Rodijak mi ima sudar svojim brodicem

Autor zdravko dren, Kolovoz 16, 2011, 03:17:39 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Vanja

Ovdje su najgrublje prekršena pravila za izbjegavanje sudara na moru http://en.wikipedia.org/wiki/International_Regulations_for_Preventing_Collisions_at_Sea

pravilo 5 - izvi?anje
pravilo 6 - sigurnosna brzina
pravilo 7 - rizik sudara
pravilo 8 - radnja za izbjegavanje sudara
pravilo 15 - položaj križanja kursova
pravilo 16 - postupak broda koji ustupa put
pravilo 17 - postupak broda s pravom puta (ne znam koliko je talijan tu mogao napraviti s obzirom na njegovu brzinu i brzinu rodijaka tome)
ako je talijan jedrio onda i pravilo 18 - me?usobne obveznosti brodova

Od nacionalnih pravila republike 'rvacke, ovismo o mjestu doga?aja jedino je pitanje glisiranje 300 metara od obale.

Citat:"Svim sam snagama pokušao osobe s jedrilice upozoriti da ne kontroliram brod i da nemam mogu?nost sprije?iti opasnost koja je nastala. Na žalost, moji pokušaji nisu pomogli u sprje?avanju ovog tragi?nog sudara", priop?io je ju?er Horvatin?i?.

pravilo 27 - brodovi koji ne mogu manevrirati - da li je stavio dnevnu oznaku da ne može manevrirati brodom?

Sve skupa ovo su što se togodilo je idiotarija i sramota. Još gore je ono što ?e se tek dogoditi a to je neko "su?enje", kazna koja ?e i?i na pol zbog dobrog vladanja i tako dalje...
Priroda je lijepa ali *****ano društvo...

vragec32

Da je to tako i bilo da nije mogao upravljati brodom (pretpostavljam isklju?iti autopilot)
a u što debelo sumnjam, no možda ... ipak se pitam, a i vas pitam, koji su to razumni razlozi
korištenja (ali i ugradnje bez ikakve zaštite) autopilota na jurilicama koje "lete" po našem, u 7. i 8. mjesecu, prenapu?enom moru?
I po autocesti, osim vikendima, nije neka gužva, pa bismo mogli nekako iskombinirati GPS navigaciju, senzore ...
i voziti bez dosadnog držanja volana i buljena kroz šajbu, usput pijuckati sa suputnicima, bacit trešet ...,
pa ako pro?e - pro?e, a ako ne, pravdat se zakazivanjem tehnike.
Ukratko, zabranio bih barem u našem teritorijalnom moru korištenje autopilota na svim plovilima koja plove brže od 10-ak 15 kn.
Ako ne možeš koncentrirano ali i odgovorno sjediti za upravlja?em i komandama sat-dva onda ne moraš ni ploviti.

zelva

Citat: vragec32  u Kolovoz 17, 2011, 11:36:41 PRIJEPODNE
Ukratko, zabranio bih barem u našem teritorijalnom moru korištenje autopilota na svim plovilima koja plove brže od 10-ak 15 kn.
Ako ne možeš koncentrirano ali i odgovorno sjediti za upravlja?em i komandama sat-dva onda ne moraš ni ploviti.

jos jedna nezgoda gdje se spominje upotreba auto pilota....s toga ovo sto predlaze vragec ima smisla..

Izvor Slobodna Dalmacija

Novi slu?aj s Kornata

Pomorsku nesre?u koju je u nedjelju oko 14,30 sati uzrokovala 13,5 duga motorna jahta Ni&Na na Kornatima u vlasnitšvu Igora l. još uvijek istražuje policija i se sve okolnosti nesre?e. Pretpostavlja se da je do havarije došlo zbog nepažnja skipera koji je jahtom NI&NA upravljao bez fizi?ko nadzora,to?nije uklju?ivanjem auto pilota.

Naime motorna jahta NI&NA je u leasingu jedne banke a na brodu je bio korisnik leasinga Igor L. Motorna jahta je doslovce preletjela preko ?etiri metra široke palube 14,2 metra duge jahte "Marina Hramina 21",model Bavaria 46 u vlasništvu istoimene marine kod Šibenika.

Do nesre?e je došlo na lokalitetu sjeveroisto?no od rta Opat (koji je najjužniji rt otoka Kornat) kada je rije?ki skiper "upravio" jahtom na na?in da je udario u jahtu koja je bila pod jedrima.

