Kakve nauti?ke karte trebaju po?etniku?

Autor Mala od portala, Prosinac 09, 2012, 06:10:46 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

dexdexter

Citat: pelig  u Svibanj 14, 2013, 01:14:13 POSLIJEPODNE
Citat: estan  u Travanj 11, 2013, 10:44:35 PRIJEPODNE
Bilo je ovog ljeta u staretinarnici u Zadru kupiti krasnih mesinganih sextanta, nikad korištenih, za nekih 1000 kn. Žao mi je što nisam kupio jedan, ali nisam bio baš pri novcima (k vragu, nikad nisam). :merror:

E, pa ovo mi nije jasno; Ako nisu nikad korišteni, ko ih je kupio i zašto, te zašto ih je onda prodao? Koji je tu smisao?

ahahaa,, jesi ti stvarno blesav ili se zayebavas. pa kupio ih vlasnik staretinarnice da bi ih prodao,ako je nesto antique (starina) ne znaci da mora biti koristeno. (ako si sa nekog brda onda o.k. staretinarnica je butiga koja nabavlja(kupuje) antikvitete I onda ih prodaje, valjda ko I svaki antique shop sto radi, kupio jeftino I prodo skuplje. a kome prodaje. pa prodaje onima ko imaju solada I zele kupiti, kolekcionari, ko ukras u stanu ili da bi koristili na brodu ako su jos uvijek ispravni.

pelig

Citat: estan  u Svibanj 14, 2013, 01:25:24 POSLIJEPODNE
Ne znam, ali ja sam kupio krasan mesingani signalni feral koji isto tako nikad nije bio korišten. Ima doga dosta, valjda su to ljudi kupovali kao ukrasne predmete iako su to pravi upotrebni predmeti.

Samo nešto me zanima; Je li taj feral pravi antikvitet ili "replika" izra?ena nedavno u npr. Kini. Naime imam i ja oboje doma, samo što je taj pravi i natu?en i korodiran..

estan

Ja imam dva mesingana ferala. Jedan je zidni s kardanskim ovjesom. Taj je s nekog trgova?kog broda, korišten je i proizveden je u Poljskoj. Drugi je tako?er star, možada malo manje star nego onaj zidni (radi se o signalnom, koji se može objesiti negdje vani, a može i za strop u kabini, može pod konjsku ili drugu zapregu, a kako ima od masivne tikovine izra?en podložak, stabilno stoji na stolu). Proizveden je u Engleskoj i stvarno nikad nije korišten. I onaj poljski feral, koji je s trgova?kog broda, tako?er je nekih dvadeset godina nakon kupnje u Brodospasovom rezalištu bio nekorišten, tj. bio je samo ukras u ne?ijoj dnevnoj sobi. Sad su oba ferala napunjena petrolejom za rasvjetu i koriste se na mojoj jedrilici.

pelig

Citat: dexdexter  u Svibanj 14, 2013, 01:26:04 POSLIJEPODNE
Citat: pelig  u Svibanj 14, 2013, 01:14:13 POSLIJEPODNE
Citat: estan  u Travanj 11, 2013, 10:44:35 PRIJEPODNE
Bilo je ovog ljeta u staretinarnici u Zadru kupiti krasnih mesinganih sextanta, nikad korištenih, za nekih 1000 kn. Žao mi je što nisam kupio jedan, ali nisam bio baš pri novcima (k vragu, nikad nisam). :merror:

E, pa ovo mi nije jasno; Ako nisu nikad korišteni, ko ih je kupio i zašto, te zašto ih je onda prodao? Koji je tu smisao?

ahahaa,, jesi ti stvarno blesav ili se zayebavas. pa kupio ih vlasnik staretinarnice da bi ih prodao,ako je nesto antique (starina) ne znaci da mora biti koristeno. (ako si sa nekog brda onda o.k. staretinarnica je butiga koja nabavlja(kupuje) antikvitete I onda ih prodaje, valjda ko I svaki antique shop sto radi, kupio jeftino I prodo skuplje. a kome prodaje. pa prodaje onima ko imaju solada I zele kupiti, kolekcionari, ko ukras u stanu ili da bi koristili na brodu ako su jos uvijek ispravni.

