Jedrenje zimi - zaštitno odijelo

Autor narog, Lipanj 13, 2013, 12:42:41 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

narog

Svi što su jedrili kao klinci u optimistima i laserima sigurno ?e znati:
Ako se jedri zimi, kakvu zaštitu nudi ovo odijelo koje se vidi na linku
http://www.decathlon.it/muta-integrale-uomo-dg500-uomo-id_8240619.html#anchor_ComponentProductAvis

Radi se o neoprenu, 3mm debljine, namijenjeno je jedrili?arima u manjim jedrilicama (gdje je mogu?nost prevrtanja izgledna:) )
Interesira me šta se desi kod capsizea manje jedrilice, da li se u ovom odijelu smo?iš (pretpostavljam da da) i koliko ti je hladno? Znam za suha jedrili?arska odijela kod kojih upadneš u vodu i potpuno si suh, samo ta su malo skuplja...

Pitam jer imam manju jedrilicu (Elan S375) i htio bih jedriti i zimi, ali bih htio i ostati živ kod capsizea  :dontknow:
Shiver me timbers

spich

njegujmo engleske nazive. Što sam ih ?uo u zadnjih par godina, kad neke slušam ispada da nemam pojma o jedrenju.

Naravno da se smo?iš. Ono ti nije dovoljno po buri.

moje iskustvo govori da ako obu?eš dvije trenerke, kratku majcu i suhu tutu, staviš kapu i odeš ujutro u sedam jedriti po tramontani krajem 11. mjeseca i jedriš na regati 3 sata. Triput se batiš (capsize - za one sa engleskog ...(kenjam, a što ?eš)), do?eš u klub, skineš sve sa sebe ostaviš u klubu, ujutro do?eš i sve to isto obu?eš. Jedino kapu osušiš. I naravno, oko tri sata ne pomišljaj uzeti olovku u ruke (bježi palac u krivom smjeru).
Ima nekih koji jedre u neoprenu i po zimi, ?ak i u kratkom, iskreno, nisam nikad ni pokušao pitati kako im je. vjerojatno ok, ako tako jedre. Ja sam znao nakon par sati treninga po buri u suhoj, do?i na kraj, spustiti jedra, skinuti se u kupa?e i zaletiti se u more koje mi se ?inilo toplim. Ja sam kratki neopren koristio od 5. do 10. mjeseca, jer i po ljeti ako dere bura ili si na nekakvom jezeru, nije baš toplo.

I nemoj vjerovati ljudima koji kažu da sa suhom ostaješ suh ako visiš na trapezu. Rado bi platio i dvostruko, ako to postoji. Kad visiš na dvosjedima, oboje dobivate dijelove vala u lice, samo što kod flokiste se to slijeva niz vrat, a pošto su ti tetive na vratu napete, ulazi ti voda. U pravilu ti bude majca s prednje strane mokra, ništa strašno, nije hladno. Tako?er i na rukama ti se isto doga?a dok držiš škotinu spina u rukama.

Ako misliš jednom tjedno jedriti preko zime, ne preporu?avam ti neopren, osim ako ne misliš jedriti po ja?em od 5?v.

stibra

Ovaj neopren je idealan za kasno prolje?e i ranu jesen, te naravno i po ljeti kad ja?e puše (ne?e biti vru?e po ljeti, bez brige). Uz neopren je doslovno obavezan spraytop protiv vjetra, jer u mokrom neoprenu od 3 mm po ljeti na 30 stupnjeva i 25 ?vorova vjetra bez spreytopa ?eš se smrznuti.

Po zimi je neopren dobar, ali minimalno 5 mm (bolje 7), naravno opet spraytop, ali deblji, troslojni. Po zimi se ispod neoprena stavlja worm skin, elasti?an base layer, bez toga je zima :)
Sad je pitanje što je lakše obla?iti, debeli tijesni neopren ili suho odijelo? Meni je suho odijelo udobnije i neusporedivo ga je lakše obu?i.
Savjet za što obu?i ispod suhog odijela - isklju?ivo sintetika, pamuk zabranjen jer se znojiš. Dakle, base layer, na to nešto poput flisa i sli?no i onda tek suho odijelo.

