optimalni nagib jedrilice?

Autor ogi01, Rujan 22, 2009, 12:24:31 PRIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Leprecon

Nisam ja neki strucnjak, a i volim puno srati, al mene su tako ucili.

I stvarno, kad po bonaci nagnes brod ide "brze" od ravnog.  ;D

stibra

Traktor, sve ovo gore je navedeno za orcu. Jazavac je lijepo objasnio i utjecaj nagiba na dužinu vodene linije, što je još više izraženo kod starijih klasi?nih brodova gdje se naginjanjem može dobiti i metar duža vodena linija (kod relativno malih jedrilica).
Normalno da brod nije brz kad se pretjera sa nagibom, ali za svaki trup postoji optimalan nagib kod kojeg je brod najbrži u orcu, tj. ima najbolji VMG.

Na jako laganom vjetru kad vjetar ne može napuniti jedra, ako se brod nagne jedra ?e zbog težine dobiti formu i iskoristiti svaki mali refuli? za pogon naprijed, tako da razlika u brzini broda može biti i više od 2 ?vora ako se ispravno nagne jedrilica (ne samo nagne, ve? i posada pomakne naprijed) u odnosu na jedrilicu koja je uspravna. U tim slu?ajevima, gubitak dubine kobilice i kormila zbog nagiba je zanemariv u odnosu na dobitak u brzini, ionako u takvim uvjetima nije bitan oštar kut jedrenja u orcu, ve? samo brzina broda. ?ak i u malim sportskim jedrilicama to isto vrijedi, ?ak još izraženije.

Što se ti?e jedrenja u krmu, neki brodovi ?e biti najbrži kad jedre ravno, neki lagano nagnuti u privjetrinu, neki lagano nagnuti u zavjetrinu, ovisno od na?ina i kuta jedrenja. Npr. ako se jedri duboka krma, ?ak i krstaši ?e i?i dublje sa boljim VMG-om ako se nagnu u privjetrinu u nekim uvjetima vjetra. Na bržim jedrilicama koje jedre niz vjetar na prividni vjetar, zbog održanja potrebnog pristiska i prividnog vjetra ?esto ?e brod biti malo nagnut u zavjetrinu, ali opet postoje razlike. Npr. 49er se u krmu jedri skoro apsolutno ravan, dok se npr. 505 malo naginje u zavjetrinu.

Zanimljiv je primjer Seascape jedrilice u krmu na laganom vjetru ... ako se težina posade pomakne što više naprijed, tako da jedna ili ?ak dvije osobe sjednu ispred jarbola, a kormilar pomakne što više naprijed, dizanjem široke krme iz mora dobit ?e se i više od pola ?vora brzine. Bili su zanimljivi komentari na Lošinjskoj regati u jednom plovu kad smo jedrili brod u dvoje tako da je stvarno prova bila jako uronjena, krma gore, da je bilo brod sa strane smiješno promatrati, ali smo imali brzinu za skoro ?vor bolju u odnosu da smo sjedili otraga.

stibra

Još mali dodatak i usporedba 2 tipa broda u orcu koji naizgled izgledaju sli?no. Npr. ako usporedite nove moderne jurilice, tipa Mini, Open 40, Open 60 koje imaju jako široku krmu, sve se jedre izrazito nagnute u orcu, primarno zbog smanjenja oplahivane površine. I tako jako nagnute, ?esto idu puno bolje od klasi?nih uskih brodova koji su "napravljeni" za orcu.

Opet postoji nekoliko brodova koji isto imaju jako široku krmu, ali se jedre u orcu skoro ravno. Kako to? :)
Na našem moru primjer je jedan zeleni brod koji poznate valjda pod imenom Zagorje Express. Iako ima široku krmu, u orcu je najbrži kad jedri skoro ravno. Razlog je u V dizajnu zadnjeg dijela trupa (dno na krmi nije ravno iako na prvi pogled tako izgleda, tako da se naginjanjem samo pove?ava oplahivana površina i otpor.

