Iskustva jednog po?etnika

Autor Mala od portala, Prosinac 09, 2012, 05:53:13 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Mala od portala

Dragi forumaši,

Potaknuta razmišljanjem da naš forum ne treba biti samo i isklju?ivo mjesto za razmjenu iskustava starih, prekaljenih nauti?ara, ve? da može poslužiti i kao svojevrsna “školica” onima manje iskusnima, poti?em novu forumsku rubriku â€" “Školu jedrenja za neznalice”, odnosno za sve one koji bi rado pod jedra, a ne znaju kako krenuti i što ih sve u toj budu?oj avanturi o?ekuje.

Osnovna ideja mi je bila svim “friškim” i budu?im jedrili?arima najjednostavnijim i najjasnijim jezikom pružiti osnovne informacije o brodu, jedrenju, moru i plovidbi, ali ne na klasi?an školski i suhoparan na?in, kako to rade priru?nici, nego prije svega na temelju iskustva i kroz pri?e o dogodovštinama proživljenim na moru.

Namjera je po?etnicima i onima koji ne znaju ama baš ništa o moru i jedrima, a silno bi htjeli nau?iti, dati jasnu sliku o tome što je zapravo jedrenje i kakve sve zablude i ideale imaju oni koji se upuštaju u tu pri?u, uputiti ih kako to izgleda kad odlu?iš kupiti vlastiti brod, je li pametnije kupiti novi ili rabljeni brod i zašto, kako ga i ?ime opremiti a da se odmah na po?etku ne opteretiš gomilom suvišnih stvari, što sve treba znati kad se brod prvi put porine u more, osnovne tehnike jedrenja, sidrenja, privezivanja, kako odabrati pravo sidro, osnovna oprema i ?emu sve služe ti pusti konopi na brodu, osnovni pojmovi o jedrenju, kako se ponašati na moru, što se na brodu smije  a što ne smije raditi, što se od hrane može ?uvati na brodu i koliko, mali trikovi pripreme hrane na brodu, lije?enje morske bolesti, kako preživjeti nevere, što zna?i održavati brod i koliko to košta,....

Vidim da puno iskusnih forumaša piše o mnogima od tih tema, puno je sli?nih postova ve? objavljeno u drugim rubrikama, ali na na?in da se neke stvari, neka predznanja i neka iskustva naprosto podrazumijevaju. Pritom zaboravljaju da onima koji su "teški" po?etnici i koji ne znaju baš ništa o moru i jedrima neke stvari nisu jasne same po sebi, bezbroj toga se ne podrazumijeva i ?ini mi se da bi njima upravo te teme, u kojima bi im sve bilo objašnjeno jasnim i jednostavnim jezikom, i u kojima bi im i osnovni pojmovi o moru, brodovima i jedrenju bili jednostavno objašnjeni, bile neopisivo korisne.

Znam â€" dijelom i iz vlastitog iskustva! â€" da mnogi friški nauti?ari svra?aju na naš forum, nastoje prikupiti znanje i iskustva, ali se brzo izgube u moru informacija, a vrlo ?esto se drže po strani i ne usude se pitati neke najosnovnije stvari u strahu da ne ispadnu glupi ili smiješni. E ja bih htjela potaknuti takve teme i podteme u kojima nikoga ne bi bilo sram postaviti bilo kakvo pitanje, ma kako se glupo ?inilo na prvi pogled, jer bi mnogi po?etnici i iz takvih naizgled glupavih pitanja nešto nau?ili i možda bi baš takav odgovor sprije?io neku nesre?u na moru ili olakšao rješavanje nekog problema.

Sve vas prekaljene moreplovce i jedrili?are molim da prisko?ite u pomo? po?etnicima i da im što jednostavnije i jasnije prenesete vlastita iskustva, da im prepri?ate kako je to izgledalo kad ste vi po?injali, u ?emu ste griješili, što biste danas u?inili druga?ije nego tada,  s ?ime ste bili zadovoljni i kako je to izgledalo kad ste vi u?ili prve jedrili?arske korake, da im date one osnovne savjete i da imate strpljenja i volje odgovarati na ona po?etni?ka â€" nekad ?e vam se ?initi i smiješna! â€" pitanja poput onih “što je škopac?”, “?emu služe pajoli?”, “što je genova?” ili “što je pašnjak?”.

A neznalicama preporu?am: uklju?ite se, ne ustru?avajte se pitati, ne sramite se tražiti savjet, jer nedostatak prave informacije u nekim situacijama može biti jako skupa škola.

Dakle, u ime neznalica i neiskusnih zahvaljujem svima na budu?em sudjelovanju, strpljenju i volji da svoaj znanja prenesu novim naraštajima.

Mala od portala   :fish:
?ovjek mora napraviti ono što ?ovjek mora napraviti.  Žena mora napraviti ono što on ne može. (Rhonda Hansome)

Mala od portala

Po?et ?u ovdje sa vlastitim iskustvom na po?ecima naše brodske avanture. Kad smo suprug i ja prije nekoliko godina nabavljali brod, bili smo puni ideala o ostvarenju dugogodišnjeg sna, romanti?nom krstarenju u vlastitoj brodici i uživanju u cjelodnevnom boravku na moru. Koji mjesec prije prvog isplovljavanja razgovarala sam sa jednim starim, iskusnim morskim vukom, prekaljenim jedrili?arom, koji mi je odmah rekao: “Bit ?e vam teško, jako teško na po?etku! Pripremite se na to. Ali nemojte odustajati! Nemojte nikako odustajati! Jer nakon što pro?u te prve poteško?e, vidjet ?ete da se isplatio svaki trenutak muke koju ste prošli na po?etku…”.

Bila sam šokirana. Kako mi može tako nešto re?i? Pa ovo ?ekamo cijeli život, jedva ?ekam sjesti u kokpit, a ovaj mi pri?a da ?e mi biti teško… Pa jel on normalan? Nisam mu vjerovala ni rije?i, ni jedne jedine rije?i….   jilp8

A kad je naša Nia porinuta u more, vjerujte mi da prvih 15 dana nije prošao ni jedan jedini sat u danu a da se nisam sjetila tih rije?i iskusnog jedrili?ara. Pomislila sam na njega bar 100 puta dnevno, svaki puta kada sam glavom tresnula o bum (tko li ga je tako nazvao, mamicu mu….), svaki puta kada mi je palac k’o za inat pogodio onu vražju stepenicu ili su mi predmeti koje sam samo minutu prije imala u rukama po?eli misteriozno nestajati pred nosom. Prvih 15 dana sve je bilo jedan veliki, strašni morski kaos! Stalno smo se sudarali po brodu, nikad ništa nismo mogli na?i, muž je stalno prekapao po stvarima u kabini u potrazi za to?no odre?enim komadom alata koji je upotrijebio prije tri minute, ali sad više ne zna gdje je,, pa je u toj potrazi radio još ve?i nered i kaos, psovalo se uzduž i poprijeko (vjerujte, u cijelom životu nisam izrekla toiliko psovki kao u tih prvih 15 dana na brodu!),….ma užas jedan!    ch4

Ali su mi stalno na umu bile one iste rije?i: “Nemojte odustajati! Isplati se!”. I stvarno, isplati se….
?ovjek mora napraviti ono što ?ovjek mora napraviti.  Žena mora napraviti ono što on ne može. (Rhonda Hansome)

ogi01

budu?i da je jedrenje izrazito prakti?na aktivnost (više i od kuhanja) svi koji pojma nemaju hitno u male klase po jarunima, šodericama i sli?nim vodama ako im more nije pred nosom. ako prežive, neka se utrpaju drugima (ve?ima) kao balast na boku i gledaju. kupiti isklju?ivo rabljeni brod u akvatoriju u kojem se kani jedriti. ne ve?i od 8m. iz sedamdesetih ili šezdesetih, francuski ili njema?ki. ili comet (taljanski izuzetak - cantiere da pardo uradci su preveliki, ali vrhunske kvalitete). puno vremena provoditi na brodu van vode - sezone. puno brusiti, strugati, bušiti, krpati. najmanje lakirati. izme?u toga jedriti. ako vas se familija ne odrekne imate perspektivu!

Eventum

Citat: ogi01  u Prosinac 09, 2012, 07:22:33 POSLIJEPODNE
budu?i da je jedrenje izrazito prakti?na aktivnost (više i od kuhanja) svi koji pojma nemaju hitno u male klase po jarunima, šodericama i sli?nim vodama ako im more nije pred nosom. ako prežive, neka se utrpaju drugima (ve?ima) kao balast na boku i gledaju. kupiti isklju?ivo rabljeni brod u akvatoriju u kojem se kani jedriti. ne ve?i od 8m. iz sedamdesetih ili šezdesetih, francuski ili njema?ki. ili comet (taljanski izuzetak - cantiere da pardo uradci su preveliki, ali vrhunske kvalitete). puno vremena provoditi na brodu van vode - sezone. puno brusiti, strugati, bušiti, krpati. najmanje lakirati. izme?u toga jedriti. ako vas se familija ne odrekne imate perspektivu!

