Idealni noz za na brod

Autor Damir s, Kolovoz 19, 2015, 08:47:09 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

dmeter

Citat: Damir s  u Listopad 19, 2015, 07:13:20 POSLIJEPODNE
Hi dmeter
Ja  u spade a ti u kope ves si dosadio i bogu i narodu sa tim britvicama i cjenama.
Ajde pokazi ljudima gdje mogu kupiti nesto dobro jeftino i nesto sto im treba, nesto korisno.
Evo ja ti kupio pred par mjeseci tokarski stroj za 120â,¬ radi ko urica

Par mjeseci prije kupio sam kombinirku i usisvac za piljevinu 500â,¬ zajedno sa alatima za frezu.

Nije novo ali meni za moje poslove dobro dodje super je kada budem uredjivao barcicu koristiti cu je.
Lako je zaj...t ljude budi badza pa kupi tu britvicu i slikaj se sa njom u zubima na svojoj barcici onda cu te
postivati i skinuti kapu ovako ostaje samo tiha patnja.
Par puta sam nasao da neki u Nizozemskoj poklanjaju jedrilicu besplatno nja objavio na forumu ali izgleda da mi nitko ne vjeruje!
Jos nije prvi aprillli.
Poklanja se drveni ribarski brod 20 metara besplatno u splitu. Prova je dobra krmeno zrcalo kako tako.dosta pušta vode

dmeter

Citat: estan  u Listopad 19, 2015, 08:19:40 POSLIJEPODNE
Nož na brodu, pogotovo jedrilici, ponekad glavu spašava, još ?eš?e zdravlje npr. rol genove kojoj su zapetljal, i bez sje?enja škotina nema joj spasa. Da ne govorimo o crijevu za gorivo koje pušta i koje dobar nož malo skrati na brzaka pa poslije nema curenja goriva ni opasnosti od požara, a o smradu prolivenog goriva da ne govorimo. Dakle, nož itekako ima veze sa životom na brodu, a pogotovo na jedrilici za vrijeme jedrenja.
u pravu si ja imam samo jedan dobar nož u cijeloj ku?i.i razmišljam kupiti onaj neki japanski ali za neku umjerenu cijenu do 100$ pa nek je oštrica i manja.

Strici

Citat: Damir s  u Kolovoz 19, 2015, 08:47:09 POSLIJEPODNE
i nasao keramicki noz cca 15 CM ostrica  cijena ispod 8 â,¬ ima ih razlicitih velicina uzeo sam jednoga....Cijena im je cca 40â,¬ u drugim trgovinama.

http://s24.postimg.org/ni7aexhh1/IMAG0682.jpg
http://s17.postimg.org/3l5yq1adr/IMAG0681.jpg
http://s17.postimg.org/595ko2573/keramisch_mes_normal_20453.jpg

