Sidra i sidrenje

Autor Mala od portala, Prosinac 16, 2012, 07:38:01 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Mala od portala

Odgovoriti jasno i precizno na pitanje kako pravilno sidriti uop?e nije lako. Nije pretjerivanje ako se kaže da je sidrenje ?itava jedna znanost, a o njoj svaki pomorac i svaki nauti?ar ima što za re?i i ima svoj "doktorat". Doduše, priru?nici o jedrenju i nautici prili?no su jasni po tom pitanju, no realnost i svakodnevna praksa nešto je sasvim drugo.

Kako sidriti na pijesku, kako na mulju, braku ili na kamenitom dnu, kojim sidrom i kojom tehnikom? Koliko sidra treba imati na brodu i kako odabrati pravo sidro za svoj brod? Kakva su vaša iskustva i - što je još zanimljivije - na kakvim ste greškama (vlastitim ili pak tu?ima) u?ili i "doktorirali" sidrenje?
?ovjek mora napraviti ono što ?ovjek mora napraviti.  Žena mora napraviti ono što on ne može. (Rhonda Hansome)

estan

Odli?an uvod. Sidrenje po priru?niku vas ponekad u praksi može dovesti u nevolju. Tako?er tehnika sidrenja ovisi i o brodu, vrsti sidra, a pogotovo vrsti sidrenjaka.

Osobno preferiram da na brodu imam više sidara razli?itog tipa, jer nije isto sidriti na kamenitom ili pjeskovitom, odnosno muljevitom dnu. Zato imam uvijek na jedrilici, jedan CQR plužno sidro od 22,5 funti (oko 10 kg) i to original, a ne nakakva jeftina kopija, lošeg i nepravilnog ljeva, Admiral sidro od 10 kg, Admiral sidro od 20 kg (oba admirala su sklopiva i zauzimaju jako malo mjesta u brodu) te patentni ma?ak od 7,5 kg. Tu nisam ura?unao patentni ma?ak od 1,5 kg, koji koristim za sidrenje bajbota. Tako?er, kad se ide na lignje ili ribolov, nosi se i ribarski ma?ak s kracima koji se pri jakom potezanju isprave pa se sidro može osloboditi ako zaglavi u kakvu siku. kao sidrenjak koristim dva konopa, jedan od 100 m (?etrnestica) i jedan od pedeset metara (šesnestica) te jedan od lanaca (pojedina?ne dužine 5, 7,5 i 10 m) s tim da imam i gambete (škopce) za spajanje lanaca ako zatreba. Za potapanje konopa koristim utege od teških gambeta ili kao uteg koristim patentnog ili ribarskog ma?ka. S obzirom, da je glavnina sidrenjaka konop, nikad ne sidrim tako da orem motorom vožnjom krmom, ve? vežem krmu za kraj i povla?enjem konopa (snažno ili lagano, treba imati pravi osje?aj kada kako potezati) ukopam sidro do te mjere da mu nema više mrdanja. Ako se sidrim na sredini vale, odaberem dobru poziciju i pustim u po?etku više sidrenjaka. Ako ima vjetra i korenta vrlo brzo ?u znati je li i kada sidro uhvatilo te poslije malo skupim sidrenjak. ?esto gledam skipere, koji ukopavaju sidro povla?enjem motorom. Puste malo sidrenjaka i potežu for gasom. Rezultat je da preoru cijelu valu, usput pokupe još ne?ije sidro, a ipak se nikako ne uspijevaju usidriti. Naravno da se i tako može ukopati sidro, ali treba pustiti dosta sidrenjaka, a gas davati s osje?ajem. Tek kada se sidro ukopa, onda možda dodati još malo ili puno gasa, da se vidi je li stvarno dobro prihvatilo. Ina?e, sidrenju me nau?io moj pokojni otac, koji je ve? kao dijete od 6 godina zara?ivao kruh u ribarskoj družini. On je bio izrazito protiv tehnike potezanja motorom, ali, treba uzeti u obzir, kad je on sa starijim ribarima u?io sidrenje, motor skoro nitko nije ni imao pa su koristili druge opisane tehnike. Ja sam s njime nau?io isto tako pa se tako i sidrim.

vdusevic

Uh, a ja imam samo Danforth od 11 kg i plug od 7 na brod od 3,2 tone. U kombinaciji s 20 m 8 mm lanca, planiranjem ?ite i odabirom sidrišta do sada je bilo OK ali je krajnje vrijeme za pošteno admiral sidro. Sidrim vožnjom krmom ali pažljivo i po sidrenju zaronim da vidim kako je uhvatilo. Do sad nisam pokupio ni?ije ni sidro ni konop (smajli? koji kuca o drvo) a nisu ni meni iako nas je bilo podosta u valama, pazili smo kako nam sidre susjedi, gledali što rade i držali ove?i pajet na dohvat ruke.
Jasno, nemam vin? nego s..bana le?a :angel02
Malo se zezam, je li?

