A smokve; što je sa smokvama?

Autor Strici, Rujan 03, 2013, 01:14:58 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

level gaga

Svaka ?ast na slikovitom opisu ! ?ekamo nastavak.  :icon_thumright:
Istra: Brod na moru, a sidro mu je ?i?arija

Strici

A ovdje gdje sam ja ih je najviše pod drvom smokva. Znakovita je ona pjesma "maslina je neubrana", što je vrlo aktuelno, kao i za smokve.
Eh kad bi se moglo napraviti da se same beru. Tako kod tebe Estane, lijep osje?aj, barem su pojedene. Ovdje malo, nešto turisti i kosovi na sre?u. Na pazaru, kad ih se neko udostojio pobrati pa ponuditi, onda su 20 ili više kuna.
Ma kako bi susjedi rekli, "nau?ila raja leba bez motike". Loše moj Estane, loše. A malo ko da se primi pravog posla. :laughing7:
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Strici

Citat: level gaga  u Rujan 04, 2013, 10:09:05 PRIJEPODNE
Svaka ?ast na slikovitom opisu ! ?ekamo nastavak.  :icon_thumright:
Gaga, lako za ?ast. Kod meine je to poštovanje prema onom koji gleda. Ja se potrudim da "ne boli u oku". Ne da imam previše vremena, ali jednostavno ne?u, (osim ako nikako druk?ije neide) da tehni?ki lošim slikama vrije?an Vaše o?i. Vas sviju. Zato si moram uzeti vremena. Ako nemogu, onda i ne objavim. :angel9:
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Strici

Nego da stamburam ovo o pekmezu, pardon ?emu što prije, jer neka budu smokve ubrane. Možda se neko baci i u kuhanje, a ja ?u temu malo zgusnuti pa brže objaviti. Daklem kuham dalje. :laughing7:
Na redu su "otrovi". Neznam dali bez toga die. Žele da bi se ?em zgusnuo. Dva paketi?a, svaki za 1250 grama mase. Zna?i za dva i po kila. A masa sve skupa nešto preko 6 Kila. Zna?i smanjio sam "otrove" na kojih 40% preporu?enoga.
No od ne?ega se mora i umriti. Samo da bude što kasnije :laughing7: Zato to o 40% ili je i manje. :thumbsup:

Strici

Pa onda dvije vre?ice ovog za želiranje.
Po uputstvu, te dvije vre?ice praha za želiranje izmiješati u 4 žlice cukra ( To za 2X1250gr bi bilo za 2,5 Kila smokava, a ja ih imam 6 kili).
Pa je dodato još pola kile cukra, ka onih 4 žlice, to je 600 grama, i onda  je u ?emu 10 % cukra. Preporu?uje se 40%.
Konzervans je samo na slici, još nije u smjesi.

Strici

"Oprezno s vatrom. Vatru treba voljeti, ali je se i ?uvati...." Navrnuo plin na tuta forca, ili ti svom snagom, sve zamiješao i išao slikati.

stibra

U pekmez od smokava nije potrebno dodavati baš ništa, nikakav še?er, prah za želiranje ili još gore konzervans. Dovoljno je dodati malo naribane korice limuna i naran?e za aromu, staklenke sterilizirati i lijevati vru?e, zatvoriti staklenke i ostaviti na mra?nom da se ohlade. Ne kvari se sigurno i sasvim je dovoljno slatko od samih smokvi bez dodatnog še?era. Ne kužim zašto kuhati svoj pekmez, a dodavati sme?e od še?era i konzervansa?

Strici

Rajngla od emajla i plin nisu baš idealna kombinacija. Dok si rekao keks, za vrijeme slikavanja, ono zagorilo. Ni 20 sekunda.

Mogao sam mješaju?i to pogrebati, ali jer sam radio "ala se dela po Štrici",
prebacio sam sve u ovu manju te?u (emajl su rajngle :laughing7: u kojoj sam dosad kuhao ?em, ali do 4 kila), i nagorjelo dobro isprao. Dobro je da sam tako napravio, jer iako na samom po?etku, ono je dobro nagorjelo. Tako je sve ispalo dobro.

Strici

Citat: stibra  u Rujan 04, 2013, 12:16:37 POSLIJEPODNE
U pekmez od smokava nije potrebno dodavati baš ništa, nikakav še?er, prah za želiranje ili još gore konzervans. Dovoljno je dodati malo naribane korice limuna i naran?e za aromu, staklenke sterilizirati i lijevati vru?e, zatvoriti staklenke i ostaviti na mra?nom da se ohlade. Ne kvari se sigurno i sasvim je dovoljno slatko od samih smokvi bez dodatnog še?era. Ne kužim zašto kuhati svoj pekmez, a dodavati sme?e od še?era i konzervansa?
I ja sam mislio ne dodavati še?era, ali sam ipak stavio malo. Ali zato je dodato zelenijih smokava koje i nisu preslatke. Ina?e zelene su i za dizanje potencije, od onih suhljiv se suše testisi. Pa da svi budu zadovoljni, od svega pomalo.
A najvažnije je ono kaj je meknuto zadnje :angel9:
Konzervans upotrijebiti ili ne?  Pitanje je sad. Ja sam alergi?an na mnoge konzervanse, pogotovo one u salamama i mesu. A lijekove u 50% slu?ajeva ne podnosim, ne zbog ljekovitih sastojaka, nego zbog onog drugog u njima, i konzervansa uostalom. Ja sam ustanovio da mi konzervans taj koji je u ?emu ne smeta, odnosno koliko ja ponekad pojedem, ako onda ni mala žli?ica.
A probao sam i bez konzervansa. Ne sje?am se to?no kada, ali znam da sam zimi bacio nekoliko staklenki ?ema. Bilo je plijesni. Kod kuhanja, punjenja, pakiranja se mora jako paziti da sve bude prokuhano, suho, sterilizirano. Možda sam negdje pogriješio? U svakom slu?aju malo konzervansa osigurava da se ne?e upljesniviti, jer mislim si; koliko mi pojedemo konzervansa u našim hranama, onih par mikrograma u onoj žlji?ici ?ema ne?e više naškoditi nego je ve? škodno. A pljesnivo je puno više opasno, i od raznoraznih gljivica je umrlo puno više ljudi nego on toliko malo konzervansa. :icon_scratch: Uostalom od ne?ega se jednom mora i umrijeti :laughing7:

level gaga

Dno te?e je suho ili se prekrije vodom toliko da ne zagori ?
Istra: Brod na moru, a sidro mu je ?i?arija