Ju?er sam bio u Lidlu. Tražio i tražio i ne našao noževe, to one od keramike, a šefu kojeg sam pitao, kažem za brod (iako broda više nemam), je to bilo smiješno; da za brod. Pa sam se ja pozvao na pravo kupaca i poštovanje prema njima, i on se odma skalao :laughing7:.
Daklem nema tamo tih noževa, ali ima nešto oštroga. Tako ja preporu?ujem žilete Šark plus ?etiri mislim (ili dva?), da sad ne moram i?i gledati koje sam kupio, jer upravo se s tima brijem, (nakon 33 godine ne brijanja, a njih ima rijetko gdje za kupit). Tako mogu Damiru preporu?iti žilete kod Lidla Šark dva ili ?etiri, ali imaju 4 noža, i odsad ?u ih tamo kupovati jer su malo jeftiniji nego gdje sam ih ina?e kupovao, pa zašto ne ako prolazim ponekad pored. Ina?e u DM- to drogerimarktu dijele zabadava ru?ke od Wilkinsona, da bi kasnije kupovao njihove žilete. Tako sam i ja dobio jednu ru?ku, ali samo jednu britvicu s ru?kicom. I Wilkinson brije dobro, ali su žileti skuplji, iako su Šark bolji i jeftiniji. Tako da i ja dadnem Damiru jedan tip :icon_scratch:.
Zaboravio sam ; ima i dobrih mandula. Onako slankaste i odli?ne za grickat, ne možeš stat. Ja ve? za probu u Lidlu par za probu gricnuo, još neizvagane; i kad sam primijetio da me ?udno gledaju, ja rekao neka mi na vaganju dodaju 5 deka i nema frke, a oni ma nije to neka frka, samo neka prije izvagan. Ina?e isto da preporu?im; mislim da su mandule dobre za prostatu. :thumbsup:
Damire imaju i andiviju. ?ista fantazija. Obožavam andiviju, i makar mi nije Lidl baš na putu, ponekad ?u stvarno svratiti, ne toliko zbog žileta, zbog andivije i mandula. Supruga kaže da imaju i odli?ne kumpire. Ne one prašnaste za pire, nego više za salatu, siglinde se valjda kaže. No to je valjda kod nad u Lidlu vi sigurno imate neke Holandeške. I kaže Greta, a to je moja supruga da su zmazani (to oni koji nisu baš oprani, pa kad ubacuješ u prtljažnik ono se praši) bolji i tako je kupila 5 kila, i kaže odsada ?e ih tamo kupovati :laughing7:.
Tako da i ja nešto o Lidlu. A to što nemaju noževa, to onih od keramike mislim, briga me; imam ja svoj brodski nož, ne na brodu više, nego je ovdi doma. Nije baš da je prakti?an, ali sam ga ja sam napravio, odnosno promijenio dršku i skratio oštricu, tako da u ladici za posu?e ne uzima puno mjesta, a izgleda mo?no.

Ina?e to samo izgleda tako opasno, jer sam ga tako prikazao. Ali mi je meni je draži nego keramika, jer je mojih ruku djelo :icon_joker:
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Damir s

Hi Strici
Pobrkao si loncice keramicke nozeve ja nisam kupio u Lidlu vec u Aldiju ali ne sekiraj se ja ih koristim i meni su dobri za cijenu od 7.99â,¬ , zao mi je sto nisam kupio vise komada (samo 3). Imam ti i ja par komada nozeva sto sam ih sam napravio prije 40 tak godina bogami sam se naradio dok sam ih izbrusio i doveo do toga da ih mogu koristiti. Napravio sam ih od debele pile sa zeljezo a rucku poslje izlio u plastici mogu ti reci da su bili dobri jednom kada noz naostrim godinu dana sam na miru samo prodjem strajferom. Sada kada dodjem dolje slikati cu ih da vidis moje ruku djelo to nije krpanje od staroga i polomljenoga nego moj proizvod.
A sto se tice zlileta pa ja hih uopce ne upotrebljavam koristim jedan stari 40 godina elektricni aparat za brijanje Philips a kada izlazim sa suprugom na prijeme i partije obrijem se britvom koja je stara mozda 100 godina ali ostra. Imam jedan aparat na zilete i par paketa zileta jos od kada smo dosli u Belgiju (donio sam ih iz pokojne Juge) stoje za dekoraciju u ormaricu.
A sto se tice krumpira ja ga kupujem kod seljaka u blizini Brisela jest da je blatan ima zemlje na sebi ali je ukusan i zato ga kupujem, napravim cca 50 Km do tamo i jos tolko nazad ako seljak ima nesto dugo od povrca sto nam se svidja mi ti to kupimo, (nije beg cicija).
Sto se tice probavanja grickalica u  trgovini prije placanja meni ti to moja kultura ne dopusta tome su me moji pokojni roditelji naucili dok sam bio mali i toga se drzimo i ja i supruga a naucili smo i kcer  kako se ponasati u trgovini i nikada se nismo morali sramiti ma gdje bili.
Kulturu ne mozes kupiti nazalost ona nije na prodaju ma koliko novaca imao.
A sto se tice kupovanja u Lidlu, Aldiju, Wibri Zeman i ostalim trgovinama ja za svoj novac kupujem sto zelim i gdje zelim ali uvijek gledam da dobijem kvalitetu uz dobru cijenu nas nije sram da nas netko vidi u takvim trgovinama bitno je da smo mi zadovoljni a za druge nas nije briga.
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ?ete dobro sje?anje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbje?i kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