-Udario je u lijevi bok jahte ispred jarbola te u potpunosti preletio preko nje kroz prednje veliko jedro tzv Genovu..Kolika je šteta ne mogu vam govoriti dok to službeni procjenitelj u petak ne utvrdi,ali jedirlica je totalno ošte?ena:pao je jarbol,u potpunosti je razbijena paluba,jedrilica je nakon toga ostala plutati". Na jahti "Marina Hramina 21" su u trenutku nesre?e boravile dvije obitelji iz Milana ,ali je najve?i šok proživjela devetogodišnja djevoj?ica koja je u trenutku havarije spavala u kabini u pram?anom dijelu broda.

Djevoj?ica nije ozlije?ena ali je od šoka zanijemila. Ve? tri dana ne pri?a s nikim i ovaj doga?aj,odnosno bu?enje ?e pamtiti cijeli život,nadamo se bez nekih ozbiljnih psihi?kih posljedica. Obitelj ?ija je djevoj?ica pretrpjela šok je prekinula ljetovanje i
napustila Hrvatsku,dok su njihovi prijatelji i nakon havarije ostali
uživati u ?arima ljetovanja na Jadranu.

pija mali

pa sta se se ovo doga?a prijatelji moji. živim na moru 50 godina imamo barke.toga nikad nije bilo .pad u more nasukavanje sudari sa posljedicom oguljene piture. veca havarija nasukavanje broda na galiolu pri probnoj voznji iz 3maja uzrok autopilot i casica. danas svaki kur. imi to sranje od pilota iparsto nepotrebnih konjusina pod guzicom i naravno biznis kartice u ?epu. pa da se vidi a iza dvije brazde koje dizu metar i pol vala prolazi kraj vale di si usidren  ivezan bokom s prijateljima a onda rock&roll. ponasanje prašume. uostalom kako na tako malom prostoru pri takvoj brzini ucrtati kurs i nadati se ...cemu. ? decki koji jedre oceanima respektiraju opasnost kontejnera palih s brodova i upozoravaju  a brate mili ovi ni luf madrac ne jebu. što sad i surfer ima da se usere kad vidi na 2 milje frajer?inu koji bez o?ala ne vidi kurca  guo99
Živim danas jer sutra nije izvjesno

Dario

Vanja

Citat:Ukratko, zabranio bih barem u našem teritorijalnom moru korištenje autopilota na svim plovilima koja plove brže od 10-ak 15 kn.

Zašto plovilo koje je brzo 10 - 15 kt ne bi koristilo auto pilot kad plovi brzinom od 5 kt ili 20 kt ako ide popreko Jadrana?
Da li katamarnani od Jadrolinije plove na autopilotu sa 20 kt? da, ali imaju radar i mornare na mostu koji prate situaciju u okolo i tako dalje

U slu?uju tome, geška je ljudski faktor odnosno GRUBI NEMAR a ne auto pilot.

Seriola Dumerili

Slazem se za autopilot sa Vanjom, dobar autopilot i dobar xtrack zlata vrijedi. Neznam kako ljudi na gliseru mogu spokojno otic sa timuna i radit nesto drugo - meni je uvijek u glavi da cu natrcat na neki komad drva, kavical,..

pija mali

velika isprika svima,afekt, bez opravdanja, sory sram me opu8568
Živim danas jer sutra nije izvjesno

Baya

Ma te jedrilice se samo vuku po moru, promoviraju neki ekološki pogon, ne ?uješ ih kad se približavaju i ne dižu skoro nikakve valove, sve to treba skloniti s mora i ?vrsto vezati  te napraviti mjesta da ove  tajkunare mogu  jurcati amo-tamo bez da ih itko u tome ometa.
Doduše, 12 metara je neki entry level tajkunara, ali ovdje je ipak u pitanju manje kvantiteta a više kvaliteta. Lip brod, šteta što je bio u rukama tako neke "prekaljene mornar?ine".   mad
Netko je spominjao prednost. Ma koja crna prednost, prednost si uzme onaj tko je ve?i/ja?i/brži, svi mi drugi mali se moramo sklanjati (i iz godine u godinu to radimo-za sad uspješno).  :sail:
Volim brzu vožnju po kopnu i sporu po moru.