Plin na brodu - dobra ili loša odluka?

Autor Mala od portala, Svibanj 21, 2014, 11:43:15 PRIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Strici

A ovdje ?u tu zamisao probati napisano&pokazati :thumbsup:, ali kad sve to bar djelomi?no povežem. Mislim da je samo za one koji su spremni nešto raditi, (ne pr?kati) zanimljivo, odnosno da ?e možda biti. :icon_scratch:
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

pija mali

samo napred Striko, moja malenkost te podržava a u ovoj temi mogu ti i pomo?i ako bude trebalo , ali sumnjam da ?e trebat! :notworthy:
Živim danas jer sutra nije izvjesno

Strici

Znam Pija. Ti si prvi koji ?e plin podržati, jer ti je to struka, mislim da od te branše zara?uješ šolde. No to ti je isto kao kad mesari ne?e re?i da je meso u ve?oj koli?ini nezdravo, isto kao što ?e cvaki cigo hvaliti svoga konja.
Ali ti imaš pravo, a znaš i sam da i ja tako mislim. Samo ja nisam "dubinski" ovisan o plinu, i ja ?u uvjek spominjati i onu drugu stranu, koja se nerado spominje, koja je ustvari velika kontra dobroj strani.
Naravno da svi paze i maze boce, cijevi, reduktore, mijenjaju gumenea crijeva svako toliko, "imaju sigurnosna kuhala :laughing7:¨, made in kina + Co, paze da u kaljuži ne vonja, proluftavaju brod tako da i kaljuža bude proluftana i da se pazi na plin ko oko u glavi.
(ja sam neki dan morao novopromjenjenu bocu odmontirati, koja je i nakon svih mogu?ih provjera pokazivala da ne pušta, pa jer nisam u mogu?nosti provjeravati i daljnju instalaciju, demontirao ju). I sad više ne vonja; to mislim na katu od ku?e.
Da, nisam promijenio brtvicu na spoju reduktora i boce. Bila je još dobra :laughing7:
No nije tamo puštalo. Bit ?e negdje pozadi, možda guma, ili na spoju sa špaherom. Na?i ?u kad stignem, naša susjeda koja nam dolazi u goste tako i tako nezna sa plinom, ali mi i draže, koliko je zaboravljiva i bolje, neka kuha na lektriku. Nema frke, mufte joj je sve :angel4:
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Strici

A mislio sam na ventilaciju na brodu. Onog najdonjeg dijela, kaljuže ustvari, a to neki moderni brodovi imaju. Naši, ne vjerujem da ko ima.
Ustvari jako jednostavno, mislim da si ?ovjek sam napravi.Polazim od 12 volta motori?a kompjutera. Jedino ho?u crno na bijelo da oni nemogu pravit iskru. Znam da nemogu, toliko i nisam tukac, bez ?etkica su, ali to nigdje ne piše. To zasada uzaludno tražim. Crno na bijelo, da nemogu stvoriti iskru. I ako na?em, ako bude potvr?eno od nekog pametnog, nema problema napraviti isisavanje zraka iz kaljuže. Ili ubacivanja u kaljužu, ali i dugovremensku ventilaciju :icon_scratch:

Strici

Zasada sam našao samo jednu sliku. Ustvari ta slika može svakom "sam svoj majstor-u" dati dovoljno materijala da si napravi odzra?ivanje kaljuže.