dmeter

Citat: Damir s  u Listopad 26, 2015, 07:18:17 PRIJEPODNE

A sto se tice krumpira ja ga kupujem kod seljaka u blizini Brisela jest da je blatan ima zemlje na sebi ali je ukusan i zato ga kupujem, napravim cca 50 Km do tamo i jos tolko nazad ako seljak ima nesto dugo od povrca sto nam se svidja mi ti to kupimo, (nije beg cicija).

belgiski najlošiji krompir je uvijek 3x bolji od hrvatskog najboljeg.
je li još rade na svakom uglu pe?enjare pomfrita sa umacima.ajme šta mi to fali.iako znam recept prženja ispržiti krompir 80% izvaditi iz friteze i kad se ulje ugrije na 180-190 popržiti još 60 sekundi.ali nije to to fali ono osnovno krompir za prženje belgijski

Strici

Je zamijenio sam Lidl sa Aladijem, a ustvari nije da ne znam, ali i ne mislim, jer ovdje ima nekoliko diskontera, a Aldij je ovdje ustvari Hofer. Ali i kod Hofera nema noževa, ustvari meni svejedno, samo sam bio znatiželjan :icon_joker:.
Ali sam negdje kupio bu?ine sjemenke, pove?e pakiranje, i kad ono one su "rancig", mislim da se to kod nas kaže valjda da su užegle ::). Ma nije da to ne?u preživjeti, ali me ljuti jer sam baš više kupio, pa da ?ak i imam ra?un, zato nebi išao u prodavaonicu.
A sa tim užeglim "koštunja?ama" imam jako loše iskustvo iz Hrvatske, da ne spominjem prodavaonice, i tako bez da sam probao, kupio i bacio. Kako bu?ine sjemenke, lješnjake, a pogotovo orahe, a desilo se i s suhim šljivama, da ih je bilo pljesnivih. Zato ne vjerujem trgovcima, pa ako je još refužo prije probam. I ko je onda tu nepošten? :hmh:
Ina?e kad je ve? ovdje tema o noževima za brod, evo ja i dalje o mom "samonapravljenom brodskom nožu", odnosno nožekari kako ja moj nazivam, a ve? rekoh i nije baš prigodan za brodsku kuhinju (to po meni), ali i ne toliko opasnog izgleda kao na slici gore, to sam ti ja malo "ek?en" poslikao, da se bolje istakne; ono znaš i ženske se malo natakiraju da bi se muškima bolje svi?ale.
Kažeš i ti tvome napravio ru?ku od stakloplastike. I ja sam jednom još odavno kad je bilo smole ali ne i staklene vune, pa sam armirao sa gazom. Imam ga još negdje velik je kao industrijski šubler nekadašnje "MEGE", to one tvornice u Zagrebu koja je radila i šublere, pa dobio od susjeda "romaterijal".
Ali bi ja htio pokazati dršku od ove nožekare. Ona je od gove?e kosti. Prvo je od koske skuhana juha, pa sam kosku pilio i šmirglao, napasavao i ljepio.

Vidi Damire, ono kad to primiš u ruku, osje?aj je skoro kad primiš cicu punom šakom. Veli?anstveno :laughing7:

A to smrdi grozno, možda i znaš. I tada prvi puta upotrijebio epoksi ljepilo. No da pokažem tu dršku u veliko, a nju napraviti je meni teže nego sam nož.

