Nešto novo i zanimljivo - reacher 780

Autor jazavac, Svibanj 07, 2015, 12:32:50 PRIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

barba Luka

Mislim da mogu pomo?i u raspravi obzirom da zajedno s bratom vodim ovaj projekt.

Svaki konstruktivni feedback nam je dobrodošao, to je me?uostalim i razlog zašto smo izašli u javnost prije nego li je sve 100% definirano, tako da ?emo pratiti komentare i eventualno mijenjati neke detalje dok se još može. Sigurno je jedino da ne?emo zadovoljiti sve ukuse â€" ovo je naša vizija idealne obiteljsko-regatne brodice, samo što je nama dosadilo ?ekati da ju netko drugi napravi za nas :sleepy1:
U ukuse ne?u ulaziti- nekome se svi?a, nekome ne, objasniti ?u par stvari koje su se do sada pojavile u raspravi:
-   Bo?ni prozori u trupu ?e sigurno biti opcija tako da nema straha za ove kojima se ne svi?a
-   Preuska prova je subjektivna opaska tako da nemam što dodati ni oduzeti, ali obzirom da je u pitanju genaker a ne spi s tangunom, na provi se ne?e imati što previše raditi, posebno ako je tu i rol flok
-   Prednja kabina tj ležaj ?e biti puno komotniji nego na puno ve?im brodovima â€" prije koji tjedan na zlarinskoj smo bili na jednoj 38-ici na kojoj nema šanse da u provi spavaju 2 odrasle osobe â€" u kraju ležaj ide u špic a u podru?ju glave nije širi od 1,50. Ako pogledate naše unutrašnje rendere vidi se da proveni ležaj po?inje skoro metar od pramca i u podru?ju nogu je ve? širok preko 70cm, sa spuštenim stolom je duljina ležaja 2m i širinom u podru?ju glave isto 2m; sa spojenim dijelom klupe to je 2,20 dužine, mislim da ?e biti dovoljno za ve?inu :icon_thumright:
-   Copy/paste Seascape 27 â€" isto kao i svi drugi brodovi sli?ne veli?ine â€" šiljati dio naprijed, tupi dio otraga  :D. Nije da ne godi usporedba obzirom na sve što ?itam o SSC (bio na njemu ali nisam jedrio) ali kad bolje razmislim puno više rješenja imamo razli?ito nego sli?no: potpuno druga?iji layout i koncept unutrašnjosti, razli?it koncept kokpita, razli?ita rješenja kobilice, baštuna, smještaja outboard-a, itd.
-   Cijena: jako nam je drago da izgleda da vrijedi 80-90kEUR, ali ?e ipak biti manje :icon_biggrin:. Još je rano za konkretne cifre, bit ?emo pametniji za mjesec-dva, ali dostupnost je dio koncepta tako da ?e sigurno biti vrlo konkurentna cijena. Svatko tko je kupio neki komad nauti?ke opreme zna koliki su iznosi u pitanju za svaki gambet a kamoli za ve?e stvari, a mi nismo Bavaria da kupujemo po par stotina komada da dobijemo neke extra cijene. Uglavnom, spustiti ?emo ulaznu cijenu koliko je god mogu?e, ali o tome ?emo kad budemo imali sve inpute
-   Da je malo širi ne bi se mogao jednostavno prevoziti cestom, 2,54 je limit
-   Da je uža i kra?a kabina â€" tu dolazimo do pitanja kompromisa na malom brodu â€" širina je radi sjede?e visine unutra; teško može biti i kra?a jer ionako je ulaz skroz do kellbox-a
-   Baštun ima sistem podizanja u okomiti položaj tako da nema problema za vez

jazavac

Bravo meštre, drago mi je da si se uklju?io u temu i svaka ti je na mjestu :icon_thumright:
Pod kra?om kabinom sam mislio prednji dio, da bude malo više prostora na palubi za izležavanje na sidru, što obožavaju ?lanovi obitelji koji re?eno vole više nego jedrenje  :laughing7:
Glede širine, pretpostavio sam da je ograni?ena radi prijevoza, e sad mi na pamet pada primjer mini 650 koji je 3 m širok i vozi se nakošen, jeli tu mogu?e posti?i neki kompromis, 2,5 m širine broda pruža oskudan komfor smještaja prtljage (oprosti mi jer sam ja razmažen komforom kojeg pruža H800  :happy8:) a opet potreba za cestovnim prijevozom  - koliko je ?esta? Kad bi dobili širinu od oko 2,75 uz mogu?nost putovanja cestom dobili bi još jedan veliki plus.
Eto, to je samo moje mišljenje koje ne mora biti ispravno ili mišljenje ve?ine, ali barka mi se u biti jako svi?a.
U svakom slu?aju želim Vam sre?u i uspjeh sa projektom  :icon_thumleft: (a sebi da jednog dana postanem vlasnik jednog primjerka)
:occasion14:
Za dvadeset godina, biti ?eš više razo?aran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.â€" MARK TWAIN

Tiha?

