Sajle i uprešavanje

Autor MMX, Srpanj 02, 2014, 09:06:46 PRIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

MMX

Pozdrav,

Da li možete preporu?iti neku firmu u široj okolici Rijeke (ukjlju?uji?i Kopar/Portorož) koja se bavi sajlama?
Lokalni Aspar Rigging ,nažalost, nije opcija.
Konkreno sve sajle jarbola za Elan 19, fi=4mm.

Unaprijed hvala, ^-^

Marko

Strici

Vidim niko nezna, a možda nekima treba. Meni su, doduše odavno, uprešali (zarolali?) solidno i dobro u Marini Kremik, tehni?ka radiona.
Moj savjet je da se redovito pove?a promjer  (fi) sajle. Tako bih ja umjesto 4 mm. stavio milimetar više. Pogotovo ako je to pram?anog leta sajla i ako se oko nje vrti rolfok. u tom bi slu?aju onaj cijevni dio koji se uprešava stavio duži, tako da ulazi u rolfok cijev (gore na vrhu) i cijela cijev se oko nje vrti a na po sajli.
Neznam dali sam razumljivo objasnio, ali potrudit ?u se to kasnije rastuma?iti.
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Y40

Ima jedan odmah poslje granice  na Dragonji (dobar kilometar) prema Portorožu na Slovenskoj strani - na ljevoj strani ako se voziš prema Portorožu. U biti ima radionu u bivšoj željezni?koj stanici Parenzane. -
Podaci:
Metalcheramika d.o.o.
Se?ovlje 33
6333 Se?ovlje
tel: +386 5 671 08 00
GSM: +386 31 332 776
e-mail: metalcheramica@siol.net

Tip je malo ?udan ali napravi dobro. Izme?u ostalog radi jarbole i sve što spada uz to. Do sada mi je nekoliko stvari napravio (sajle za jarbol, ograda) i nije bilo problema. Koji put traje malo duže a koji put napravi odmah kad do?eš.

MMX

Hvala na preporukama i konkretnim informacijama. ^-^
Za sljede?u sezonu planiram zamjenu.
Iskustvo sa Aspar Riging je bilo razo?aravaju?e.Napisat ?u ako nekom bude od koristi:
Odnio sam im sajle 15.5. i za nove napraviti rekli su 2 tjedna.
Na kraju su prošli petak 4.7. bile gotove dvije kra?e sajle od bo?nih pripona. Zna?i ostale provena,krmena i velike bo?ne.
Isprike i opravdanja , možda i opravdana ali ne mjenja stvari puno...  >:(

more

Odli?na tema! Proširiti ?u ju na RAZLIKU IZME?U PREŠANIH I NOSERMAN TERMINALA. Po meni, ona prešana ima manju pouzdanost zbog djelovanja puzavosti metala (klizanje po površinama kristala iliti ravninama najve?e zaposjednosti atoma). Dok se Nosermanov terminal temelji na sili trenja koja zbog procesa oksidacije postaje sve ve?a. Još je jedna velika razlika: prešanje se mora obaviti na posebnoj preši, dok nosermane može bez problema ?ovjek ugraditi sam s najobi?nijim alatom. Osim toga, Nosermanov se terminal može koristiti višekratno.

Strici

Ja nisam dovoljno stru?an da bi mogao ocjenjivati izme?u jednih i drugih, ali NOSERMANA sam imao. Na mom Westerlyu. Sam sam ga montirao, i držao je 25 godima, na rolfoku. A drži i danas. Iako sam nekako sa zebnjom kod fortunala "pratio" leto i onako duboko u duši nije mi bilo pravo jer je NOSERMAN, a ne zarolani TERMINAL, nije bilo frke. Znam da teoretski ono nemože popustiti, ono sve više ko?i što više vu?e; ali ja sam sajlu presjekao, ja sam žice širio, ja sam konus umetao, zatezao, i sve je to bilo ok, ali uvjek i mislio nisam dovoljno zategao, popustit ?e itd. Kažem poznato mi je u pomorstvu sve o ko?enju, zatezanju, stezanju na taj i druge na?ine, ali kod NOSERMANA sam bio zer?icu skeptik. Znam da nemam pravo, potvr?uje i "more", ali kad bih opet morao, ja bi nastojao zarolati :icon_scratch:
Tako je ispalo da nemam baš uvjek pravo :laughing7:, a to nebih doznao da "more" stara iskusna mornar?ina nije ovo gore maloprije napisao. Tako me je potakao pisati i o nosermanima, za koje sam siguran da mnogi i neznaju šta je, a ja koješta i o njima znam. No ne ovdje, ja tamo u "Malim savjetima", a bilo bi lijepo kad bi tamo "more" malo zasolio :thumbsup:
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

MMX

Pozdrav,

Kako se približava nova sezona-zovem metalcheramic-u za izradu sajli ali nitko ne odgovara.
Mail ne postoji više, fiksni broj isklju?en a na mobitel se nitko ne javlja.
Druga ideja ili info?

LP,

Marko

more

Zašto zazireš od NOSERMANA? Pouzdaniji su i ne trebaš se gnjaviti s tim obrtnicima.

MMX

Pa malo je trag na Stricijevom mišljenju, s obzirom da nisam to još do sad radio.
Nesigurnost da li bi dobro to sam napravio i da li ?e izdržat ok (vjerojatno neutemeljeno).
Si prvi put radio sam ili u društvu iskusnijeg?

Darko

preporu?am konop od dyneme bez košuljice za krmeni štraj, to nije nosivi dio, nego samo krivi jarbol, jeftinije, sam upleteš u 5 minuta, nema uprešavanja i sli?no, i nježnije za jedra i za ruke kad se hvataš za štraj

LP