A tu se vidi da nožekara i ne izgleda tako opasno   :laughing7:

ps:
Evo našao sliku te moje prve nožekare sa gazoplasti?nom ru?kom ( I ja sam jednom još odavno kad je bilo smole ali ne i staklene vune, pa sam armirao sa gazom)    :laughing7:. Sjetio sam se, napravljeno prije 52 godine i još uvijek je u upotrebi:

Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

pija mali

Kod nas su za izradu noževa koristli lame od strojnih škara iz tvornice papira , ali pošto je Hartera prestala s radom nema ni noži?a, stoga sada naj?eš?e koristi se ma? (vodilica) od motorne pile. kažu da je ok.
Živim danas jer sutra nije izvjesno

Damir s

Hi Strici
Moji nozevi sto sam ih napravio nisu kao tvoj ali ja sam i ih napravio za sebe i za moje rodtelje i dok su bili u zivotu koristili su ih, kada sam dolazio kuci u Hrvatsku morao sa ih naostriti za naredno razdoblje. Dobar materijal je i od  gater pile za drvene trupce. Sada me je pija mali zaitrigirao imam par starih vodilica od pila jednio ne znam dali ih treba samo rezati plazmom u finalni oblik ili se mora kovati, pa zakaliti do zeljene kvalitete (to mi bar nije problem).
Ja ti kupujem sjemenke va butige petkom na seljackoj placi koja ima veliki promet  jedan tip pece kikiriki va nekoj rotacionom brostulinu jos su topli kada ih kupimo,  tamo ima posude u kojima je ponudjeni nihovi proizvodi koje prodaju i mozes ih probati ako zelis, inace u trgovini ako uzmes iz posude ili otvoris i probas to se tretira kao kradja, inace kod nas trgovine prodaju kvalitetnu a ne gracljivu ili pljesnivu robu. Inace u Rijeci znamo kupovati dosta oraha, ljesnjaka, jer punica pece puno kolaca za nas kada smo u Rijeci  i ama bas nikada nisam kupio grancljivu robu, (mozda imam srece) ali uvijek kupujem u trgovinama koje imaju veliki promet. Isto tako ne ulazim u restoran ako u njemu nema ljudi (gostiju) osim ako znam kakva je hrana unutra i mogu ti reci da se nisam nikada presao u procjeni restorana i do sada nismo nikada imali problema poslje posjete restoranima, a hranimo se dosta okolo jer nam posao diktira tako .
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ?ete dobro sje?anje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbje?i kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Strici

Mnogo?ega više nema, Pijek, punotoga se promijenilo. Danas nemožeš na autu skoro promijenit svje?ice bez servisa, nekad smo  pravili generalke na našim autekima. Sad dal je bolje, donekle i je; imamo više vremena za kompjuter :laughing7:

more

Dobar materijal je i od  gater pile za drvene trupce. Sada me je pija mali zaitrigirao imam par starih vodilica od pila jednio ne znam dali ih treba samo rezati plazmom u finalni oblik ili se mora kovati, pa zakaliti do zeljene kvalitete (to mi bar nije problem).

Damire, imaš vrlo dobar materijal za nož. To je alatni ?elik koji ima željezne ali može imati i volframove karbide u svojoj strukturi ako je izložen višim temperaturama. Ti karbidi su svojevremeno (19. stolje?e) jako puno doprinijeli razvoju civilizacije. Oni daju oštrici trajnost samo nešto slabije od dijamanta. Rasturiš li tu strukturu s nekim termi?kim postupkom rezanja, sve si upropastio. Prema tome, odrezom oblikuj konturu svog noža tako da ne oštetiš strukturu bude?e oštrice. Potom strpljivo "na hladno" oblikuj oštricu. Mokro brušenje bi bilo najbolje.
Što se ti?e kovanja, i taj tehnološki postupak je vrlo dobar za sablje koje su svojevremeno morale imati veliku žilavost da se ne bi slomile tokom borbe a opet da imaju izdržljivu oštricu za odrezivanje što više vratova. Cijena dobre sablje im je bila približno kao u konja.