kupnja polovne obiteljske jedrilice

Autor pero, Veljača 09, 2009, 06:51:18 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

estan

Bimini je zgodna stvar, ali smeta dobrom pogledu na jedra. Ja bih ipak ra?e jedrio na dobroj jedrilici bez biminija, nego na ve?ini ovih ?arterskih sa biminijem. Ne kažem da su te jedrilice prespore i nepokretne, nego da im je oprema zbog charerske udobnosti, a tu spada i bimini, ubi bože raspore?ena. Tako je kliza? glavnog jedra toliko daleko da ga treba gledati dalekozorom gdje je, a za popuštanje ili zatezanje škote poslati slugu-kurira da to obavi. Na pravoj jedrilici se ipak ?ovjek mora malo ispržiti na suncu, ali može brodom i jedrima sam rukovati u svim prilikama.

Damir s

Meni ti bimini uopce ne smeta klizac je postavljen ispred kabine tako da mogu raditi glavnim jedrom sa timuna :

A ako montiram Walder boom brake onda klizac booma otpustim kompletno:

Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ?ete dobro sje?anje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbje?i kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

dmeter

Citat: estan  u Kolovoz 20, 2017, 09:19:07 POSLIJEPODNE
Bimini je zgodna stvar, ali smeta dobrom pogledu na jedra. Ja bih ipak ra?e jedrio na dobroj jedrilici bez biminija, nego na ve?ini ovih ?arterskih sa biminijem. Ne kažem da su te jedrilice prespore i nepokretne, nego da im je oprema zbog charerske udobnosti, a tu spada i bimini, ubi bože raspore?ena. Tako je kliza? glavnog jedra toliko daleko da ga treba gledati dalekozorom gdje je, a za popuštanje ili zatezanje škote poslati slugu-kurira da to obavi. Na pravoj jedrilici se ipak ?ovjek mora malo ispržiti na suncu, ali može brodom i jedrima sam rukovati u svim prilikama.
Da Bimini i sprayhood smeta pogledu na jedra. Kliza? glavnog jedra je ispred sprayhoda i ako je dignut sprayhod triba zakora?it da se namisti a i to nije strašno ne namištaš ga svake minute. A šta se ti?e ostalih konopa barem je u ?arter brodova sve iz kokpita,pogotovo ovih novih koji imaju i selftacking genovu.Momentalno mi je to gadljivo jer je genova veli?ine tipa olujnog jedra. ali je lakše riješenje za jedrit.
Ali kad se bolje  razmisli nije loše self tacking genova,viši jarbol kvadratura ostane ista a hvataju se vjetrovi na ve?im visinama, rolbar sa elektri?nim kliza?em glavnog jedra. još jedino fali 3 elektronska wifi senzora na genovi i neki instrument koji to prikazuje.

Darky007

Bok svima...
jedno po?etni?ko pitanje.
kupili smo apartman na moru is sad imamo želju za manjim ?amcem ili jedrilicom do 10 metara
oglasnik je prepun jeftinih rabljenih brodova svih vrsta, ali postoji jedno pitanje

Koliko je stakloplastika pouzdana sa godinama?
Naime koliko stari brod se isplati kupiti?
znam da nije isto ako je brod star 20 godina i bio u moru 2 tjedna godišnje ili ako je stalno u moru  (ili se varam)

vidio sam startne teme i postove koje obra?uju kupnju brodova, ali nisam nigdje vidio da govori koliko stari brodovi (od stakloplastike) se isplate kupovati.
ili da jednostavno kupimo novi ?amac ?

