Zvijezda-Stela

Autor KPatrik, Studeni 09, 2014, 10:58:19 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Leo

Jednostavnije nema toliko dobre jedrilice koju ne?e loše vo?enje zeznut  :toothy4:

KPatrik

Citat: Leo  u Studeni 10, 2014, 10:52:18 PRIJEPODNE
evo i par sa Koke

ove je snimio Boris Luštica

ovu je snimila Barbara Kurtin iz Kali

Jel bi mogao Borisu reci da mi posalje tih par slika na mail pkubaska969@gmail.com znam da nas je slikao vise puta a nemam te slike 😃

Mala od portala

Svaka ?ast, momci, i na trudu, i radu, a i na odli?nim fotografijama.   :icon_thumright:

Ovakvih postova "iz prve ruke" treba više. Nadam se da ?ete s ovakvim izvještajima nastaviti, posebno sa regata na kojima ?ete sudjelovati. I dobar vjetar, momci, i vama i vašoj "Daisy"!   :icon_salut:

?ovjek mora napraviti ono što ?ovjek mora napraviti.  Žena mora napraviti ono što on ne može. (Rhonda Hansome)

estan

Evo, tek sada vidim temu, ali stelu sam ve? vidio u Uskoka i divio joj se. Svaka ?ast. :thumbsup: :thumbsup: :hello2: :hello2: :icon_salut: :icon_salut: Pravi brod, a i vi ste pravi de?ki kad ste se uhvatili pothvata i uspješno ga priveli kraju. Šta re?i, nego puno uspjeha i uživancije u jedrenju na pravom brodu.

Strici

Ustvari Stella, orginal Star, Zvijezda po naški se tako i na stranim jezicima i zove. To je legenda od jedrilice, i vjerujem da nema pravog jedrili?ara koji, ako ve? u njoj nije jedrio, nije bio prejedren od nje :icon_scratch:
A ja uvjek mislio da ju je izmislio neki talijan, to jer je prije uvjek bila samo pod Stella za podrazumijevati. Ali nije makaron?ija, nije on izmislio tu genijalno staru konstrukciju, po mom zezanju "batanu sa kolombom", jedan drugi, neznam dal inglez ili amerikanj, prije 113 godinice. Koliko znam ona se u podvodnom dijelu nije ništa promijenila, takelaža se mijenjala. Kao mladac sam jedrio nekom starom karapanom sa gaf jedrima, neznam s kojom prije L5-icom ili njom. Samo znam da je na njoj bio najvažniji ispoljac kao inštrument, tojest "šešula" da bi i dalmoši nešto razumijeli :laughing7: Poslije su Stellu pretakelali na latinsko jedro, i sa istom, restauriranom sam prvi put u životu zajedrio sa latinom. :thumbsup: I ne sje?am se, jel bilo, bolje, brže, u vjetar, kako god, ona je uvjek odli?no jedrila, i bili smo rezervirano najbrži :icon_joker: (no obzirom na tadašnju konkurenciju to i nije bilo teško :laughing7:)
Samo znam da se šešule nismo skoro više morali la?ati, pa se više posvetili jedrenju. Možda se pak malo više naginjala, i od tada nevolim te si?e, jer jako smo?e jedrili?ara koji visi ka majmun po strani broda, a mi jedrili cijelu godinu :laughing7:
I zato kad naša dva Stelaša po?eli o Steli, mene kao štrecnulo, pa eto ja malo više nego drugi. Nadam se zasada, jer o Steli se puno zna, pa neka po?nu znalci. :thumbsup:

Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

more

Straulino, a sada ?e Denis Sagani? sko?it, je svoja prva iskustva sa stellom sticao u našem Malom Lošinju. Na žalost, otselio se u Italiu u drugoj polovici 40-ih kao i puno drugih mještana. Tamo je nastavio jedriti tako da je sa svojom stellom stigao do Olimpijskog zlata. Denis bi mogao napisati nešto i o drugom našem velikom zvezdašu, tako?er iz ML, koji je debelo konkurirao Straulinu ali je imao veliku "manu", bio je siromašan.

Strici

Po?eli mi stariji, a sigur sam da ?e biti i mla?ih, a najprije dva naša iskusna Stela po?etnika iz Zadra. Neka ga neka se pri?a o legendi; jedrili?arskoj.
Vidi Stele kad je pretakelana na latinsko jedro, možda jedno od prvih jedrenja latinskim jedrom:

Ina?e evo kaku ju je ?ovik izmislio:

Model 1911  ljeta gospodnjeg

Ima valjda se tako kaže visoki gaf kao glavno jedro, a podvodni se dio po mom širokom gledanju nije promijenio.
A ja bi baš podvodni dio promijenio, (malo položaje "obješenog"?), jer kad su promijenili takelažu, a što nebi malo i dolje porazmaknuli. :icon_scratch:
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

KPatrik

Izgleda da se i u Porecu nesto pokrenulo,mozda netko imao koju informaciju vise...

Pri?a o restauraciji "Vile" --Stelle iz Pore?a

KPatrik

http://starclass.org/PDF/daisylife.pdf

Evo smo i na stranici ISCYRA izasli,ukratko o projektu i par slika

pelig

Ako su je maknuli sa olimpijade, nisu je maknuli iz naših srca! zato me veseli dai ovaj link:
https://www.slobodnadalmacija.hr/sport/vodeni-sportovi/clanak/id/575078/majstori-od-kormila-i-floka-otrgli-stelu-od-zaborava-na-prvoj-regati-jedrili-stipanovic-fantela-arapov-misura o prvoj regati “Croatel Cupa 2018” za klasu “zvijezda” koja se jedrila u splitskom akvatoriju.