A smokve; što je sa smokvama?

Autor Strici, Rujan 03, 2013, 01:14:58 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Strici

Meni se ?ini da se naš Forum dosta ?ita. Ne nažalost od samih ?lanova, ne nego kako vidim bar pet puta više od gostiju.
I tako zaklju?ujem da nakon ovoga što sam napisao o ?emu od smokava, ono zapo?e na Tuleviziji, novinama, na radiju (ovo u nedjelju za seljake), svi odjedamput pri?aju o smokvama. I o ?emu, odnosno kako se neki izraziše o pekmezu (valjda su presko?ili ono moje o "pekmezarima" :angel9:). Jer mi to baš sa slu?ajnosti nekako neštima, Jer da nije slu?ajnost, onda bi oni po?eli o smokvama mjesec dana prije, ono kad po?nu prve sazrijevati, a ne tek nakon što sam se ja raspri?ao, ali uglavnom zato da neko do?e na ideju prije obilnijih kiša, prije dakle nego poslije zbog kiša propadnu. :icon_scratch:
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

level gaga

Strici inspiriran tvojim foto- receptom od smokava,iako ?em nikada nisam radio, usudio sam se upustiti u izradu ?ema od jabuka(smokva nisam imao). Za probu sam napravio 4 teglice. Od kojih je 1,5 ve? nestala. Mojima se jako svidio,iako sam ja na kraju umjesto ruma stavio rakiju od smokva  :icon_biggrin:. Sada ?u to morati ponoviti u ve?oj koli?ini. Hvala ti još jednom na nesebi?nom trudu !  :thumbsup:
Istra: Brod na moru, a sidro mu je ?i?arija

Strici

:toothy9:Gaga, to si ti napravio pekmez.  :angel9: No drago mi je da je bar neko trzno na kuhanje ?ema (ili pekmeza). Vidim dal slu?ajno ili možda pro?itali, novinari i TV redakteri, poslije mog objavljenog se raspisali baš o smokvama. A ja bi da se ljudi trgnu iz nostargije, da po?nu biti aktivniji, i bar ako ništa drugo po?nu kuhati ?emove :blob7: :angel9:
Onako uzgred; nema boljeg ?ema od najobi?nijih šljiva. Bolje od bilo koje prepe?enice. Isto ti je kao i kod smokava, a šljive netrebaš osim na pola rezati, odnosno ne rezati, nego ich onako pritisneš, one se raspolove, izvadiš koš?icu i šljivu u rajnglu..
Osobno je meni to najdraži ?em, no u Dalmaciji nema šljiva. I marelice su fantasti?ne. Ali gdje do?i do njih.
No muškadini kad imaju koju godinicu više, umjesto nekadašnjeg "Davida", neka se drže smokvinog ?ema.
Ovdje u Be?u, popizdili za tim ?emom :angel7:
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

estan

Pekmez od šljiva mmmmmmmm. Džem od šljiva tako?er, ali ipak malo manje nego pekmez. :hello2:

level gaga

Jesam, prvi put u životu,iako sam mislio da je to nuklearna fizika. Dobro si opisao i fotkao,tako da mi je postalo izazov(iako je sve nepoznato meni izazov). Uspjelo mi je i svi oduševljeni. Ina?e volim spremiti dobru spizu,kad mi se ho?e i kad mogu(pogotovo na brodu)  :laughing7:. Sada me pomalo strah da ih slijede?i put ne razo?aram,ovo prepisujem po?etni?koj sre?i i striktno držanja recepta. :angel4: Osim one rakije  :angel4: !

Strici

Nema frke Gaga. Ma kakvo držanje recepta. Ja danas u ciklu uvalio pored hrena i kima lovorov list, onako usitnjen. A Toga nema u receptima. I naravno kvasinu. Ovaj puta ne vinsku crnu, nego jabu?nu.

Jel Gaga, a jesi li isto tako uzbu?en kad se vrtiš oko žena? Nije valjda da bi i onda trebao recepta. :icon_pirat:

level gaga

Ma svaka je pri?a za sebe,pa tu recept ne pomaže. Pošto se svaka kuha posebno potrebno je puno mašte i za?ina.  :icon_joker:

Strici

Gaga, bosanci to rade druk?ije :laughing7: A žene pri?aju da su najbolji. :icon_scratch: Pogotovo one nama sjevernije, a one znaju šta je dobro :icon_joker:

level gaga

Strici

No pustimo zezanje. Možda i je malo previše; ali možda ljudi imaju i previše sadašnjih problema pa im do šale i nije. Ili od ro?enja nisu za šalu, ili kao ja nisu došli u djetinjstvu u Dalmaciju, gdje je nekad bila "škola" za vedri duh, pa je nau?ili. U svakom slu?aju, ne?u se više zezati ni ovdje, na od meine otvorenom topi?u, a kamoli na tu?em, gdje jesam, a zaboravio uop?e pogledati ko ga je otvorio.
No kako god da je, posjet mu je bio duplo ve?i nego bi bio.
Gaga još je vrijeme za šljive. Ajde napravi ?em od šljiva, pa bar napiši kako je ispao. A da bi ga stavio ovamo, pa za ponijeti na brod je, jer bi ga i ja htio napraviti, Imam novih ideja kako, no nisam baš u mogu?nosti do?i do njih.  :thumbsup: