Stari mornarski alati, pribor, sredstva, instrumenti, mašine itd

Autor Strici, Rujan 11, 2015, 09:58:47 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Strici

Negdje 60-tih godina iz Pule je dovu?ena u Zagreb. To je bio spektakl za nas klince. Sje?am se kad su ju vukli bilo je tu nekih buldožera, ili su to bili tenkovi?, mislim bar jedan je bio, a mi dje?arci jurcali okolo naokolo, ja biciklom naravno, jer se ja nisam vješao izvana po tramvajima  :laughing7: da bi se „švercao“.  To su radili drugi de?ki :icon_pirat: da bi došli do tehni?kog muzeja u Savskoj cesti. Ali sam znao i to dobro raditi, da se "potvrdim" naravno :icon_joker:
Tada sam imao najljebši bicikl sa tri torpedo brzine, za 12-ti ro?endan poklon od tate, njema?ki naravno  :laughing7:, a ja ponosan ko kokot kad piški njime svuda po i oko Zagreba :thumbsup:.
Nostalgija i sjeta za dje?a?kim danima, pa da si ipak malo dam oduška :laughing7::

Kad su podmornicu nakon par mjeseci uredili i pripremili za posjetu, naravno moja „ekipa“ je bila prva za to ?udo pogledati :thumbsup:.
Ne platiti platiti kartu je bila fora. I tako mi „biciklijaši“ dobiciklirali, bicikle stavili iza muzeja, tamo prema Zagrebovom stadionu, Kranj?evi?eva (?), Samobor?ekov kolodvor (?), tako nekako i provukavši se ispod žice ušli u muzej.
Ali unutra „jok“, ne daju, trebalo bi se satima ?ekati, jer su u podmornicu ulazili samo pojedina?no mislim, pa smo samo okolo naokolo obilazili, pipali i divili se. :laughing7:
Uglavnom, kad smo se vratili, ne više kroz „žicu“ nego ko sva „gospoda“ na ulaz izlaz u Savskoj cesti, došavši k našim poluskrivenim biciklima upravo na vrijeme da sprije?imo kra?u, jer tada su se dosta krali bicikli. :icon_scratch:
Tri Cigija (tada se još nisu nazivali Romima, pa ja po tadašnjem originalnom nazivanju) drpili i upravo tr?ali svaki s po jednim biciklom, naravno i mojim :laughing7:. I dok je jedan uspio pobje?i jer je znao voziti bicikl, drugi samo što je zajašio pao, a ja svoga Cigi?a uhvatio i oteo moje vlasništvo. Na što je Cigi? izvukao mali lijepi nož bodež i po?eo njime mlatarati, ne znam to?no mislim ne prema meni nego je valjda htio „zaklati“ biciklovu prednju gumu, a ja ko pjetli?, bacio bicikl i zgrabio ga, to valjda da spasim gumu? :icon_scratch:
Uglavnom ubo me je u donju usnu, zubi su zaustavili danji prodor noža, oteo sam mu nož i dao mu dobru „škudu“ usred njuške pa je pao i pridigao  se i dao petama vjetra.
Nož sam decenijama ?uvao, ali se prije desetak godina negdje zagubio.
Eto kad o podmornicama, uvijek se toga sjetim, zato sad ovo usput napisah.
Nego evo te podmornice, a kad se silno uzbu?enje smirilo, s tatom i bratom sam zvani?no  s kartom (pola cijene za djecu :icon_joker:) posjetio „Tehni?ki muzej“ i detaljno razgledao podmornicu, a prili?no se dobro sje?am; izgledala je „ko prava“ što je ustvari i tako:

kako koje godine bojana je razli?ito

Ova zadnja i predzadnja fotografija je iz nekih ruskih izvora
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Strici