hvala

Damir s

Bog Darky007 Ja imam LUCKYa  1986 godine u super stanju, sve zavisi od srece sto i kako kupis. Nadji nesto (10 metara nije mala barcica) pogledaj pa ako ti se svidja nadji nekoga u kome mozes imati povjerenja i koji se razumije u brodice da pogleda tvoj izbor i da te posteno  savjetuje. Napravi si jedan budzet koliko mislis potrositi i sto zelis za tu cijenu dobiti.  Ne zaljeci se ako nisi siguran svatko tko prodaje ima neki razlog zasto prodaje. Mozes pogledati u Italiji isto tako sada prolazi sezona i cjene brodica ce poceti padati, isto takoa uvoz nije neki problem  . Kupiti novo je najbolje ali onda u cijenu jedrilice ima puno stvari koje su opcija i onda sve sa cijenom ode u nebo. kod novije  brodice uvijek mozes ocekivati neke probleme dok kod starije vecina tih problema je rijesena.
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ?ete dobro sje?anje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbje?i kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

estan

Darky, nije svjedno radi li se o 40 g staroj Istranci ili Halberg Rassy-u. Moja jedrilica nije takvo renomirano ime, ali sa svojih 40 g još je ok i mislim ju koristiti dok sam živ. Naravno, da tu i tamo nešto treba srediti, dotjerati i da to košta. Ali, u odnosu na cijene novih brodova to je smiješna cifra da ne govorimo i o sumnjivoj kvlaiteti novih brodova pristua?ne cijene.

kompica

Pa najjednostavnije je kako i sam kazes - kupit novi camac.
Pesimist se žali na vjetar, optimist o?ekuje da ?e se promijeniti a realist prilago?ava jedra.Sir William Arthur Ward

Lois

Ve?er, dižem malo ovu temu da ne otvaram novu.

Kupila bih jedrilicu 6-7 m, po mogu?nosti  s uvla?ivom kobilicom jer vez naravno nemam, a obzriom da ni love baš nemam u obzir dolaze sve one koje su ?im jeftinije, neovisno o tome koliko na njima ima posla.
Imam volje, vremena i nešto znanja, a i ponešto frendova koji bi prisko?ili upomo?.

Bitno mi je da je u kabini dobar "raspored" i da mogu komotno biti na moru 6-7 dana s dvoje klinaca.

Trenutno sam samo na slikama doduše vidjela jednu Dehler Variantu 65. Top mi je jedrilica i to je baš ono što tražim. Nažalost kako je trenutno zabrana kretanja ne mogu je i?i ni pogledati kako treba, a na suhom je ve? dugi niz godina.

Ako imate još kakav dobar prijedlog ili još bolje neku opisom sli?nu jedrilicu na umu da se negdje prodaje slobodno javite, bit ?u zahvalna.

Eto, za po?etak nisam jako komplicirana  :laughing7: :laughing7:

pelig

Ako smijem primjetiti, nabava veza je puno ve?i problem od nabave jedrilice.
Je li ti Elan express prevelik? Ovaj djeluje povoljno.
https://www.bolha.com/jadrnice-nad-5-metrov/elan-express-oglas-1464348

Lois

Citat: pelig  u Travanj 06, 2020, 07:30:57 PRIJEPODNE
Ako smijem primjetiti, nabava veza je puno ve?i problem od nabave jedrilice.
Je li ti Elan express prevelik? Ovaj djeluje povoljno.
https://www.bolha.com/jadrnice-nad-5-metrov/elan-express-oglas-1464348

Ma znam da je vez problem i to veliki. Baš zato tražim jedrilicu s uvla?ivom kobilicom da je mogu imati na prikolici. Bacim je u more, odem na godišnji tjedan dva i onda van. Ili povremeno na turisti?ki vez ili neku kombinaciju.

Na expressu mi se ?ini nekako sku?en kokpit i ova pre?ka smeta, ne znam da li svi tako imaju. Ne otvara mi ovaj link.
Sino? mi je za oko zapela Venus: https://www.oglasnik.hr/Jedrilice/jedrilica-venus-6-5-m-oglas-3717685

iznutra mi izgleda odli?an raspored, samo na nekim fotkama mi izgleda kobilica jako mala, tj. ovaj fiksni dio.
Mislim nije da ?u ja baš juriti s dvoje male djece na jedrilici, nego ne bi baš da bude jako vergulasta, da se može komotno spavati.