Citat: barba Luka  u Svibanj 10, 2015, 10:27:31 POSLIJEPODNE
Mislim da

Dopada mi se koncept, dopada mi se web stranica, jedino što sam na prvu pomislio da je plovilo rusko, jer ima slovo ruske ?irilice Я (ja) u logotipu.
Bolje je biti bez ga?a na plaži, nego raditi u odijelu...

Leo

Vidiš a mene je asocirali na ono u podnaslovu "dva lica" simetriju i opre?nost sa po?etnim R u nazivu, nema mi logike jedno slovo na ?irilici i još k tome i nema neki smisao

barba Luka

Citat: Leo  u Svibanj 11, 2015, 08:20:17 PRIJEPODNE
Vidiš a mene je asocirali na ono u podnaslovu "dva lica" simetriju i opre?nost sa po?etnim R u nazivu, nema mi logike jedno slovo na ?irilici i još k tome i nema neki smisao

to je to :icon_salut:

Tiha?

"Smisao", t.j. obi?aj korištenja jednog (obi?no pogrešnog, kao što je bilo u nekim reklamama za Tetris i sli?no) "ruskog" slova u engleskom opisan ovdje http://en.wikipedia.org/wiki/Faux_Cyrillic

Ovo što si napisao o dva lica (kao kod jakne s dva lica) je logi?no, s tim da se ja nisam prepoznao u tome da bi sve istovario iz obiteljskog brodi?a, pa otišao na regatu, nego u tome da bi rado iznajmljivao taj brod na par dana, kao što je opisano na R780 webu (na dnu stranice "Koncept").

Znaš li možda postoji li u Zadru netko tko može u sredini tjedna, dva-tri dana za redom, ukrcati jednog "mornara" i pou?iti ga u jedrenju na brodu (ili "u konceptu") koji je nalik na ovaj opisan u R780?
(ZD mi je zgodan jer imam besplatan smještaj, pa nije potrebno spavanje na brodu kao na Kvarneru.)
Bolje je biti bez ga?a na plaži, nego raditi u odijelu...

barba Luka

Citat: jazavac  u Svibanj 10, 2015, 11:44:32 POSLIJEPODNE
Bravo meštre, drago mi je da si se uklju?io u temu i svaka ti je na mjestu :icon_thumright:
Pod kra?om kabinom sam mislio prednji dio, da bude malo više prostora na palubi za izležavanje na sidru, što obožavaju ?lanovi obitelji koji re?eno vole više nego jedrenje  :laughing7:
Glede širine, pretpostavio sam da je ograni?ena radi prijevoza, e sad mi na pamet pada primjer mini 650 koji je 3 m širok i vozi se nakošen, jeli tu mogu?e posti?i neki kompromis, 2,5 m širine broda pruža oskudan komfor smještaja prtljage (oprosti mi jer sam ja razmažen komforom kojeg pruža H800  :happy8:) a opet potreba za cestovnim prijevozom  - koliko je ?esta? Kad bi dobili širinu od oko 2,75 uz mogu?nost putovanja cestom dobili bi još jedan veliki plus.
Eto, to je samo moje mišljenje koje ne mora biti ispravno ili mišljenje ve?ine, ali barka mi se u biti jako svi?a.
U svakom slu?aju želim Vam sre?u i uspjeh sa projektom  :icon_thumleft: (a sebi da jednog dana postanem vlasnik jednog primjerka)
:occasion14:

naprijed je kabina opet radi sjedenja unutra, sigurno bi bilo bolje bez izdignute kabine naprijed ali to je još jedan kompromis. ali nagib je blag i nema nikakvog pregiba pa mislim da ?e biti ok za sun?anje :sunny: a pripremamo i jedno rješenje za sun?anje na krmi, ipak se zna tko na kraju treba odobriti kupovinu broda i s ?ime ju treba pridobiti :icon_queen:

