Idealni noz za na brod

Autor Damir s, Kolovoz 19, 2015, 08:47:09 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Damir s

Hi more
Znam jer sam jedan noz cca 40 cm duzine od strojne pile za zeljezo 3 mm debela  obradjivao i brusio otprilike mjesec dana na mokrom brusu, jednom kada je ostar onda ga godinu dana ne treba ostriti. Jednoga sam izlio u kalup dok sam radio u Vulkanu i poceo ga kovati ali nikada ga nisam zavrsio sada je negdje u garazi u Fuzinama, koristio sam ga za cijepanje treski za podloziti vatru.
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ?ete dobro sje?anje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbje?i kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

more

Kovanjem se usitnjavaju kristali i time se lome klizne površine. Skupoj sablji su nekada dva kova?a danima kovali oštricu da bi njena tvrdo?a bila što ve?a.

pija mali

Za obradu vodilice ,treba odrezati željenu formu i brusiti na hladno (nikad brusilicom) , zatim oštriti brusom (kamen-voda)pa polirati. Materijal nije nešto specijalno bolje su ve? spomenute lame za rezanje papira) ali je odli?an jer drži oštricu ali je i dovoljno"mekan"da nije krt. Pored moje ku?e u Dražicama je stara kova?ija koja još radi , naravno kad vlasnik ima volje upalit vatru, tu obi?no šprenguju federe za kamione i terence ili kad nekomu treba iskovat kakvu špicu za štemat, klanfu ili kakvu sjekiru ili kramp. to je rijetko jer navodno je problem dobar koks. Majstor je od svog nonota nau?io zanat i dobro zakali materijal . to kaljenje je jako važno jer kad iskuje ušku na federu mora bit ?vrsta ali ne i tvrda da ne pukne. nikad nisam vidio da kuje neke noževe???
Živim danas jer sutra nije izvjesno

Damir s

Hi piaja mali
Znam i ja al znas "besposlen pop i jarice krsti) a ja nekada imao puno vremena. Kovanje sam naucio od Butkovic Luke iz Bribira onako iz zafrkancije a naucio sam puno od njega. Pa je bila kovacija u Vratima i jedna u Fuzinama nekada davno tamo sam naucio variti lance raditi potkove za konje i cavle za potkivanje. Poslje me je zivot odnio dalje od kovanja i kaljenja materijala ali puno puta mi je koristilo na brodovima i u zivotu. Sto naucis to ti nitko ne moze oteti a ja nikada nisam bio ljen uciti i dan danas ucim i to koristim u svom poslu i slobodnim vremenu.
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ?ete dobro sje?anje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbje?i kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

more

Kada neki proizvo?a? pokazuje svoje pogone nikada ne?e pokazati i kalionicu. Zašto? Zato jer je termi?ka obrada metala zapravo tehnološka tajna. Oštrom oku dovoljno je da vidi samo jednu brojku ili tome nešto sli?no da ju otkrije.

Strici

Tek sam sad vidio.

Neznam dal me može nešto više uzbudljivo obradovati nego kad vidim ovako divan komad alatke. Nisam nikada ljubomoran kad neko ima nešto tako prakti?noga (i veli?inom, jer me veliki ne pobude), ali mi je ipak jako žao što nisam odavno prije kupio baš nešto takvoga. Nisam jer nisam imao dovoljno prostora, nego samo jedan mali Emko 5. Svejedno i taj mi ?ini mnogo radosti. ?estitam Dmetre, prava makinja, i neka ti dobro služi :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:.
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

more

I Tito se relaksirao s takvim biserom.

pija mali

ma bil je zericu ve?i ,Kraljevica je imala makine, a jooj ne ti misliš na onu sliku u flajdi s cigareton na cigaršpicu, da da sli?na makina , da da to je u onoj knjigi "bilo je ?asno živjeti s titom"? :icon_salut:
Živim danas jer sutra nije izvjesno

dmeter

Citat: Strici  u Listopad 27, 2015, 10:53:00 PRIJEPODNE
Tek sam sad vidio.

Neznam dal me može nešto više uzbudljivo obradovati nego kad vidim ovako divan komad alatke. Nisam nikada ljubomoran kad neko ima nešto tako prakti?noga (i veli?inom, jer me veliki ne pobude), ali mi je ipak jako žao što nisam odavno prije kupio baš nešto takvoga. Nisam jer nisam imao dovoljno prostora, nego samo jedan mali Emko 5. Svejedno i taj mi ?ini mnogo radosti. ?estitam Dmetre, prava makinja, i neka ti dobro služi :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:.
nije to moje to je od damira.

more