Kako loviti panulom?

Autor toldi, Ožujak 10, 2013, 01:02:34 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

toldi

Odnosno nau?ite kontinentalca kako lovit ribu, e. :icon_biggrin: 

Normalno da to znam ?init na jarunu i sli?nim prostorima no na moru još nisam probao pa ni neznam naravno, stoga bih molio forumaše koji vladaju tim dragocjenim tehnikama da me upute!! :dontknow:  Naime, kao i svake godine sezonu ?u provesti na cruisingu u akvatoriju od Dubrovnika do Hvara i to na jedrilici od 39 stopa s prosjekom brzine od 5 do 7 ?vorova. (na motor ili samo s genovom ako mi baš vjetar paše jer sam lijen :icon_biggrin:)

Eh sad, imajte na umu da nemam pojma o tome pa ?u svaki savjet s obzirom na moju situaciju, za koji mislte da mi treba primiti sa zanimanjem!
-trebam li štap? kakav?
-najlon/špaga, presjek?
-predvez? udica? Mamac?
-tehnika? koliko metara, koliko brzo i to..
-neka slika, skica ili???

Na kraju još bih napomenuo da bih samo jedan sistem puštao u more i da bih neke ekonomi?nije stvari jer bih to radio onako iz gušta a ne s namjerom izloviti Jadran.. :angel9:

Hvala, hvala, hvala!!!

jazavac

Za te brzine, o?ekivan lovina je od palamide i lampuge te manjih tuninih rodijaka od po par kila do gofa, tune i sabljarke, osobito u akvatoriju kolji spominješ. Stoga bi ti preporu?io ipak neki BGF štap i ozbiljniji multiplikator, s tim da za lov tune trebaš posebnu dozvolu, a ako se tuna ili gof od +5 kg baci na neki lakši pribor, primjerice štap namijenjen panulanju zubaca (neznam sad napamet koliko bi to libri bilo...ali u trgovini ribolovnom opremom ?e ti znat pokazat što trebaš) mogao bi ostati bez pribora. Oprema za BGF ti se vjerojatno cijenom ne uklapa u ideju, a minimalna cijena za neki kolac i multiplikator koji može izdržati ribu do recimo 5 kg, ili uz puno sre?e i umije?a i do 10 kg,  ti je oko 2000 kn, plus tristotinjak metara minimalno upredenice od 0,5-0,6, ili nekog kvalitetnog najlona od 1mm, te varalice kojima je granica samo tvoja mašta i nov?anik.  Nije da ne?eš nešto uloviti i iz ruke, ali kod tih brzina riskiraš ozbiljne ozljede i gubitak lovine i pribora.
Ako je rije? o brzinama od 2-5 kts, tu ve? možeš ra?unati na lakši i jeftiniji pribor, i sitniju lovinu, kao šaruni, lokarde, palamide, lampuge, ušate...za 150-200 kn imaš solidan štap, rolu za nekih 270-500 kn, a najlon i varalice za 100-200 kn. U tom kontekstu štap i rola ti i ne trebaju, sve možeš raditi iz ruke, ali je puno prakti?nije ako ga imaš jer lovi sam - ugradi nosa?, naštelaj ko?nicu, i  - ?ekaj kad ?e zazujati  :thumbsup:
To ti je ovako neka osnova. Ina?e lov panulom je filozofija za sebe i ima puno caka, no u to trebaš ulaziti baš ako namjenski ideš na more panulati da uloviš. Ako vu?eš panulu onaku 'usput', ne treba se puno sekirati oko toga...
Još da ti napomenem, dovoljno je u more ispustiti pedesetak m, ostalo je rezerva za dril ako je ve?a riba. Što se dubine ti?e, svaki sloj mora preferira odre?enu vrstu, pa panulu možeš vu? bez olova, ili optere?enu do nekih 250 grama olova. Ako je to klasi?na panula iz ruke, obavezno koristi 1mm najlon sa sitnim cilindri?nim olovima raspore?enim u duljini od cca 15m, pa vrtuljak, na vrtuljak fluorokarrbonski predvez od cca 6-8m, pa varalica, kojoj oblik i veli?inu biraš prema o?ekivanoj lovini, a u pravilu su to vobleri sa trokukama. Manji, 5-7 cm, su za najmanje ribe (ušate, šaruni, manje plavice) i nesmije i?i preko 3,5 ?v jer se po?ne vrtjeti. Ve?e su i stabilnije i podnocse ve?u brzinu, i mame ve?u ribu, pa i predvez treba biti ja?i (Fc do 0,5mm).
Dali je bolja dublje ili pli?a panula? To moraš otrkiti sam, a ovisi o ribi koja obitava u akvatoriju, dobu godine i sl. Ja imam više ulova sa težim panulama, a ?ujem o dobriom ulovima i sa lakim panulama, tako da je to na tebi da odlu?iš.