Pa vjerojatno sam zaista blesav jer ne razumijem što to ti meni odgovaraš? Da pokušam pojasniti svoje pitanje; Dakle zanimalo bi me zašto bi netko pred sto ili više godina kupio sekstant (a znamo kakove su bile tada materijalne prilike, a znamo tako?er i koje su bile cijene tih preciznih instrumenata), da zatim ne bi nikada koristio taj sekstant, da bi zatim njegovi nasljednici istoga prodali u bescijenje. Eto, to bi mene zanimalo, a budu?i da vidim da si pravi gospar koji se u sve razumije, daj pokušaj objasniti.

estan

O Dexovim provokacijama radije ne bih, jer se ne slažem s takvim na?inom pisanja. Tvoje pitanje Pelig je sasvim na mjestu pa bih malo pojasnio kako se ne radi o baš 100 g. starim predmetima. Radi se o predmetima koji se i danas mogu kupiti novi, a ovi u staretinarnici su stari od nekih desetak do možda pedesetak godina i služili su nekome kao ukras u nekoj dnevnoj sobi ili  kabinetu. Takvi su i oba moja mesingana ferala, jedan iz pedesetih godina prošlog stolje?a, a drugi vjerojatno nije stariji do dvadesetak godina. Zato im cijene nisu previsoke, mada sam za onaj korišteni iz pedesetih godina platio dosta više nego za ovaj noviji i ne korišten.

paagus

Najprije - nije da baš treba nauti?arima.

Radi se o karti zvjezdanog neba koju je DRŽAVNA ZALOŽBA SLOVENIJE izdala tamo 1950. godine , a ja sam je naslijedio od svog starog.
U to doba  (1950)  još nije izašao Google Sky Map  :icon_biggrin: , pa je g. Pavel Kunaver priredio VRTLJIVU ZVEZDNU KARTU.

Ako želite pogledati kartu u punoj veli?ini (2200 x 2200 piksela) kliknite na link: http://s646.photobucket.com/user/paagus/media/IMG_7804a_zps0eb03bc5.jpg.html

Nažalost nemam knjižicu NAVODILO Z OPISOM ZVEZD u kojoj je lijepo opisano kako se rukuje s tom spravicom.
Otprilike, postavite okretnu blendu na odgovaraju?i datum i sat, i gledate koja zvijež?a i gdje su vidljiva na našem nebu.

Ako neka dobra duša ima tu knjižicu, vjerujem da se gospodin Pavel Kunaver  (19 Prosinac 1889 â€" 19 Travanj 1988  - pokoj mu duši !) nebi ljutio na njega da mi pošalje scan (ili proda original).
Paagus

dexdexter

Citat: pelig  u Svibanj 15, 2013, 09:31:17 PRIJEPODNE
Citat: estan  u Svibanj 14, 2013, 01:25:24 POSLIJEPODNE
Ne znam, ali ja sam kupio krasan mesingani signalni feral koji isto tako nikad nije bio korišten. Ima doga dosta, valjda su to ljudi kupovali kao ukrasne predmete iako su to pravi upotrebni predmeti.

Samo nešto me zanima; Je li taj feral pravi antikvitet ili "replika" izra?ena nedavno u npr. Kini. Naime imam i ja oboje doma, samo što je taj pravi i natu?en i korodiran..

zasto ne bi bio pravi ako je ko "nov". ne mora biti ruzinav (i natucen)da bi bio stari. pa krivotvoritelji to I rade. namazu nekom kiselinom ili pastom zakisaju u morsku vodu I onda poslije mjesec dana ti ga prodaju ko feral sa spanjolske galije iz xv stoljeca.

ja sam kupio feral 1973-ce malo prije nego sam se ukrco za kadeta, stavio ga na ormar u sobu I eno ga jos uvijek tamo, nikad koristen, nikad ni kapi nije usuto u njega, izgleda ko da je kupljen prije mjesec dana. I sad ga ja prodam nekoj antikvarnici, oni prodaju nekom drugom I taj drugi ima (brand new) feral star 40 godina.

level gaga

Istra: Brod na moru, a sidro mu je ?i?arija

Quarnery

Paagus
Takovu sli?nu kartu imam i ja samo je novijeg datuma i na francuskom je, sa svim sazvjež?ima i uputstvima za rukovanje.

trifida1

Meni do?u simpati?ne ove teoretske pri?e o orijentaciji,kartama...tim prije što uz svo teoretsko znanje i praksu i sam znam falit...  :BangHead: Stara,usvojena znanja ukoliko se ne koriste,odu negdje potiho neki djeli?ak mozga... ::)
  Baš me zanima koliko ljudi još zna na nebu prepoznati zvijezdu Sjevernja?u i koliko ih je u no?i uporedilo s pravcem sjevera na busoli...  :sleepy1: Glupog li upita... pa ?emu služi GPS u mobitelu...  :crybaby2:  :angry4:
T