more

Na kraju sam za deplasman od 3,1t ostao na OCR 10 kg + lanac 50m + utezi od 8 i 10 kg te sklopivo admiralsko sidro 10kg + 20m lanca + 50m cime fi16. I mirno spavaj!

estan

Vdusevi?, pa rekao sam da je pažljivo motorom ok, zapravo mislim da je bitno jedino da se sidru dopusti da se ukopa. A, o onima što metu sidra, to su oni što nabiju u startu gaš?inu, a ujedno ne puste dovoljno sidernjaka. Tako mogu orati od Ulcinja do Trsta i ne bi im cijeli Jadran bio dosta da sidro uhvati. Jedan što je meni ?apao sidro na taj na?in, na sre?u je bio u puno manjoj vali pa me nije vukao sve do Trsta.

DOBOLA

Kad smo ve? kod "oranja", imali smo prije tri godine sli?nu incidentnu situaciju u Pješ?anoj uvali. Jedan blentavi Austrijanac sa motornjakom od nekih 12-13 metara i sa dva golema motora odostraga krenuo se sidriti u samom dnu uvale, pa je uz istu takvu gaš?inu povla?io sidro i rovao njime po dnu sve do polovine vale. U jednom smo trenutku samo osjetili snažan trzaj, a brod je krenuo nenormalnom brzinom naprijed. Istr?ali smo iz kabine, a Austrijanac je mrtav-hladan samo viknuo "sorry, sorry", podigao sidro, nabio gas i zbrisao. 

Ružne stvari  nisu najgore što nam se mogu dogoditi u žovotu. Najgora stvar koja nam se može dogoditi je da se ne dogodi ništa.

Seriola Dumerili

da ne pricamo sto iscupaju tijekom oranja sidrom: posdioniju, losturu (perisku)...
i kad idem na ribe, izbjegavam sidrenje na posidoniji, "gadjam" sidrom neki kamen koji vidim sa povrsine

vdusevic

Citat: estan  u Prosinac 18, 2012, 12:17:26 POSLIJEPODNE
Vdusevi?, pa rekao sam da je pažljivo motorom ok, zapravo mislim da je bitno jedino da se sidru dopusti da se ukopa. A, o onima što metu sidra, to su oni što nabiju u startu gaš?inu, a ujedno ne puste dovoljno sidernjaka. Tako mogu orati od Ulcinja do Trsta i ne bi im cijeli Jadran bio dosta da sidro uhvati. Jedan što je meni ?apao sidro na taj na?in, na sre?u je bio u puno manjoj vali pa me nije vukao sve do Trsta.
Meštre, cijenim sve što si napisao, iz tvojih postova sam dosta nau?io i još u?im. Meni je sidrenje osnova (ne)mirnog sna pa koristim priliku trenirati sidrenje na forumu kako me vlastita gospo?a ne bi obdarila sa: "Sve ponovo? Opet nisi dobro usidrio?" Pa krene anim43 anim35 anim43 anim35 :angel02 anim43 jilp8 umjesto bubis5368

grancipor

Osim sidra i sidrenja važan je i odabir to?ke spuštanja sidra. Po nauti?koj uzanci ili bontonu, pristojno je sidriti po krmi ve? usidrenog plovila, malo sa strane. Nikad neposredno ispred, ili popre?no ispred.  ani42
Ne treba mi Google. Moja žena zna sve!

Baya

Citat: grancipor  u Prosinac 18, 2012, 06:47:47 POSLIJEPODNE
Osim sidra i sidrenja važan je i odabir to?ke spuštanja sidra. Po nauti?koj uzanci ili bontonu, pristojno je sidriti po krmi ve? usidrenog plovila, malo sa strane. Nikad neposredno ispred, ili popre?no ispred.  ani42
Ovisi o dostupnom prostoru, no uglavnom je to?no.
A što se ti?e zatezanja sidra, ?inim to obavezno svaki put, jer zna?i mirniji san. Prvo na minimalnom gasu da uhvati, kasnije poja?am do nekih pola gasa ili sitno više. Poslije polako smanjujem gas da lanac ostane napet ali i sjedne na dno. I još nikad mi se nije desilo da je sidro popustilo nakon takvog tretmana. To sve funkcionira sa 8 mm lancem i 15 kg Bruce sidrom na provi. Za tradicionalnije metode sidrenja tu je fiksni ma?ak sa konopom na krmi. Postoji još jedan malo teži rezervni, no ne sje?am se kad sam ga koristio. 
Volim brzu vožnju po kopnu i sporu po moru.