level gaga

U mom po?etku odijela nije bilo,pa se opet jedrilo zimi. :confused1:
Istra: Brod na moru, a sidro mu je ?i?arija

stibra

Citat: level gaga  u Lipanj 14, 2013, 08:46:36 POSLIJEPODNE
U mom po?etku odijela nije bilo,pa se opet jedrilo zimi. :confused1:

A danas smo mi mladi pi?kice uglavnom, tako da treba biti toplo i ugodno :)

level gaga

Da smo tada imali odijela brzo bi nau?ili na toplo i ugodno .  :laugh:

hidrotherapy

Ove zime smo dosta jedrili( jednom do dva puta tjedno) i niti jednom se nisam smrznuo( osim prstiju), ali ne treba zaboraviti ?injenicu da je ova zima bila puuuuno blaža od prošle.
Na nogama nosim neoprenske ?arape, a preko njih Gill trapez boots.
Odijelo je Gill neopren, kombinacija 3-5 mm. Ispod njega stavim Zhik hydrofobic majicu. Preko odijela stavim Gill spray top. Na to ide trapez, pa pojas za spašavanje. Preko svega stavim majicu da mi sve to drži uz tijelo.
Sve ovo zadovolojava moje termalne potrebe, jedino moram kupiti rukavice od neoprena jer mi se prsti uglavnom smrznu.
Probao sam i sa suhim odijelom, ali mi je ova kombinacija draža jer je priljubljenija uz tijelo, pa manje zapinjem za katamaran.
Na kraju, što bi rekli skandinavci, nema jake zime, ve? samo loše odje?e,( i možda si?ušnih muda).

spich

Citat: hidrotherapy  u Lipanj 15, 2013, 07:58:14 PRIJEPODNE
Ove zime smo dosta jedrili( jednom do dva puta tjedno) i niti jednom se nisam smrznuo( osim prstiju), ali ne treba zaboraviti ?injenicu da je ova zima bila puuuuno blaža od prošle.
Na nogama nosim neoprenske ?arape, a preko njih Gill trapez boots.
Odijelo je Gill neopren, kombinacija 3-5 mm. Ispod njega stavim Zhik hydrofobic majicu. Preko odijela stavim Gill spray top. Na to ide trapez, pa pojas za spašavanje. Preko svega stavim majicu da mi sve to drži uz tijelo.
Sve ovo zadovolojava moje termalne potrebe, jedino moram kupiti rukavice od neoprena jer mi se prsti uglavnom smrznu.
Probao sam i sa suhim odijelom, ali mi je ova kombinacija draža jer je priljubljenija uz tijelo, pa manje zapinjem za katamaran.
Na kraju, što bi rekli skandinavci, nema jake zime, ve? samo loše odje?e,( i možda si?ušnih muda).

Ja ti kažem, što manje robe na sebi poti?e da više radiš, a rezultat je bolje jedrenje.  :icon_biggrin:

kako uspiješ zapeti za barku sa tutom? jel izbaciš zrak iz tute prije jedrenja?  :icon_scratch:

Joj, trebam otvoriti temu o rukavicama za jedrenje, ja sam kao klinac odustao. Volio bih imati rukavice, ali  sve su na kraju loše. Ako su dlanovi kožni, onda je zadnja strana od elastina, tada mi se ova koža kliže po dlanu kad držim škotinu jer elastin to dozvoljava. Ako su cijele kožne, ajd ih probaj obu?i.

hidrotherapy

Na katamaranu je bum dosta nizak i kod svakog tacka se treba ispod njega provu?i, a s donje strane je i zateza? po bumu. Pa i kod silaska s trapeza zna zapeti.
Da se razumijemo, da nemam neopren, a i da je ispod 5 stupnjeva, jedrio bih ja u suhom odijelu bez problema. :blob7:
Ovako, ako mogu birati, uzimam neopren. :thumbsup:
I još jedan detalj. Nismo se niti jednom prevrnuli. Vidjet ?emo mišljenje ako se idu?e zime prevrnemo. :violent1:

level gaga

Jedrenje zimi uglavnom je hladno. No ako ne traje dugo,a nakon toga se popije ?aj sa rumom ili rum sa ?ajem je podnošljivo. :headbang: