Antifouling

Autor sottoventin, Prosinac 25, 2012, 10:30:17 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

estan

Moj osje?aj je kako je to sve psihopatologija. Ma koliko brzine to mogu dobiti sa glancanjem dna da bude ne znam kako glatko. Tu se valjda radi o par milimetara na godinu i može odlu?iti samo u nekom teškom fotofinišu. Ista je stvar s motornjacima, štede bi?e koji dec goriva na mjesec, a više potroše na meštra da im uglanca dno. To vam je isto kao i s onim raznim ure?ajima i ne znam kakvim pomagalima koja navodno štede gorivo na autima. Isto tako pri?a o gumama. Moje iskustvo je da su gume jako važne za sigurnost vožnje, ali da na uštedu goriva ne uti?u ama baš nikako. Uti?e jedino težina noge na gasu i pravovremeno mijenjanje brzina, uz tehni?ku ispravnost motora naravno.

mac

Na potrošnju jako utje?e tlak u gumama, koji isto tako jako utje?e i na udobnost vožnje.  :angel9:

Koliko god netko ispolirao i uglancao antifouling premaz, kroz par mjeseci algice i školjkice ?e se svejedno nakotit i razmnožit i svi ?e na kraju opet bit u istoj situaciji. To se može usporit, ali ne i uklonit.
Zna?i, ako i dobijem ve?u brzinu i manju potrošnju, ušteda mi je svaki tjedan sve manja...

Druga pri?a su regataši, njima je svaki promil pove?anja brzine bitan.

Leo

S jedne strane su troškovi ali i malo volje za nešto što izgleda bezna?ajno a s druge strane je matematika.
Koliko traje regata od 30 milja, obi?no nekih 7 uri (što je ve? dobar prosjek brzine, ako nije konjska trka ve? ima i orce to je najmanje 40tak milja  ili prosjek od nekih 6 ?vorova)
ako brod dobije samo 0,2% brzine zbog ?iš?eg trupa (što prevedeno u metre zna?i nekih 30tak metara na sat)  na kraju regate je nekih 200tinjak metara ispred pozicije gdje bi se našao da brod nije o?iš?en.
Istina na regati ima puno faktora koji utje?u na plasman, ali ostaje ?injenica da je ?ist brod brži brod.. uostalom ne samo o ?iš?enju broda ve? i o ostalim "sitnicama" pisao je Zdravkec u svojoj temi pa da ne ponavljam.

vdusevic

Molim za savjet: antifouling propelera, kako se s tim nosite, što koristite; Striciju je kriva tipka na ra?unalu "pojela" savjet a ja moram polako nabavljati materijal za godišnji remont :read2:

jazavac

S obraštanjem propelera ratujem nekih...27 godina. Odustao od svih premaza za tu namjenu prije 6 godina, rezultat identi?an kao i kad sam mazao kojekakvim specijalnim premazima osim koje kune više u nov?aniku. U?inkovito je jedino povremeni izlet do propelera sa nožem, brusnim papirom i sl.
Premazi su ok za one koji brod koriste dva mjeseca ljeti i tu je kraj pri?e.
Za dvadeset godina, biti ?eš više razo?aran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.â€" MARK TWAIN

Strici

Eto ti je Jazo objasnio, i poslušaj ga. Ja sam mazao jeftinijim i skupim, nekom bojom za po cestama,(donio mi neki tur?in iz Turske), osim redovito s vremena na vrijeme vozati motorom nema pomo?i. A kako sam napravio da preko mirovanja zimi propeler ne obraste ?u jednom napisati.
Jedino nisam probao jednu mast. Gusta žilava stavlja se u okretne glave za video kamere (mast uzrokuje fino švenkanje), zove se Arri Fett. Navodno da ona spre?ava zaraštanje.
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

more

Citat: jazavac  u Siječanj 12, 2013, 09:33:11 PRIJEPODNE
S obraštanjem propelera ratujem nekih...27 godina. Odustao od svih premaza za tu namjenu prije 6 godina, rezultat identi?an kao i kad sam mazao kojekakvim specijalnim premazima osim koje kune više u nov?aniku. U?inkovito je jedino povremeni izlet do propelera sa nožem, brusnim papirom i sl.
Premazi su ok za one koji brod koriste dva mjeseca ljeti i tu je kraj pri?e.

Ali ve? nakon dva - tri mjeseca propeler je obraš?en i s naljepljenim školkicama. Kod susjeda nije tako. Zašto??? Kada imamo iste premaze i jednaku brzinu vrtnje propelera. O?ito da tu postoji neka veza s vragom!

Strici

Tvoj susjed sigurno ide u crkvu. Probaj za svaki krak prepelera izmoliti po jedan O?enašek. A nedjelju prije toga obavezno u 10 sati na misu.
Napravi tako, pa se onda javi :thumbsup:
ps:
Oni koji imaju samo dva krela na prepeleru, stvarno netrebaju izmoliti tri O?enašeka, ali zao uz O?enašek svaki put i Zdravo Mariju, i naglasiti da je to da prepeler bude ?ist, jer bi zamoljeni mogao misliti da ho?eš samo ?isti podvodni del broda :angel4:
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

traktor

Sorry sto se ovako ubacujem u temu, ali ima jedna izvrsna metoda kako zastititi od obrastanja podvodni dio broda ( u Omislju gdje ja drzim brod je morska fauna i flora uzasno agresivna :angryfire:). Kad se napusta brod a narocito na duze vrijeme, ispod broda se s prove prema krmi provuce skrojena  folija  cc 5x10 m( one od polipropilena iz bauhausa za stotinjak dvije  kuna) i fiksira  tako da brod stoji u malom sterilnom 'bazencicu'. Jasno oni koji imaju kobilice od dva metra o tome mogu eventualno samo pricati, ali oni koji budu imali hreka to mogu izvesti dok si oko dvadeset puta rekao keks. :angel4:

vdusevic

Ma, prije cca godinu dana u Otvorenom moru sam vidio usporedbu dvije propele istog broda nakon godine dana u moru, jedne premazane nekim njema?kim prozirnim ?udom i jedne bez toga. Ova s premazom je bila ?ista a druga za doktorat iz biologije. Mislim da su naveli da je brod bio na vezu cijelu godinu i nije izlazio s veza, a naveli su da je testirano i na drugom, aktivnijem brodu s jednakim rezultatom. Dok sam se okrenuo, zaboravio sam koje je to OM  :violent1: Opet ?u im poslati ovaj post, možda se sjete