Hladnjak na brodu

Autor Dario, Prosinac 27, 2008, 04:11:15 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Dario

ubrzo ce mi doci i na red ugradnja hladnjaka a ne znam bas previse o tome pa me zanimaju stvari na koje moram pazit, kapacitet itd

kao totalnom pocetnikuu tom podrucju
hvala  :)

jazavac

To mi je struka ;D A ni sebi ga još nisam montirao ;D ;D ;D
pitaj što te zanima jer je tema toliko široka da bih mogao knjigu napisat. A to je ujedno i jedan od najnezahvalnijih dijelova opreme na brodu jer je podložan kvarovima više od drugih
Za dvadeset godina, biti ?eš više razo?aran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.â€" MARK TWAIN

Dario

problem je sta ne znam ni sta treb apitat  ;D  salim se, citao sam neke clanke..al za pocetak par osnovnih savjeta kod izbora modela na sta bi se trebalo pripazit

cuo sam da mora bit razmaka izmedu zadnje stranice frizidera i stranice barke da bi se moglo hladit bolje?

jazavac

Prvo trebam znati vrstu kompresora, te dali želiš hladnjaka sa kompresororom na sebi ili izdvojeni agregat. Ako je kompletan kao npr.ku?ni hladnjak obavezno mu osiguraj ventilaciju iza. Ako želiš pro?i što jeftinije, onda kupi gotov i kompletan frigo.
Za brod je osim toga svakako preporuka uzeti hladnjaka sa vratima gore, poput škrinje, i sa debelom izolacijom. Možeš ga sagraditi i sam (preporu?am) jer ?eš tako najbolje iskoristiti proastor, i ugraditi dovoljno debelu izolaciju(optimalno je do 8 cm stirodura). Za montažu rashlade kontaktiraj neki najbliži servis rashaldnih ure?aja, koji ?e ga kasnije i održavati. Najskuplja ali najkvalitetnija varijanta ti je vodeno hla?enje bez pumpe jer je najpouzdanije i najekonomi?nije ?ak i kadbrod miruje. Za tu svrhu ve? ranije moraš planirat kupit kigston za sudoper ili wc npr koji ima priklju?ke za freon tj. ne obi?an kingston nego kingston-rashladnik. Bitno je da je ugra?en ispod vodene linije. Tada ne moraš ostavljati ventilaciju za rashladni agregat.  Pitaj u Diamaru. http://www.diamar.hr/kategorije.asp?c=129
Ispariva? - to je onaj dio u hladnjaku koji hladi i bude zale?en- može biti kao aluminijska plo?a (kao kod ku?nog hladnjaka ili tzv. 'bubreg' - izgleda kao onaj uložak za prenosni frižider, sadrži antifriz, napravljen je od inoxa ili hladno cin?anog željeza (rijetko i za vrlo velike ispariva?e). Ovi drugi su dosta skuplji ali i kvalitetniji jer ne puštaju plin, dulje traju i akumuliraju hladno?u (posebno korisno za jedrilice).
Kompresori mogu biti elektri?ni na 12V sa pretvara?em ili poluhermeti?ki na pogon preko remena sa glavnog motora. Ve?e jahte imaju kombinaciju jednog i drugog. Izbjegavaj membranske kompresore na 12 v - ne traju puno. Ako se odlu?iš za 12 V DC kompresor, uzmi Danfossa BD, imaš ja?i i slabiji, ovisi o veli?ini hladnjaka.
Svi su sistemi skupi i podložni kvarovima, tako da o odabiru treba najviše voditi ra?una o režimu korištenja (jedrilica, motornjak, vez  sa pristupom na 220V ili ne, ...) i dostupnosti rezervnih dijelova.
Danfoss uglavnom nudi kompletan agregat sa zra?nim hla?enjem, ali može se kupiti i sam okompresor. Uglavnom, zra?no hla?enje ljeti na brodu je s***e ako mu ne omogu?iš idealnu ventilaciju, a varijanjta sa ventilatorom troši više struje, iako je bolja.
Eto, ako je i uvod, ve? je puno ;D
pitaj sad dalje ;D

Za dvadeset godina, biti ?eš više razo?aran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.â€" MARK TWAIN

dag

Ja imam prastari hladnjak u Elanu 31, mislim da je to original ugra?en prije 20-tak godina. Zelio bih ga zamijeniti jer je neprakti?an i vjerojatno loše izoliran.
Htio bih neki koji ne koristi freon, postoji li?
Tako?er bih zelio da je mali (npr dubine jedne boce od 1,5L i tlocrta 30x30 ili tu negdje).
Pogon na 12 V.
Ima li ih prenosivih a da nisu ogromni kao neki koje sam vidio? Kakve su oni kvalitete?
Prenosivi mi je ?ak i draža opcija jer ga stavim samo ljeti, i to gdje ne smeta, a prostor koji sam oslobodio postaje spremište za sitnu hranu koja se ne kvari, ili možda ?ak i bolje, polica s mrežastim ladicama za povr?e i sli?no.
Što misliš?

