Nauti?ki VHF radio

Autor Tiha?, Svibanj 17, 2015, 05:56:53 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

hidrotherapy

Nije bitno da li oni zovu tebe ili Radio Rijeku, Radio Split ili Radio Dubrovnik.
Domet uvijek ovisi o visini antene primatelja i visini antene pozivatelja.
Da li ?e oni samo ?askati, slušati vremensku prognozu ili slati poruku o pogibelji, to uop?e nije bitno. Nekad ?e brod koji ima antenu na visini 30 m sasvim jasno ?uti,a odmah pored njega barba u batani ne?e ?uti ništa. Razlog je taj što je njegova antena prenisko i domet joj je puno manji.

Tiha?

Plovput ima opremu na kotama (vrhovima brda) i "vidi" daleko.
Pogledaj http://www.plovput.hr/radijska-sluzba/vhf-sustav (klikni na kartu desno).

Vjerujem da je to podru?je dobro pokriveno odašilja?em na Vidovoj Gori (ne znam koliko visoko na stupu je antena, vrh brda je na 778 metara) i na Humu (587 metara).

Nešto ve?a snaga ne?e mnogo pomo?i dometu, više postavljena i dobra (to uglavnom zna?i i ve?e dužine) antena ho?e.
Da sam na tvom mjestu, kupio bih ru?nu radio stanicu, koja ima mogu?nost spajanja na vanjsku antenu, te postavio vanjsku antenu na brodicu (ako imaš kakav jarbol?i? na kabini).

Zna?i, ako oni pozovu na 16-om kanalu, da je neka frka, javit ?e im se Split Radio.
Bolje je biti bez ga?a na plaži, nego raditi u odijelu...

poule

OK, super! Hvala na pomo?i i strpljenju! Puno ste pomogli.
Brod ima jarbol od cca 6 metara ali drveni pa je ne znam koliko je zgodna montaža na njega.
Ako ne bude mogu?e na jarbol onda ?e na jarbolet od tende na krmi.
Znaci neka prijenosna od 5w s visoko postavljenom vanjskom antenom bi trebala biti sasvim ok izbor.

hidrotherapy

Kako misliš prijenosna s visoko postavljenom antenom?
Onda ?e mama ili tata  cijelo vrijeme biti na jarboletu i visoko u ruci držati stanicu. Bojim se da im se to ne?e svidjeti.

Prijenosna stanica ima na sebi antenu, dok fiksna stanica ima vanjsku antenu koju je mogu?e postaviti gdje god želiš, ovisno o duljini kabla.

Damir s

Moze se i na prijenosnu stanicu (ako ima antena  konektor) prikljuciti vanjska antena ali treba iznjeriti SWR i nastimati antenu na prijenosnu stanicu. Nije to bas tako jednostavno, ako nije pogodjena antena SWR los prijem, predaja snage  moze pasti i do 70%. To je posao za profesionalca koji se razumije i ima instrumente  za sve to nastimati, ili bolje nista ne dirati nego kupiti najftiniji fiksni VHF uredjaj sa pripadajucom vanjskom antenom.
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ?ete dobro sje?anje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbje?i kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

dmeter

Citat: seaward  u Listopad 31, 2016, 06:56:24 POSLIJEPODNE
zasto ne, moj je drveni jarbol i imam antenu na vrh vrha
znaš li ti koje je najbolje drvo za brodogradnju.

hidrotherapy

Seaward,
da li ti imaš fiksnu( ugradbenu) ili ru?nu( prijenosnu)?

dmeter

Citat: seaward  u Listopad 31, 2016, 08:16:36 POSLIJEPODNE
Citat: dmeter  u Listopad 31, 2016, 06:58:31 POSLIJEPODNE

znaš li ti koje je najbolje drvo za brodogradnju.

naj bolje "drvo" za mene osobno,  za sve iznutra je Coosa board.

okle ja znam koje je drvo dobro, nisam ja marangun. u mene su jarbol, bum, sosnjak, bastun od sitka spruce, to je valjda tamo smreka, omorika. ,(pramazano sa sikkensom). sve ovisi za koji dio broda ti treba. govore ljudi da je dobar bijeli hrast, crni orah, jasen, crvena murva, jelovina, ali ona takozvana douglas fir,cedar, mahagonij, tikovina, umjesto tikovine sada koriste Iroko, (to zovu "poor people's teak).
plastika najbolje drvo na moru je plastika a za jarbol najbolje drvo je aluminij

Tiha?

a) jednostavno rješenje: kupiti ru?nu stanicu i gotovo
Zapravo, nije gotovo, nego još i ovo, da budeš legalan: https://www.hakom.hr/default.aspx?id=349

b) polujednostavno rješenje: kupiti ugradbenu stanicu i gotovu antenu s ve? spojenim kablom i konektorom
Tu se moraš malo potruditi riješiti napajanje stanice.
Isto tako i do?i do vrha jarbola, pri?vrstiti antenu i sprovesti kabel.

Izmjeriti SWR (omjer stojnih valova) je jednostavno i potreban je samo SWR metar (vanjski, ako ga sam ure?aj nema).

Ako kupiš ve? podešenu antenu i ne mijenjaš dužinu koaksijalnog kabla s kojom ju dobiješ, to je uglavnom to.
S tim da svatko tehni?ki pismen ide provjeriti SWR kad sve namontira (jer odakle znati da je kabel stvarno spojen tamo gdje treba biti i ispravan).

Ima još mogu?nosti, ali to je ve? za one koji se vole igrati radio tehnikom ili im je samo dosadno:

c) malo manje jednostavno: antena kao pod b), ali koristiš ru?nu stanicu iz to?ke a)
Tu se život mrvicu komplicira, možda trebaš neki adapter izme?u uti?nice ru?ne stanice i utika?a antene iz du?ana.
Ili više ne postoje ru?ne stanice s odvojivom antenom, radi nepromo?ivosti i zato da se proda više fiksnih. Ili da se proda nova stanica kad slomiš antenu. :-)

d)
Ono što se ne smije, jer nije legalno, nije profesionalno ni nepromo?ivo, ne pluta i ne svijetli kad padne u vodu:
Oti?i na Njuškalo/Alibaba/Ebay i kupiti neku Baofeng ru?nu radio stanicu za 50 EUR ili sli?no, pa ju isprogramirati za pomorski opseg.
(K tome ide i adapter sa SMA na BNC i onda (da ne mijenjaš utika? na kupovnoj anteni) sa BNC na PL259 konektor, ako želiš umjesto male antene ure?aja koristiti vanjsku antenu.)

f)
Za ekstremiste:
Ako padne jarbol, padne i antena, pa je zgodno i za fiksnu stanicu imati rezervnu antenu.

Tiha?

P.S.
Cobra na svojoj stranici navodi koji se od njihovih nauti?kih ru?nih ure?aja mogu spajati na vanjske antene, s tim da na nekim modelima koriste muški, a na ostalima ženski SMA konektor, pa u skladu s time treba i adapter.
Preporu?aju da se koristi kabli?, kako se ne bi debelim kablom mehani?ki optere?ivao SMA na ure?aju: