Skip Novak - storm sailing series

Autor hidrotherapy, Ožujak 18, 2014, 11:49:54 PRIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

traktor

Mene mu?i ;D zašto Skip nije s 2-3 ?vora brzine uz pomo? eholota uplovio do 7-8 m dubine i spustio sidro. :icon_scratch:
Još bi razumio da mu se brod zove Pinta ili Santa Maria.

Y40

Moram priznati, da sam i ja pomislio na isto :icon_scratch: Meni to izgleda kao školski pristup iz 50-ih godina prošlog stolje?a. Pogotovo ako uzmeš u obzir, kako je u nekom prijašnjem videu pokazivao kako treba gumenjak svaki put spremiti u "podrum". Pa ne?eš ga valjda svaki putu vadit van, napumpat.... ma ne znam dali je to baš pravi pristup :dontknow: Ja još nikad nisam ?uo da bi netko nešto tako radio barem ne na podru?jima koje su koliko toliko pokrivene kartama. Iznimka je možda Arktik.

hidrotherapy

Iskreno, ovaj video sam objavio samo zato da se ne prekine kontinuitet, te da serijal pude potpun.
A to, da li ?u ja primjeniti ono što on savjetuje u videu, to ne?u sigurno.
Ok, uvažavam ?injenicu da se savjet odnosi na sidrenje u nepoznatim zonama za koje ne postoje karte. Ali, ako vidimo da je cijela planeta odli?no pokrivena raznim kartama osim Arktika i Antartike, onda mi se name?e samo jedno, a to je da ako ve? idemo na plovidbu oko krajnjeg sjevera ili juga, sigurno ne?emo i?i s Elanom 19.
U današnje vrijeme visoke tehnologije, onaj tko se uputi u takvo nešto sigurno ?e biti opremljen kvalitetnim sonarom koji crta dno barem 20m ispred broda. Ono mjerenje dubine sa špagom mi nema puno smisla. Pa nismo u doba Kolumba.
Što se ti?e penjanja na prvi križ, to ima smisla ako je sun?ano. Ako je obla?no ili sumrak, ne?eš baš puno vidjeti dna.
Pa ?ak i da nema neki mrak sonar, za plovidbu tim širinama trup broda mora biti dosta jak da izdrži susrete sa santama leda, tako da i nasukavanje pri brzini od 1-2 ?v nebi smjelo napraviti nikakvu štetu na trupu ili kobilici.