širina od 2,54 je sigurno faktor koji najviše ograni?ava komfor ali za ovaj koncept je to jedino logi?no radi minimalnih troškova i jednostavnosti prijevoza i spuštanja u more. da je širi (ali onda bi išao na 2,99 a ne 2,75) to je onda puno skuplji trailer (za nakošen prijevoz), potreban je kran za dizanje/spuštanje što je opet trošak svaki puta, itd.
glavna tržišta za ovakav tip broda su zapadna europa i skandinavija, a oni stalno voze brodove okolo - malo na baltik, malo na jezera, malo na jadran, brod ?esto ni ne stoji u moru/jezeru osim kad se koristi. ali slažem se da je nekome tko cijele godine planira držati brod u moru i prijevoz nije uop?e bitan to odricanje od dijela komfora nije potrebno

barba Luka

Citat: Tiha?  u Svibanj 11, 2015, 10:07:25 PRIJEPODNE

Znaš li možda postoji li u Zadru netko tko može u sredini tjedna, dva-tri dana za redom, ukrcati jednog "mornara" i pou?iti ga u jedrenju na brodu (ili "u konceptu") koji je nalik na ovaj opisan u R780?
(ZD mi je zgodan jer imam besplatan smještaj, pa nije potrebno spavanje na brodu kao na Kvarneru.)

ja nažalost ne znam ni u Zadru a skoro ni op?enito na Jadranu da se netko ozbiljno bavi nekakvim daysailing aktivnostima, ja sam prvi koji bi iznajmio brod na dan, dva kad sam negdje. nažalost kod nas funkcionira samo charter velikih, skupih brodova i to subota-subota. možda ima neki forumaš koji može preporu?iti što u okolici Zadra?

Darko

[/quote]

širina od 2,54 je sigurno faktor koji najviše ograni?ava komfor ali za ovaj koncept je to jedino logi?no radi minimalnih troškova i jednostavnosti prijevoza i spuštanja u more. da je širi (ali onda bi išao na 2,99 a ne 2,75) to je onda puno skuplji trailer (za nakošen prijevoz), potreban je kran za dizanje/spuštanje što je opet trošak svaki puta, itd.
glavna tržišta za ovakav tip broda su zapadna europa i skandinavija, a oni stalno voze brodove okolo - malo na baltik, malo na jezera, malo na jadran, brod ?esto ni ne stoji u moru/jezeru osim kad se koristi. ali slažem se da je nekome tko cijele godine planira držati brod u moru i prijevoz nije uop?e bitan to odricanje od dijela komfora nije potrebno
[/quote]

Gledam ve? duže vrijeme na tržištu su sve nove jedrilice dimenzija od 18 do 28 stopa napravljene za prikolice, sa standardnim nedostacima širine i kompliciranih sustava podizne kobilice, nepotrebne za nekog ko drži brod na vezu i ne vozika ga okolo. Btw, kašun u kabini za podiznu kobilicu odnese cili ionako skromni prostor u kabini.
E sad, neznam da li bi imalo smisla napravit projekt koji se upravo razlikuje od svih ostalih u tome da je prilago?en ostatku publike koju ne interesira "vozikanje" broda...

barba Luka

Citat: Darko  u Svibanj 11, 2015, 10:36:32 PRIJEPODNE

Gledam ve? duže vrijeme na tržištu su sve nove jedrilice dimenzija od 18 do 28 stopa napravljene za prikolice, sa standardnim nedostacima širine i kompliciranih sustava podizne kobilice, nepotrebne za nekog ko drži brod na vezu i ne vozika ga okolo. Btw, kašun u kabini za podiznu kobilicu odnese cili ionako skromni prostor u kabini.
E sad, neznam da li bi imalo smisla napravit projekt koji se upravo razlikuje od svih ostalih u tome da je prilago?en ostatku publike koju ne interesira "vozikanje" broda...

ima i takvih brodova dosta, širih i bez podizne kobilice. podizna kobilica je meni osobno važna ?ak manje zbog prijevoza a više zbog toga da mogu u?i u svaku uvalu, sidriti ili vezati se gdje jedrilice ina?e ne mogu zbog gaza, to je ono gdje ovaj brod dobiva smisao i ima ogromnu prednost nad klasi?nom fiksnom kobilicom