pija mali

Nažalost ne radim više, no ipak podržavam plin kao medij s dužnim poštovanjem opasnosti koju nosi uporaba istog.No bilo što koristimo u ku?anstvu i na brodu opasno je ako ne i opasnije. statisti?ki gledano više eksplozija benzinskih para odnosno požara izazvanih njima doga?a se na plovilima nego od butan -propan plina. naravno da nije neki pokazatelj obzirom koliko se benzin odnosno plin koristi. svakako da je osnova pravilna uporaba odnosno ventilacija. ovaj tvoj prijedlog je ok zaista samo dok ne iskri motor. evo ti tema za mozgat makni motor iz cjevovoda ili riješit to puhanjem a ne usisavanjem. k tome još sve to u sku?enom prostoru broda,  ja ipak predlažem samo pravilno postavljenu instalaciju sa ninimumom gumenih cijevi koje moraju biti vidljive i lako dostupne. obavezno s atesiranim ventili?ima, ne se oslanjati samo na ventil na boci. trošila locirati ako je ikako mogu?e  van kabine (u prostor nadkabine i sl.) to kod jedrilica je teško ili nemogu?e. koristii trošila isklju?ivo s termo elementima koji u slu?aju gašenja automatski zatvaraju dotok plina. koristiti al boce i puniti u punionama (nikako sami) to je važno jer morate bit sigurni da ima u mješavini dovoljno merkaptana jer je važan za sigurnost (smrdi). ako imate plin na brodu bezpogovorno obavezno imati bar dva vatrogasna aparata (ispravna) od po 6kg locirana na dostupnom mjestu , jedan obavezno u pram?anoj kabini , znam da ružno izgledaju ali... napominjem da ti aparati ne?e pomo? kod eksplozije ali da bi došlo do iste puno negativnih elemenata se mora posložit a to je mala vjerojatnost , ali pomažu gotovo 100% kod inicijalnih požara što je najvažnije.  ako s toliko praha ne uspijete pogasit oda pomaže samo hitna evakuacija (bježanija) ili eventualno kvalitetna sikirica pa ?im prije brod fondo. ah da još nešto kad god se plin koristi  u malom prostoru barke imat otvoreno sto više fineštrina jer kao što svi znamo troši se kisik pa da ne dojde do problema.  :BangHead:

pija mali

Strici i ovakva ventilacija u principu je ok jer nikad  odnosno gotovo nikad snjesa nebi trebala niti je zasi?ena plinom da bi došlo do zapaljenja. po meni poradi na ideji i razmisli kako da se to uklju?uje nekako automatski ili bar u nekim intervalima timer ili sl. to mislim jer sam sklon zaboravljanju pogotovo na barci kad mi je mozak na  "moru" :fish:

Strici

Pija ti to stru?no ko na u?ilištu. Odli?no, ali ko ?e te poslušati, odnosno možda  neko i bi, ali mu je "deka" kratka. Kad bi se sve tako radilo, nebi bilo svako malo gadnih "eksplozivnih" izvještaja. Upuhavanje bi po meni bilo dobro za ventilaciju , ali da bi se upuhavalo u kaljužu, onda bi ona trebala "dihtati", da bi se upuhano ispuhalo. A kad bi ona bila zadihtana, onda plin koji iscuri nebi u nju i ulario. Itd. Po meni iz kaljuže se mora izsisavati, a vjerojatno ima i nekih senzor prekidaša da bi se uklju?ivalo. No to sa prekida?ima je samo tvoje mišljenje, moje je da ti si?e od komp motora troše zanemarivo malo stuje pa mogu stalno raditi. Mislim da oni vrlo jaki troše o,11w, ali ti su dovoljni za dugotrajno proluftavanje kabine. U gibljivi sistem elektromontažne cijevi bi bio sasvim dovoljan onaj mali ventilator?i? od o,o5 W, a taj potroši na 24 sata malo više od ampera, ali i siše 24 sata? :icon_scratch:

estan

Mislim da je najve?i problem tog sustava kvalitetno testiranje. To nitko od samovaca ne može napraviti na bezopasan na?in. Ideju bi trebalo uvaliti nekome tko može provesti sigurno testiranje.

Strici

Ma ima takvih motor?i?a koliko ho?eš. Samo se ja držim našeg standarda, i probam sugerirati sigurnost, a malo para.
Sveisto ja sam ama baš potpuno siguran da ti mali motori?i jednostavno memaju zašto i ne iskre, pa ?ekam od nekog pametnog na tom polju potvrdu. Onda je lako i jednostavno provesti ideju u djelo. :icon_scratch: