Pelig

Autor estan, Prosinac 05, 2012, 08:33:12 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

estan

Isprika Leu, nisam dobro gledao i mislio sam da je slike poslao Štrici. :fucyc:

pelig

Citat: Strici  u Prosinac 08, 2012, 09:10:51 POSLIJEPODNE
Evo tri slike modela broda jedrenjaka tipa Pelig, imena „Naprej“ po ?emu zaklju?ujem da je vjerojatno bio ...

... trogirski, vlasnika Antuna Piv?evi?a, sa kraja XIX stolje?a.

Eto, ?isto da malo osvježimo temu. Ina?e gledaju?i konstrukciju, zaista je moderna i da nema tu snast teško bi ga bilo svrstati u logera. Bar meni. Kod nas su logeri imali naj?eš?e taj klasi?ni oblik s "piraneškom" provom ili kako bi to rekli piffero. ?ak i ta kombinirana snast je neuobi?ajena. Zaklju?ujem da je korišten za duže relacije, što bi rekli velikoobalnu plovidbu.

Leo

za Peliga, :) ?ini mi se da je  "Branimir" ?isti primjer trabakula, ono i po dimenzijama i po obliku, a vidim da ga svugdje i predstavljaju kao trabakul.

estan

Branimir jest ?isti trabakul. Pelig ima malo ravniju i strmiju prednju aštu. Narvavno, te razlike nije lako uo?iti.

pelig

Ne znam kako je branimir uplovio na ovu temu, ali pod razlike ja bih naveo i kasar koji je ?eš?i kod peliga nego kod trabakula. (Mada znam da se estan ne?e složiti jer on navodi potpuno ravnu palubu).

estan

Ma ima peliga s kasarom, vidio sam ih dok sam bio mali i dok je još bilo pokojeg peliga (prepoznatljivog), ali i s ravnom palubu. Jedan s kasarom koji sam vidio imao je na provi ravnu palubu (bez kaštela), ali taj je bio vrlo mali pelig, o?ito neki uvezeni talijanski. Nažalost, ti brodovi su ugalavnom nestali prije trabakula i svega sam nekolicinu vidio uživo i to jako davno, a i tada neke s dosta prerada.

level gaga

Istra: Brod na moru, a sidro mu je ?i?arija

estan

Mislim da bi u cilju zaštite pomorske baštine država trebala raspisati natje?aj za obnovu ili gradnju nekog Peliga, bilo da to u cjelosti financira, bilo da sufinancira ne?iji privatni (može i od udruge) projekt.