RUFUS

Do koje brzine broda igra to izdizanje krme, a kad bi trebalo krmu vratiti u more ?

traktor

Pa ja sam jazavcu napisao da mu stoji, to sto je napisao. Ovo sto si ti napisao 3/4 se slazem, 1/4 nisam bas potpuno razumio jer ne vladam potpuno jedrilicarskim pojmovima i terminologijom. Sto znaci jedrilicarski pojam 'jedriti dubokom krmom'?, a moram jos pogledati sto znaci VMG. Ja smatram da se ogiju ne moze dati formula ni slucajno, jer ne postoji. Formula koju ogi trazi bi mogla biti: optimalni nagib jedrilice =  inelegentan, talentirani, motivirani jedrilicar nabijen teoretskim znanjem i ogromnim iskustvom, sava sava je s projektantom i projektom.

U svakom slucaju osjeti se da materijom nisi duboko zajedrio "krmom"nego mozgom.  happy0034

Nisam znao da oplakivana povrsina ima tako veliko znacenje( u odnosu na  negativne faktore koje donosi nagib broda) , narocito danas kod savrsenih podvodnih povrsina i premaza trupa.
Mislim 2-1 =1 ali i 100-99 isto je jedan , a jedan ko nijedan.

stibra

A u krmu možeš jedriti duboko (ili nisko) ili oštrije, tj. duboko zna?i sa smjerom stvarnog vjetra što više prema 180 stupnjeva, ?ak i više ako se jedri kako bi englezi rekli "by the lee".

VMG je skra?enica o Velocity Made Good a ozna?ava brzinu koliko se optimalno penjemo u orcu ili spuštamo u krmu. Ra?unati se može na više na?ina, prema smjeru vjetra ili prema nekoj fiksnoj to?ki. Formula je brzina x cosinus kuta stvarnog vjetra kod orce (TWA), ili brzina x cosinus kuta (180 - TWA) kod jedrenja niz vjetar. Ono što je zanimljivo, možemo ra?unati "neto?ni", tj. relativni VMG i kad ne znamo to?an smjer vjetra, tj. davat ?e nam ispravan kut jedrenja, tj. optimalan kut za maksimalni VMG, mada ?e apsolutni iznos VMG-a biti neto?an.

stibra

Citat: RUFUS  u Rujan 23, 2009, 11:52:29 PRIJEPODNE
Do koje brzine broda igra to izdizanje krme, a kad bi trebalo krmu vratiti u more ?

Ne znam matemati?ki, ali u trenutku kad postane bitnija što duža vodena linija broda u usporedbi sa pove?anim otporom krme. Na Seascapeu po osje?aju je to kod 3-4 ?vora brzine broda.

RUFUS

3-4 ?vora -  je tako nekako i ja radim na svojoj jedrilici - Hunter 216. 
Inace dobili smo jednog SS18 na Mrduji. Bili smo skupa u bonaci ispred Mrduje, i njima i nama covik lezi na provi  ;D . Trecina broda u zraku, smješno ali efikasno.
Probavali smo jednom: vozili smo pareleno u orcu sa jednim prijateljem - približno skoro ista brzina cca 2 ?vora , ?ak nas on malo dobija.
Mi pošaljemo jednog da se sun?a na provi i odmah ga dignemo, Ponovili smo pokus sun?anja par puta i  stvarno odli?no radi. Pouka : treba imati na brodu kremu za sun?anje

stibra

Pomak težine prema provi u orcu djeluje i na taj na?in da pomakne težište broda naprijed, tj. dobije se malo privjetrinskog kormila, bolji osje?aj u orcu i mrvicu više uzgona od kormila.

Darko

Alo Rufus, sad mi je jasno kako si nam uteka u vratima, a mi svi sili na krmu i uko?ili brod. Pokušavali smo te sti? al nikako. Ja sam bio na modroj Pomi, i vidio sam tebe i SS18 kad ste okrenuli Mrduju bili ste zajedno.
Btw, malo si varao, dužina ti je 6.55 i spadaš u ve?u kategoriju (8), a ti se s nama malima (prvih 5 brodi su 5.5 m) ugura u grupu.
Nije mi jasno skroz ovaj ?ovik na provi, bio sam na jednom regatnom brodu od 10 metri, ravna krma, lagan brod, di po bonaci ?ovik na provi totalno uštopa brod.
Moram ovo i sam isprobat.