Doba dana - svakako zora i sumrak, ali i preko dana se zna ponešto zaletjeti na varalicu.
Od pomo?nog pribora obavezno je kuka (gana?) i loprala (janka, mreža na štapu, foliga, ...) jer najkriti?niji dio lova ako je u pitanju ve?a riba je dizanje iz mora na brod.
I ne zavboravi izvaditi sportsku ili rekreacijsku dozvolu za ribolov.
Za dvadeset godina, biti ?eš više razo?aran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.â€" MARK TWAIN

Kapo

Citat: toldi  u Ožujak 10, 2013, 01:02:34 POSLIJEPODNE
Odnosno nau?ite kontinentalca kako lovit ribu, e. :icon_biggrin: 

Normalno da to znam ?init na jarunu i sli?nim prostorima no na moru još nisam probao pa ni neznam naravno, stoga bih molio forumaše koji vladaju tim dragocjenim tehnikama da me upute!! :dontknow:  Naime, kao i svake godine sezonu ?u provesti na cruisingu u akvatoriju od Dubrovnika do Hvara i to na jedrilici od 39 stopa s prosjekom brzine od 5 do 7 ?vorova. (na motor ili samo s genovom ako mi baš vjetar paše jer sam lijen :icon_biggrin:)

Eh sad, imajte na umu da nemam pojma o tome pa ?u svaki savjet s obzirom na moju situaciju, za koji mislte da mi treba primiti sa zanimanjem!
-trebam li štap? kakav?
-najlon/špaga, presjek?
-predvez? udica? Mamac?
-tehnika? koliko metara, koliko brzo i to..
-neka slika, skica ili???

Na kraju još bih napomenuo da bih samo jedan sistem puštao u more i da bih neke ekonomi?nije stvari jer bih to radio onako iz gušta a ne s namjerom izloviti Jadran.. :angel9:

Hvala, hvala, hvala!!!

Prili?no široka problematika za kratak odgovor.
Ukratko : štap sa rolom je više nego poželjan kao i solidan podesivi nosa? štapa koji se hvata na ogradu i može se premjestiti prema potrebi. Brzinama od 5-7 ?vorova možeš loviti umjetnim mamcima,npr.Rapala Magnum i sl. ima dosta varalica za povla?enje na tim ve?im brzinama.
To bi ti bilo zaista više nego ukratko. Za mnogo više detalja ulogiraj se na jedan od ribarskih foruma (npor.ribolovnamoru, ribolovnajadranu...) i tamo ?eš uz malo strpljenja preko tražilice sigurno na?i detaljne odgovore na sva gore postavljena pitanja.

toldi

jazavac;

Hvala majstore! Bit ?e da ?u usporiti malo i kupiti lakši štap jer ni neznam što bih s ribom 5-10 kila!  :fish:

kapo;

ma probao sam po takvim mjestima no oni od toga rade kvantnu fiziku pa ?ovjek nemože odabrat od svega..   :dontknow:

Ali ja na kraju samo trebam da ne ispadnem neka budala tamo koja neznam ja šta vu?e uzalud iza sebe.. :happy6:

jazavac

Citat: toldi  u Ožujak 10, 2013, 05:38:08 POSLIJEPODNE
...neznam što bih s ribom 5-10 kila! ...

