kaor

denister

Citat: kaor  u Kolovoz 28, 2009, 12:48:03 POSLIJEPODNE
Ribolov je (kao i lov kojeg ne podrzavam) kod muskih upraznjavanje onog primitivnog ali iskonskog gena iz doba kad su muskarci lovili mamute ili ostale zvijeri.
soory ali žeš?a glupost.....jel znaš zašto uop?e postoje lova?ka društva i ?ime se oni sve bave ili jedeš samo travu????