Sidra i sidrenje

Autor Mala od portala, Prosinac 16, 2012, 07:38:01 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 2 Gosti pregledava ovu temu.

neptun

Pa koliko je tezak brod toliko i teg,nije kompikovano,ako je visok brod onda malo dodati. :D

pero

Citat: neptun  u Siječanj 09, 2018, 10:16:25 POSLIJEPODNE
Ja sam mislio da kavez ima siljke sa donje strane,da se zabodu u pesak,a ako je dubina 2 m pusto bih bar 8-10 metara od broda do kaveza.a za kavez jos sidro i nekoliko m lanca.inace tu talasa nema.
Najbolje ti  je onda napravit kako si prvo i zamislio i rjesen problem za sve ,nemoj nam zaboraviti poslati sliku kad napravis taj kavez  :thumbsup: :wave:

neptun

Ma salim se za ovo,stvarno nemam pojma koliki mi treba teg,ocigledno je slozenije nego sto mi se ucinilo.verovatno je bitna i vrsta dna i dubina i oblik tega,lanac...
Nesto cu smisliti do leta.
Ima tu i neka marina u blizini ,pa ako nista ne bude od kaveza videcu sa njima, mada je guzva i tesko da me prime.
Ako bude kavez slikacu.nadam se da nece biti slika jedrilice na plazi,sve sa kavezom...

dmeter

Citat: Damir s  u Siječanj 10, 2018, 09:04:34 PRIJEPODNE
Ajde ti dmetre pokazi nam kako izgledaju te formule za racunanje korpa morta da i mi drugi mozemo to koristiti za druga podrucja kada nam zatreba.  :crybaby2:
jedna ko da je to jedna formula,to ti je 10 setak formula.
ja sam izra?unao jadran plovila do 6 metara do 12 metara i 14 metara.
Vjetar na Jadranu do 60 ms (promjenilo se i to jer zna biti i ja?e)
Slu?ajno kad sam radija stati?ki prora?un svoga staklenika sam uzeo 65 ms i ?udo baš te godine u kaštelima bura na mahove 65 ms. Jedva izdržao pukli križni nosa?i jer nije bilo kupiti zateza?e 10mm 10.9 ?vrsto?e i ja zamisto njega stavija kineske 14mm 5.6 (vraga su bili 5.6) jednostavno je ?elik 14mm izvuklo na 2-3 mm debljine kad je pukao.
E to je isto na moru i sad se još dodaju struje i valovi. Ako triba valovi se izra?unaju i 10 metara visine 1 m3 mora 1 tona pa se ra?una.

Podatke o moru(amplituda visina sila udara) sam koristija mjerenja Luka Split  rekonstrukcija lukobrana mislim kasnih 1985-tih ina?e je naga?anje. Svaka kapljica mora ima druga?iju energiju na drugoj lokaciji i drugim vremenskim uslovima. Na sve se doda faktor sigurnosti jebeš prora?un i 364 dana funkcionira i jedan dan kad je neka oluja to popusti. Zato i jesu sve naše sportske lu?ice s nekim dijelom  urušenog lukobrana,mula. Mogu ti slikat Lu?icu zentu ?isti primjer nemara

mack

@neptun - ja sam koristio onu ideju sa betoniranom gumom, samo nije bila bila kamionska, ve? 4 x automobilske 15", svaka puna betona i u jedan kraj ubetoniran komad plasti?ne kanalizacijske cijevi promjera 5 cm, jedan po jedan komad na dno, zajedno povezat jakim konopom (mislim da je bio 16 mm), na to uhvatio 6 m debelog lanca i na kraju lanca konop za vez sa bovom. Držalo je jedrilicu od cca 900 kg bez problema, ?ak i kad mi se jednom lagano razmotao rol flok u neveri. Bitno je složiti gume jednu do druge u kvadrat sa rupama za konop prema sredini i to sve ?vrsto povezati. I da, podloga je bila sitni pijesak, dubina 1,5 do 2 m.
Na kraju sezone izvadiš to van ako baš nekom smeta i to je to. Težina jedne gume je taman da sam možeš sa njom baratati.