jazavac

Freon je op?eniti uvriježeni naziv za plinove koji se koriste u rashladnoj tehnici. U ku?nim i brodskim hladnjacima novije (unazad 15godina) proizvodnje koristi se R 134a lai?ki nazvan i 'ekološki plin' ili 'ekološki freon'.  Od kad se koristi, spašavamo ozonski sloj, ali je serviserima i vlasnicima hladnjaka život jako kompliciran jer je vrlo rijedak i rado bježi iz sistema na mjestima gdje 'stari' freoni nisu mogli 'procuriti'. Uz još nekoliko velikih mana o kojima sada nebih.
Koristi se još i izobutan (R 600) ali uglavnom u ku?nim hladnjacima.
Ure?aji bez 'freona' ili plina kao rashladne tvari su upravo oni prenosni na koje vjerojatno misliš. Imaju poluvodi?ke termo?lanke umjesto kompresora. Troše nešto malo više struje od kompresorskog, vrlo su tihi, malog rashladnog kapaciteta te postižu RAZLIKU temperature u odnosu na okolinu do oko (nemoj me hvatati za rije?, neznam to?no) 20°C. Zna?i, ako je u kabini 35 hladnjak može spustiti do 15. Vidio sam ih prije sezone u Metrou na akciji, razmišljao sam uzet jednog pa kombinirati sa onim ulošcima i zale?enim bocama, ali nisam. Moram prvo riješiti još jedan akumulator, a onda još nisam bio montirao solarne ?elije. cijene su se kretale od 350-900 kn ili tu negdje. To je relativno nova tehnologija, i za godinu dve ?e cijene još pasti. Svakao ne vjerujem da je dobro riješenje za višednevno krstarenje, ali ja ne stignem ljeti zbrisat na više od 3 dana pa mi ozbiljan frigo za sada ni ne treeba. Ipak je bolje to nego ništa. Nemam još iskustva sa kvarovima ili vijekom trajanja, u svakom slu?aju to je potpuno druga?iji princip rada i obi?ni servis za rashladne ure?aje nebi mogao na njemu bogznašto popraviti (osim možda priklju?nog kabela ili ventilatora) Prenosivi sa kompresorom uzimaju relativno puno mjesta za relativno mali neto volumen, a imaju i tanju izolaciju. Njih zato nebi preporu?io jer im je cijena jeziva za to što pružaju.
Za svaki hladnjak, osobito na jedrilici, vrlo je bitan faktor kvaliteta/debljina izolacije i položaj vratiju (mada nije prakti?no zbog stvari koje su unutra otvarati odozgora)

slobodno pitajte dalje. Nemojte da se na ljeto sretnemo u nekoj vali i da svi imaju toplu pivu na brodu  ;D ;D ;D

denister

jazo jel znaš li tko dobro popravlja hladnjake, naime u kamperici imam hladnjak koji je radio na 220V, na 12V i na plin, ali kad sam ga dao na servis na viškovu kod jednog "majstora" posle toga je radio 3 dana i krepao je, tako da njemu više ne bi odnio ništa, pa ako znaš reci, thx unaprijed...

jazavac

To nije kompresorski nego apsorpcioni hladnjak. Potpuno druga?ija tehnologija i princip rada, neki se kvarovi uop?e ne mogu popraviti. Ako je u pitanju kvar na struji (grija?, termostat, trafo, instalacija/oži?enje) morao bi se mo? popravit. ako je u pitanju kvar na dijelu za plin (plamenik, sistam paljenja) treba ti majstor za šporete. Ako je u pitanju sam rashladni sustav mogu?e je da se nemože popraviti (da ne pišem sve detalje).
Probaj slijede?e:
Uklju?i na 220V. Nakon sat-dva vidi dali iza grije. ako da, a unutra ne hladi, u pitanju je rashladni sustav. Okreni ga naopako i pusti 48h, zatim ispravi i uklju?i. Ako ne radi i dalje, vjerojatno mu nema spasa. Probaj i 12V . Ako na jednu od kombinacija proradi, ili uop?e ne grije iza, vjerojatno je u pitanju struja ili grija?. Probaj i na plin. Ako plamenik gori i grije  a unutra ne hladi, opet je u pitanju rashladni sustav.
Probaj pitati u Biomatic na Pehlinu tel 269898 Oni imaju dijelove za elektrolux apsorbere i stru?ne servisere.

Friga

Ja uop?e nisam niti razmišljao o kupovini ugradbenog hladnjaka. Na brodu sam na duže samo preko ljeta pa mi se kao izvrstan izbor u?inio Waecov prijenosni "frižider". Razmišljao sam i o financijski povoljnijim rješenjima (Peltierov hladnjak) no kud troše puno više struje (koje btw na jedrilici uvijek fali) tud niti ne hlade kako treba ve?, kako je rekao Jazavac, rashla?uju na razliku od cca 20 stupnjeva manje od okoline.

Na brodu (i samo na brodu) sam ove godine proveo 10 dana u komadu i ovaj Waeco je bio pun pogodak. Vrata se otvaraju odozgora, ne brunda i ne troši puno struje. Evo i slike s dimenzijama:

Zapremine je 39l, a ugra?en je DANFOS kompresor. Može ohladiti do -15.

Dag, a i ostali, moja topla preporuka za nešto ovako. Platio sam ga oko 4500kn.
Van de Stadt Jupiter

jazavac

Ovo mi se stvarno svi?a. Nažalost ne mogu pove?ati sliku da vidim dimenzije. Gdje si ga kupio? Imaš li negdje tehni?ke podatke?