Samo ti nju ulovi, pa nas onda zovi u pomo?, znamo mi što bi s njom  :angel4:

...Ali ja na kraju samo trebam da ne ispadnem neka budala tamo koja neznam ja šta vu?e uzalud iza sebe....

99% vremena i bude tako. I nama uvjetno re?eno 'iskusnijima'.
Ali...dok je alat u moru, postoji i šansa da se nešto zaka?i. Ako je alat na suhome, sigurno ne?e.

...Bit ?e da ?u usporiti malo i kupiti lakši štap...

Onda 'ciljaj' mjesta na kojima vidiš da se vrte i panulaju 'doma?i' i predve?er kad je ve?a šansa za ulov (šaruni, plava riba i ušate obi?no najbolje grizu ljeti sat-dva prije zalaska pa do mraka); mjesta na kojima se miješaju kurenti, rubovi seka, isturenije punte i sl, te velike duga?ke i duboke uvale i zaljevi za šarune i plavu ribu (nešto teža panula i varalice 6-8 cm, FC predvez do 0,28 ili 0,30) , te uz obalu do 15m dubine za ušate (za njih laka panula sa minimalnim otežanjem i varalice  do 5 cm, sa što tanjim fluorokarbonskim predvezom.
Za igle, treba ti komadi?  rascufane bijel ili žute špage ili vunice  ?ak i bez udice jer se ona za niti zaka?i sitnim zubi?ima.
Za palamide varalica 7-10 cm, FC predvez minimalno 0,4 i svaki put ga promijeniti / skratiti jer bude ošte?en. Ako je riba brojna i dobro raspoložena, može i 10 cm sajlice iza predveza pa varalica. Palamida je vrlo borbena i zanimljiva za lov, a traži brzinu povla?enja panule od 4-5 kts i otežanje od 50 do 250 grama. Gdje uloviš jednu, nastavi kružiti jer su u masi, što vrijedi i za ostalu plavu ribu i šarune.
Ako koristiš štap, za otežanje kupi olova  koja se objese na osnovu pomo?u dva savijena lima obložena gumom, tako da ga brzo možeš skinuti kad dižeš panulu (motaš) bez obzira imaš ulov ili ne.

Bilop je i boljih ulova, ali nisu dokumentirani...
Za dvadeset godina, biti ?eš više razo?aran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.â€" MARK TWAIN

jazavac

I ovo sam iskopao iz arhive. Nije bio usputni lov, nego ciljani izlazak po riblju ve?eru  :laughing7:

Panula za šarune 7 7 11

Istom panulom lovim i pod jedrima, s tim da preko 3,5 kts stavim ve?u varalicu sa sajlicom jer su mi palamide prije odnosile previše skupih ješki.

Gec

Isto spadam u kontinentalce ribi?e koji nemaju pojma o ribolovu na moru, pokušao jesam dosta puta...ulovim ribicu-dvije, nikad za poštenu ve?eru. Baš ?u pokušati panulati ove godine...ovo kako Jazavac lovi je ve? stvarno majstorski :thumbsup:
na bovi

toldi

Citat: jazavac  u Ožujak 10, 2013, 07:03:50 POSLIJEPODNE
I ovo sam iskopao iz arhive. Nije bio usputni lov, nego ciljani izlazak po riblju ve?eru  :laughing7:

Panula za šarune 7 7 11

Istom panulom lovim i pod jedrima, s tim da preko 3,5 kts stavim ve?u varalicu sa sajlicom jer su mi palamide prije odnosile previše skupih ješki.

Stvarno rutinski!! :thumbsup:

jazavac

Isti alat, ista pozicija...ve?eras. A sutra riblja juha i roštilj  :toothy9:

Strici

:thumbsup: Ma ne ovo si?e od šaruna, ono tvoje ubiranje panule, vi?eno na videu, ono je umjetnost, jer onako elegantno ubiranje još nisam vidio. :angel4:
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!