Guc

Autor Leo, Prosinac 19, 2012, 03:45:21 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Leo

Evo kako imam slike ove lipe bar?ice, meni je jako šesna a ?ini mi se da bi to bio baš guc otvaram i ovu temu, ina?e je barka u Zadru, Jazine.

a evo ga pod snježnim pokriva?em u velja?i ove godine:

Mala od portala

Ne znan, Leo, jel ovo šta si stavija guc olitiga ništo drugo. Ali svejedno vridi ga pozdravit. A evo i jedna prigodna o gucu. Ma ke nosa? aviona... :love3:

https://youtu.be/xHnnPt15kHY
?ovjek mora napraviti ono što ?ovjek mora napraviti.  Žena mora napraviti ono što on ne može. (Rhonda Hansome)

estan

Barka na slici je školski primjerak guca. Da samo znaš Leo koliko sam uri prestajao pred njime i divio mu se, a gušta sam ga gledat i kad je bio ovako pod snijegom. Krasan primjerak i krasno dotjeran. Jedino šteta što nema jarbol i oglavno jedro (kakvo mu pripada), a na guc se može staviti i baštun (kosnik da me svatko razumije) koji nije fiksan, nego se natakne na prednju aštu kad se jedri (kod ovog je jedina mana što ašta premalo viri iznad provene kuverte (palube) pa baštun ne bi bio stabilan). Ina?e, guc ima samo bo?ne sar?e, bez prednjeg i krmenog štraja, a kod jako malih, može i bez ikakvih sar?i (jarbol sam stoji utaknut u škacu i prolaze?i kroz kuvertu ili klupu).

pelig

Estan, vidim da se dobro razumiješ u plovila; Daj reci, jel druge dvije prikazuju ono što se zove "arktizirano nadgra?e"?

estan

Predstavljaju "sko?i na mene ako se usudiš"? :blob7:

pelig

Osobno nikad nisam uspio shvatiti zašto je kai? istisnuo guca na našoj obali jer mi se gucov dizajn svi?a puno više. Ina?e kod ovog broda mi je najzanimljivije kako se u relativni kratkom vremenu (jer brod se pojavljuje po?etkom XIX stolje?a) mijenjala etimologija i forma broda; Pa tako ligurski gozzo ima vitkiju i šiljastiju formu, tirenski, vjerojatno zbog ve?e dinamike mora, je puno robustniji. A najzanimljiviji mi je razvoj na Malti; tu se ime prvo mijenja u ozzo, a zatim u luzzo. Zbog velikog sredozemnog vala prova, pa i krma bivaju šiljaste i jako uzdignute. Zatim je brod još dobio i tradicionalne "Horusove o?i", te šarene boje i evo jednog od simbola Malte.

estan

Kai? je istisnuo guca zbog krme sa zrcalom koja ga ?ini malo prostranijim, a, sve ve?om uporabom sve snažnijih motora te krme su se sve više širili i postajale šire i ravnije na vodenoj liniji. Tako su kai?i slabije veslali i jedrili, a bolje išli na motor. Ukratko postali su neka nova vrsta broda.

pelig

Baš gledam rezultate "Moš?eni?ke regate tradicijskih barki". Oni imaju ?ak tri grupe za guceve:
1. grupa - Kvarnerski guc,
2. grupa - Lovranski guc,
4. grupa - guc;

pa se pitam po ?emu su toliko razli?iti i kako ih razvrstavaju u pravilnu grupu?

estan

Mislim da je tu najbitnija forma trupa, tj, odnos dužine i širine, a samim time su odre?eni guci brži od drugih, tj, vitkiji od punijih. Drugi bitan detalj može biti ravne ili kose ašte, tj, duža ili kra?a vodena linija.