neptun

Citat: mack  u Siječanj 11, 2018, 11:56:49 PRIJEPODNE
@neptun - ja sam koristio onu ideju sa betoniranom gumom, samo nije bila bila kamionska, ve? 4 x automobilske 15", svaka puna betona i u jedan kraj ubetoniran komad plasti?ne kanalizacijske cijevi promjera 5 cm, jedan po jedan komad na dno, zajedno povezat jakim konopom (mislim da je bio 16 mm), na to uhvatio 6 m debelog lanca i na kraju lanca konop za vez sa bovom. Držalo je jedrilicu od cca 900 kg bez problema, ?ak i kad mi se jednom lagano razmotao rol flok u neveri. Bitno je složiti gume jednu do druge u kvadrat sa rupama za konop prema sredini i to sve ?vrsto povezati. I da, podloga je bila sitni pijesak, dubina 1,5 do 2 m.
Na kraju sezone izvadiš to van ako baš nekom smeta i to je to. Težina jedne gume je taman da sam možeš sa njom baratati.
Hvala na savetu.kod mene je problem sto sam ja daleko od mora i vucem jedrilicu na prikolici. Pa sam mislio da to sa vezom resim tako sto cu sve sto mi treba ponesem sa sobom.nemam bas mogucnost da betoniram tamo kad stignem. Kad bih mogao ja bih napravio verovatno ovako nekako kao sto predlazes.
Zato sam zamislio kavez od armature koji se puni kamenjem na mestu gde mi odgovara.
Verovatno bi prazan kavez imao dvadesetak kilograma,a pun oko 300.
/quote]

dmeter

Citat: Damir s  u Siječanj 11, 2018, 09:10:31 PRIJEPODNE
Pa stavi tih desetak formula na forum dmetre  da ih i mi mozemo koristiti :violent4:
Harmonijsko titranje
F = âˆ'kx
k - koeficijent elasti?nosti, a x - otklon elongacija
x(t) = A sin (s korjen k/m t + φ)

Vjetar
Fw = pd A     = 1/2 ρ v2 A                               

Fw = snaga vjetra (N)

A = površina (m2)

pd = pritisak zraka  (Pa)

ρ = težina zraka(kg/m3)

v = brzina vjetra (m/s)

disperzija vala
W-\lambda=\frac{2\pi}{k}

brzina faze c=\frac{\omega}{k}

period vala( frequencija)T=\frac{2\pi}{\omega}

kad ovdje izra?unaš još dodaš trenje na tvojoj lokaciji,brzine morskih struja u tvojoj lokaciji,masu i površinu plovila dodaš na sve to posebno masu, posebno površinu/brzinu vjetra.

neptun

Citat: neptun  u Siječanj 11, 2018, 06:55:07 POSLIJEPODNE
Citat: mack  u Siječanj 11, 2018, 11:56:49 PRIJEPODNE
Hvala na savetu.kod mene je problem sto sam ja daleko od mora i vucem jedrilicu na prikolici. Pa sam mislio da to sa vezom resim tako sto cu sve sto mi treba ponesem sa sobom.nemam bas mogucnost da betoniram tamo kad stignem. Kad bih mogao ja bih napravio verovatno ovako nekako kao sto predlazes.
Zato sam zamislio kavez od armature koji se puni kamenjem na mestu gde mi odgovara.
Verovatno bi prazan kavez imao dvadesetak kilograma,a pun oko 300.
/quote]
Koliko li je teska guma sa betonom ta 15"

estan

Moju sadašnju jedrilicu je bivši vlasnik jednu cijelu zimu, držao u vali okrenutoj na jugozapad, usidrenu samo na originalno CQR sidro od 26 funti. To je sidro o kojemu sam ve? dosta pisao i koje i danas imam na brodu. Ukratko, izdržalo sidro nekoliko jakih zimskih nevera, koje na zapadnoj obali Istre znaju biti gadne, jedrilica i sidro živi dan danas, a i sidreni konop, iako taj konop danas koristim samo kao pomo?ni.
Bitno je da ono šta je na dnu drži. Možda bi ono 90 kg sidro bilo za potpunu sigurnost, ali može i neko manje, još u kombinaciji s tvojim kavezom i trebalo bi držati, osim ako je mjesto baš nezašti?eno od nekog jakog vjetra i još, umjesto niske plaže ima okomite stijene okolo. Tamo gdje je pješ?ana obala ili žalo na kraju vale, tamo ?e sidro ili blok te brod puno više , tj, puno ja?e udare vjetra i val s mora mo?i podnijeti.

Strici

Ustvari nema tu puno filozofije. Sidro drži onako kakvo je dno, kako je ukopano i kako radi sidrenjak. I to je to. U grubo re?eno, pored finesa. :icon_scratch:
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!