?ovjek pao u more

Autor Strici, Veljača 03, 2013, 09:23:55 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Strici

Ekola, prišao "soto"  :thumbsup:. A i da je bilo "sovra" kod tog vjetra i mora bi bilo sveisto dobro (neznam dal sam ta dva izraza dobro napisao, u svakom su slu?ajevi po naški ve? iskrivljeni :icon_scratch:)
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Strici

Eto, Bob se sam popeo krmenim ljestvama. :thumbsup:

A sad dal sam negdje pogriješio, neznam, ali ako promijenit ?u :icon_scratch:

Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Strici

Nacrtao sam kako je Hovard jedrio izvu?i Boba iz mora. Naravno otprilike. O?ito je to Q manevar, iako kurs nije idealnan kako se to crtanjem prikazuje, ali vjerujem prili?no to?an. Tako i smjer puhanja vjetra. Tu postoji ve?a mogu?nost greške :icon_scratch: Nažalost nema više Serijole da mi kontrira :laughing7:, no ako neko dobro procijeni eventualne greške i to mi dobro rastuma?i, mijenjam nacrtano :toothy9:

hidrotherapy

Ne bih ja puno pametovao oko preciznosti kursa jer to baš i nije previše bitno. Bitno je da su se okrenuli i vratili se po njega, te ga pokupili sa svoje zavjetrinske strane kako to i nalažu pravila po SOLAS-u.
Isto tako, ne smijemo zaboraviti da je šaranje po papiru jedno, a plovidba po uzburkanom moru nešto sasvim drugo. Da li ?e ta krivulja poslije na GPS-u izgledati savršeno ili ne, to i nije neka stavka. Bitno je dovesti što je mogu?e prije do ?UM i stati mu s privjetrinske strane da ga naš brod donekle štiti od valova i vjetra i olakša nam izvla?enje.

Strici

Naravno da je tako kako pišeš, da je na moru "mekano" i da šta se nacrta je idealnije nego se kormilari. Ja se zainatio pa u natanane, ako sam dobro "pratio" pa zato izgleda malo grbavo :icon_biggrin:. A manevar je izveden primjerno jako dobro, ustvari jer je takovo prikazivanje tog manevra (iz heli?a) bar meni bilo nevi?eno.
Možda je ?UM-a trebalo izvu?i s druge strane, jer ako si ?itao ima nekih koji nebi tako kako je ovdje izvedeno.
I drago mi je da si to lijepo objasnio, šta ja nisam pismeno uspio  :thumbsup:
No nekaga, neka se malo i "pametuje", neka ljudi kažu što misle, ionako ne vjerujem da bi to nekome poslužilo upotrijebiti u praksi. :icon_scratch:
Probat ?u još nešto sa ?UM-om, isto iz heli?a, ako mi uspije :icon_salut:

janko_ka

negdje u ovoj ili nekoj drugoj temi razmišljao sam izvla?enju ?UM sa privjetrinske strane, evo zašto. Da sam ?UM bilo bi me strah da ?e me more odnesti od broda, to mi se sa zavjetrinske strane uvijek lako može desiti, isto tako, onaj koji prilazi mora dobro to odraditi, da ne stane previše na privjetrinsku stranu, i opet ?UM ode,, druga stvar, nikada nije vjetar u bok tj sa privjetrinske strane, zaustavni položaj je negdje na granici vjetra u provu, ako je bo?no, sa privjetrinske strane, kako je Strici nacrtao, jako kratko ?u uspjeti držat brod u tom položaju bez brzine, vrlo brzo ?e se nekontrolirano htjeti okrenuti niz vjetar na mog ?UM-a :-).. opet da sam ?UM i da su veliki valovi, a brod sa bokom od 5 m visine bilo bi me strah sa pivjetrinske strane da se ne razbijem, i zavjetrina bi imala smisla, a kako se ovdje radi o jedrilici sa ne toliko visokim bokom, možda bi bio ipak sretniji sa privjetrinske strane,,
, ja sam svoje klince izvadio tj prišao im tako da mi budu sa privjetrinske strane, jer mije bilo tako lakše ga?ati, tj upravljati, samo va?enje ?lana posade/klinaca/ je bilo preko krme a ne boka..

hidrotherapy

Sve to što si rekao može pro?i do jedne granice. Možeš kupiti klince s koje god strane ho?eš dok je more mirno i nema puno vjetra. Ali jedno je sigurno,a to je da se sva sranja doga?aju kad ti to najmanje treba. Ne padaju ljudi u more po bonaci( neki i tada, ali oni sada nisu predmet rasprave), ve? se to obi?no dešava kad puše i kad je puno vala pa nekontrolirani i nagli trzaj jedrilice izbaci iz ravnoteže ?lana posade koji se jako brzo na?e u moru. Tada se treba držati pravila, a ne smišljati ponovo toplu vodu.
Ne treba ti 5m vala da te poprili?no jako zalijepi za u tom trenutku nagnuti trup prema zavjetrini. Dovoljno je i 2m, a 1-2 sec nakon udarca ta ista jedrilica se po?inje vra?ati u uspravan položaj( jer je val prošao) i postoji velika mogu?nost da te prilikom ispravljanja povu?e ispod.
Mogu?nost da ?e te u zavjetrini odnijeti od broda je puno blaža u usporedbi s ovom. Na kraju krajeva, dok se brod okre?e i vra?a jedan ?lan posade mora cijelo vrijeme prstom pokazivati gdje je ?UM i to mu je jedina dužnost. Drugi ?lan ima poprili?no vremena pripremiti potkovu ili kolut( ako je nisu odmah stigli baciti) ili pak samo konop koji ?e baciti ?UM i tako ga privu?i k brodu. Nije potrebno jedrilicom do?i na pola metra od ?UM jer je to i poprili?no opasno za jadnika u valovitom moru, ve? je dovoljno do?i na 5-10m i baciti mu konop.
Izvla?enje po?inje kad je brod nagnut u privjetrinu. Tada se prilikom izvla?enja brod po?inje naginjati prema ?UM i tako olakšava samo izvla?enje. Da krenemo s izvla?enjem kad je brod u krajnjoj zavjetrinskoj to?ci, dok bi ga izvla?ili brod bi krenuo prema privjetrini i postoji velika opasnost od katapultiranja i teških ozlijeda.
Nadam se da nisam previše zakomplicirao i da ste uspjeli shvatiti poruku.

Strici

Opet padaju jedrili?ari u more :laughing7:. Imam situaciju sli?nu prethodnoj, isto snimano iz heli?a. I ovaj puta ?u nacrtati skicu kurseva kako je jedrilica odjedrila, i skupila ?UM-a, ali kad i ako ga izvuku iz mora.

Strici

Eto i prve tri slike ovog manevra:

Strici