"Opasne" pozicije ili "crne to?ke" naše obale

Autor vragec32, Kolovoz 30, 2010, 12:50:32 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Strici

Pa sad da je to šta ?u napisati crna to?ka, nemogu re?i. No ionako niko ništa zna?ajnije da po forumu piše, pa ?u nešto napisati.

U marini gdje sam bio na stalnom vezu, bio sam i "liferant" ljekovitog blata za mazanje po tijelu i otplovio bih svake godine u Jadrtovac, to je tamo mjesto, ali je to Morinjski zaljev, ispod južnog Šibenskog mosta. Ja sam o tom  plitkom zaljevu ve? pisao, ali sada ?u ponovo jer se tamo nešto meni desilo.

Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Strici

Zaljev poznam odavno, jer sam nakad uplovljavao i no?io na molu u mjestu Jadrtovac. Tada je to bio veliki brod gaza nešto oko 2,7 metra, motor mo?an i ?vrste konstrukcije. Skoro kao remorker, tako da smo bili sigurni da ?ak ako bi po dnu malo strugali, ono masan rijetki mulj, lako bi prošli. Ali smo i znali da su takvi brodovi tamo uplovljavali bez problema.
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Strici

Ja sa svojom velikom jedrilicom i nisam dolazio do Jadrtovaca,  (sada da, jer imam puno manju, manjeg gaza) istini za volju nisam se usudio (jer u proteklom se vremenu moglo svašta promijeniti; primjer Privla?ki gaz), pa sam prije na sigurnoj dubini sidrio, a blato bi vadio tako da bi dalje odveslao bajbotom do mjesta gdje sam ga vadio.

Strici

Meni samome mi je bilo malo teško vaditi to blato, jer sam to radio sa jednom dva metra dugom cijevlju od željeza, promjera kojih 10 centimetara, koju bi u cca 1,5 metra dubine nabijao u mulj i onda je ?upao bajbotom, kao polugom, pa iz cijevi istiskivao unutra nabijeno blato. To ?upanje mi je bilo najteže, jer je za "polugu" u bajbotu trebalo više žive vage. Tako je sa nama, (moja supruga i ja) krenuo moj dobar prijatelj, njemac Frank, friško penzioniran (vrlo visoko rangiran oficir njema?ke vojske) sa suprugom. Ina?e prava disciplinirana vojni?ina, vitak ko jegulja i odli?an jedrili?ar.

Strici

Da bi se sve to obavilo, i do nave?er se vratili natrag, krenuli smo dosta rano, i prije maestrala stigli u Morinj, dakle motorom. Vidio sam da on zabrinuto gleda u kartu (u kojoj se ne vidi ništa) i u more, no ni dno se tamo ne vidi, jer je tamo more zamu?eno, a eholot ne pokazuje pravu dubinu, jer dno nije ?vrsto, muljevito je i profil nije jasan.
I sad ja da bi mu malo "utjerao strah u kosti", oficir?ini, iskusnom i opreznom jedrili?aru, ja umjesto da sidrim kao i uvjek, odlu?io sam pristati na pristan u mjestu, jer da ho?u popiti pivu i kahvu u bliskoj kafeteriji.
I pored tihih protesta, ja po svojem, guštaju?i kako su se utrtali.
:laughing7:

Strici

Ni meni baš nije bilo preugodno, ali nisam to odavao, no ja sam morao cijenje?i obalu i konfiguraciju voziti brod "po najdubljem" otprilike pa sam tjeskobu potisnuo, a da volim riskirati je tako?er u mojoj naravi. Dubinomjer je svašta pokazivao, ali ne pli?e od dva metra, no jako "mekano" dno (to ono kad nema jasne crte dna). Vozili smo motorom, naravno sasvim polako, najpolaganije, 650 okretaja motora. :icon_scratch:

Strici

I sve je dobro prošlo, bez ikakvih problema. Pili smo pive, kave, vina, kupali se, navadili blata, ja kod maranguna (stolara, kažu po srednjoj Dalmaciji) napilio neke daske koje sam za ko zna šta trebao, restaurana nema pa smo nešto spr?kali za jelo, kupili potrebno u du?anu tridesetak metara od glavnog mola, i proveli jedan rekreacijskoradni zanimljiv dan.
Nedaleko od pristana je kafeterija, no ne kao što su kafeterija male, normalno velika kao uobi?ajene gostione, a možda je u me?uvremenu vlasnik proširio djelatnost. Kod njega su i analize ljekovitog blata, i on ih rado dadne znatiželjnom prostudirati, a ho?e i savjetovati gdje se na?e ponajbolje blato, bez puno potraživanja. :thumbsup:

Strici

Ina?e blato je stvarno fantasti?no. Uglavnom svima proradi ve? nakon nekoliko minuta. Konkretno ja ga osjetim na rukama. Niti deset minuta nakon što namažem prste (a zato jer se rukama mažem, pa ostanu namazane), ono tu?e po vršcima prstiju kao sa malim ?eki?em. :thumbsup:

Strici

>:D  :thumbsup: Tako da to blato mogu preporu?iti, a skepticima na moje prijedloge, a trebali bi ga, savjetovati da pro?itaju analizu tog blata, u navedenoj kafeteriji, napravljenu od jednog našeg priznatog instituta i mislim da je i jedan švicarski institut napravio isto. (Ili švedski?), i to se blato navodno svojevremeno prodavalo u Švicarskoj po 30 Sfr kilo.
Tako seniori i svi koji se tom dobu bližite, navalite i mislite na sutra. Pogotovo jedrili?ari, a pogotovo oni koji jedre i zimi. Mislite na sutra, ako vas ne brine i poneko sadašnje štekanje u križima. :evil4:
Pretpostavljam da kad to blato radi na prstima, koji su isto neke vrste udova, da bi moglo poslužiti i na ostalim udovima. Možda da date ovo pro?itati i suprugama. :love3: (sad dal se taj drugi ud dade tako uko?iti ko prst, neznam, no ako neko od vas proba neka hitno javi, jer je to zdravije nego gutanje kemije) :laughing7:
A zato jer sve pišem u „opasnim to?kama“ tek dolazi.

janko_ka

sli?an efekt ima i blato u Pirova?kom zaljevu, u doba Rimljana bile su tamo toplice u kojima su se oporavljali vojnici nakon ratovanja..