dobro sro?eno!
anim32

janko_ka

evo mog iskustva, prije dvije godine kupili elana 19 u Rijeci, do tada par puta bio na jedrilici ali iskustvo ?ista nula, prvi  puta kada sam došao sam na jedrilicu ?inilo mi se urnebesno komplicirano, ali polako se krene, u glavnom, kupili u 02 mjesecu, u 05 sam ve? uz pomo? dva prijatelja i njihovih 0 sati iskustva na brodu uspio prevesti barku do Pirovca, te godine odradili ?ir od tristotinjak milja, obišli i Kor?ulu, Vis, Svetac itd,, ove godine isto,, u dvije godine preko 1200nm odradili po gps-u..u prolje?e obavio ure?ivanje trupa kompletno farbanje bokova itd.. nije ništa komplicirano ako se to voli, ima vremena i volje,, i bitno da ostatak familije tako?er to voli i u tome uživa.. o nekim školama i te?ajevima nisam razmišljao, kupio jednu knjigu Ivar Dedekam -Trimanje jedara i jarbola, ?ini mi se vrlo korisna, trebalo mi je radi trimanja jarbola nakon postavljanja,,  i to je to,,  ch55

orjen_ri

Citat: ogi01  u Prosinac 09, 2012, 07:22:33 POSLIJEPODNE

Kratko, jasno i nadasve tocno

vdusevic

Citat: Mala od portala  u Prosinac 09, 2012, 05:54:41 POSLIJEPODNE
...sam samo minutu prije imala u rukama po?eli misteriozno nestajati pred nosom.

To yovem "tonjivo"

estan

Potpisujem sve šta je Ogi napisao. A, što se ti?e nestajanja alata, to se doga?a i nakon puno godina plovidbe.
Ja sam prvo plovio s pasaricama od 4-5 m, prvo tu?im drvebun pa poslije svojom plasti?nom pa svojom drvenom, na motor i vesla. Kao dijete ?esto sam plovio i s jednom gajetom, ali i ta je bila u klasi oko 5 m. Sve dok nisam nabavio prvu jedrilicu, zajedrio sam samo dva puta, jednom na Tici i drugi put na Elanu 31, oba puta zajedno s vlasnikom i tu nešto malo nau?io. Onda sam jednog lijepog dana 1996. g. kupio svoju prvu jedrilicu Vivacity 20 od 6 m. Bila je to klasi?na plasti?na ljepotica iz 1970 g. Par jedrenja pri slabom vjetru prošla su ugodno. Ipak, kad sam prvi put  zajedrio na svojoj Vivaciti 20 po jakoj buri, bila me uhvatila prili?na prpa. Barka se nagnula do razme i nezadrživo jurila kroz poprili?ne valove. Svadavao sam do tada svakakva mora s pasarama, ali ovako na jedra bio je to sasvim druga?iji doživljaj. Nakon, nekog vremena, kad sam shvatio da se jedrilica ne?e prevrnuti i kad sam pronašao pravu površinu jedara ( uzeo sam krat na randi, a flok sam ve? ranije stavio, tj. bio sam dovoljno pametan da ne stavljam genovu) te skužio optimalni ili bar približno optimalni trim jedara, po?eo sam uživati. Shvatio sam da je brod na uzburkanom moru mirniji i sigurniji pod jedrima. Malo sam se opet usprpao kad je trebalo pustiti timun i spustiti jedra. Bilo je malo pletenja i zapinjanja pa se posao odužio. Dotle me bura opet vratila dosta daleko na pu?inu. Kresnuo sam pentu, a u žurbi i uzbu?enju zaboravio sam otvoriti odušak na rezervoaru. Sre?om, flok nisam sasvim skinuo, ve? ga samo laštikom pritegnuo uz ogradu. Randu sam malo previše ispetljao i ne bih je baš tako lako ponovno digao. Taman pri ulasku u lu?icu penta je stala i po?elo me bacati na velike kamene blokove s desne strane ulaza. Bio sam dovoljno pribran da odmah dignem flok i ponovno isplovim dalje od obale. Tu sam brzo shvatio uzrok prekida rada motora i ovaj put sretno uplovio u lu?icu. Kasnije, kad sam shvatio da se jedrilica jako lijepo ponaša na vjetru i valovima dok pluta sama bez upravljanja, otada sam uvijek sve prvo pažljivo sredio, jedra na miru složio na bum i uz ogradu, otvorio odušku na rezervoaru i tek onda palio pentu. Još kasnije sam se osmjelio i uploviti u lu?icu na jedra. Jednostavno, jedrenje treba voljeti i sve što je potrebno znati dolazi malo po malo s iskustvom. Neke stvari dobro je nau?iti od iskusnijih. Ja npr. nisam nikad jedrio sa spinakerom i kad bih to probao, opet bih bio po?etnik u svemu. Ali, za sve ima vremena, valjda ?u i to probati. U svakom slu?aju, moj savjet po?etnicima bi bio: Ne bojati se, ali poštivati more, biti oprezan, ali ne pani?iti se i što je najvažnije voliti more i biti spreman podnijeti teško?e, baš kao što je Mala od portala napisala.

daco

Za moj po?etak bi trebao pitati svoje roditelje budu?i da sam na moru i uz more od samoga po?etka.Prvo smo imali Amona BigSix dok sam ja još bio fažol,svako ljeto je bilo krstarenje na repertoaru.Ja ,brat i starci + ekipa od staraca na drugim brodovima,?ite i  po 18 dana po cijelom jadranu,sve sa malim Bigsixom.Nikad nije falilo mjesta.Jedrilo se,motoriralo se.Imali smo i nekakvog elana od cc 5m isto jedrilicu sa kojom smo ja i brat znali izlaziti po buri van dok nismo uspjeli odvojit gornji dio trupa od dolnjeg.Veselo jedrenje.Kasnije je Amon otišao o?evom prijateljiu  i stigla je naša sadašnja jedrilica negdje 90'-91'godine. Tada su došla i druga vremena,nije više bilo godišnjih pa nije bilo ni tako puno plovidbe. Parelelno se pojavio i windsurf,kra?e vrijeme i kite.Surf je ostao i do danas.
Kasnije sam ja sezonski radio na gliseru što vu?e 'tube i bananu' jedno 2 sezone.Gliser je bio Correct craft i imao je V8 sa 300ks i direct drive.Bio je vrlo zabavna škola za manovre.Tu sam se prvi puta susreo sa izbojem a i time da se ne treba prebrzo zaletati prema rivi pa naglo šijat,barem ne dok je motor hladan pa se rado ugasi na minimumu i onda se pogodi rivu, a u kafi?u gazda,lu?ki kapetan i cijela svita iz porta  ch4.Nakon toga sam dobavio svoj 9m Glassboat i sa njime taksirao i panoramirao 4 sezone.Imao sam skoro svaki dan po 8-9 sati vožnje,brzina 7milja.Nakon glisera prili?no dosadno.Kasnije i to prodao,došao u Rijeku.Sad radim u pomorskoj agenciji.
Sve u svemu jedrenje i jedrilice su uvijek ostali ispred svih motornjaka i jednostavno mi nekako to prirodno dolazi i vjerujem da ?e uvijek biti moj izbor.

Ono što ja mogu re?i kako po?eti je poru?iti roditeljima da djecu vuku na more što više sa sobom(ako imaju priliku) i da ih uklju?e u sve segmente plovidbe,jedrenja,meteorologije (lokalne),vezanja gropova,navigacije.Klinci od 5-6 godina su više nego sposobni kormilariti na jedra i ne razmišljaju previše o teoriji(jer je ne mogu ni shvatiti) kad skuže princip jedrenja nego voze prema osje?aju.Taj osje?aj za vjetar i timun im ostane zauvijek i mislim da odrasle osobe rijetko tako mogu nau?iti jedriti.Kasnije je još bolje.Barem se meni ?ini iz vlastitog iskustva.
Jedina mana je kada vam dijete odraste,apetiti postaju ve?i,pojavi se želja za športskim brodom (kako kod koga),pojave se želje za neke financijski nedostupnije ?ite,regate pa sve može i pomalo frustriraju?e postati  a realnost  bude nešto sasvim drugo.Posebno u današnje doba gdje se svašta na internetu vidi.Sve je primamljivo i lijepo a teško dostupno bez extremnih odricanja i to ne samo financijskih.
Sre?a je da mi uvijek ostane oti? na jedrenje kad uspijem i uvijek me iznova vu?e na još.

lp

5,5...6....6,5...7...8,9,9.5,10slikaaj!

more

Ova naša Mala me s ovom temom vraški podsje?a na dvije zagrep?anke koje su redovno dolazile na regate. Naime, po?elo je u Kraljevici kada se jedan jedrili?ar žalio na plaži da je nabavio solidnu jedrilicu (34') ali da su mu u ku?i otkazali te da ne može i?i na regate. Ove dvije zagrep?anke (šarmantne i vižljaste) su se ponudile, on prihvatio i evo njih na našim jednodnevnim i dvodnevnim regatama. Kretale su se po brodu poput ma?ke. ?udilo me da i žene mogu biti tako spretne. Trajalo je to dvije sezone. Iz razgovora sam doku?io da su bile udate i da su imale djecu. Zbunjivalo me to cjelodnevno izbivanje daleko od ku?e. Mislio sam: kakvi su to muževi i td? Tre?e sezone sretnem jednu od njih na moru s novom jedrilicom (27'), ona skiper a muž u kokpitu s dvije lijeve ruke, djelovao je "kao da nije odavde". E sadaa mi je bilo sve jasno. Žene su željele krstariti, muževi "pustime ?a" a one poduzetne i lijepo se uputile na školovanje na regatama. Da se razumijemo, jer se koja može tu i prepoznati, tada nije još bilo škola jedrenja kao što je to zadnjih desetlje?a.