Mini podmornice, ustvari "?epne" uobi?ajeno posvuda nazvane, a samim nazivom kazuju da se radi o malim podmornicama, naravno s malim posadama (2 do 4 ?lana), a jedno su od naju?inkovitijih oružja prošlog stolje?a.
Prvi pokušaji podvodno se prikrasti neprijateljskom brodu datiraju zadnjeg kvartala osamnaestog stolje?a, naravno tehni?ki opremljene tadašnjem vremenu.
No sve su one po?etkom prošlog stolje?a male, ali se po?ele graditi sve ve?e i ve?e.
Pa se javila potreba pored ve? "ponaraslih" imati manje nazvane ?epnim, koje mogu ono što velike ne mogu, a to je prikriveni prodor u zašti?ene luke, iskrcati diverzante, položiti mine, ali i lansirati torpeda, te imati još niz raznih zadataka, naravno jer su bile malene.
Prije i za vrijeme drugog svjetskog rata sve mornarice su gradile takve male bilo podmornice ili ronilice, Ameri nisu jer su imali dovoljno mo?nih oružja, Francuzi isto nisu gradili, jer su naj..... odmah na po?etku rata, Rusi isto nisu, ?emu se pomorski takti?ari jako ?ude, obzirom na tadašnje znanje i iskustvo u brodogradnji. :icon_scratch:
Italija je bila daleko najbolja, a to s obzirom jer direktni rival na moru, Engleska je bila u direktnom sukobu uvijek ja?a, pa zato oni po skrive?ki; diverzantski (a i znaju jako dobro plivati i roniti; dokazano :laughing7:).
Tako su oni dopremili malu podmornicu (koliko ih neznam) do pred New York i uz dvadesetak njema?kih pravih velikih direktno ugrožavali isto?nu ameri?ku obalu, vršljaju?i uglavnom Meksi?kim zaljevom; to njema?ke mislim, a Talijani su uk..... :icon_scratch: , ali su bili tamo.

?epna podmornica CA klase

Ovo je maštovito netko nacrtao, a ovakve otvore na dnu su imale i druge njihove ?epne podmornice, i ona u tehni?kom zagreba?kom muzeju (ali nisam siguran)

Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Strici

Nisam za njima sentimentalan, ali me ipak doimlje:
Ameri?ka mornarica prodaje nosa?e aviona USS Kitty Hawk i USS John F. Kennedy. Povu?eni iz aktivne službe, nosa?i aviona USS Kitty Hawk i USS John F. Kennedy.
Cent po komadu.
Obavezno da pro?itaju neki u Me?imorju. :laughing7:
Ovdje o Kitty Hawk-u:
https://youtu.be/_bnQdaEXFhg

A ovdje desetine takvih slika i pisanje o njemu:

https://www.seaforces.org/usnships/cv/CV-63-USS-Kitty-Hawk.htm

Strici

Prvo slijetanje aviona na nosa?, i to u plovu:

Prvo slijetanje ikada na brod u plovidbi, 2. kolovoza 1917god
H.M.S. Furious, komandant eskadrile Edwin Harris Dunning sletio  dvokrilcem Sopwith Pup na letnu palubu, a brod je bio u plovu prema Scapa Flowu, Orkney u Škotskoj.

Strici

Baš taj nosa? i taj avion su bili me?u najzaslužnijima kad su potopili Bizmark.
A brod je nešto kasnije (iste 1941godine) i sam pogo?en njema?kim torpedom, a nestru?nim(bezglavim?) radom posade nakon torpediranja prevrnuo se pukao popola i krmeni dio se potopio.

pelig

Citat: Strici  u Siječanj 01, 2022, 07:54:12 POSLIJEPODNE
Nisam za njima sentimentalan, ali me ipak doimlje:
Ameri?ka mornarica prodaje nosa?e aviona USS Kitty Hawk i USS John F. Kennedy. Povu?eni iz aktivne službe, nosa?i aviona USS Kitty Hawk i USS John F. Kennedy.
Cent po komadu.

Sad se ja pitam, umjesto da baca gomilu love na Galeba (koji je tako?er jako lijep brod), zar ne bi Rijeci bilo bolje da utroši taj cent na kupnju jednog nosa?a i usidri ga pred gradom? Ne bi li to bila puno ve?a atrakcija? Pa makar morali i potrošiti nešto novca za tegalj do Rijeke.

pelig

Citat: Strici  u Siječanj 09, 2022, 09:25:20 POSLIJEPODNE

Baš taj nosa? i taj avion su bili me?u najzaslužnijima kad su potopili Bizmark.
A brod je nešto kasnije (iste 1941godine) i sam pogo?en njema?kim torpedom, a nestru?nim(bezglavim?) radom posade nakon torpediranja prevrnuo se pukao popola i krmeni dio se potopio.

Baš taj avion ipak nije. Na gornjoj slici je avion Sopwith Pup, kako si i napisao. Na ovoj doljnjoj je legendarni Fairey Swordfish. Ako baciš pogled, vidjet ?eš da je puno robustnije gra?e od prethodnika. Dizajn dvokrilca je tada bio prili?no zastarjeo, ali ipak je taj avion imao puno kvaliteta i nastavio dominirati na sredozemlju i sjevernom atlantiku tijekom cijelog II svjetskog rata..

Strici

Uvjeren sam da bi to bila senzacionalna atrakcija, i turisti?ka korist,.
Zamisli samo koliko bi bilo mjesta za hotele, restorane, kafi?e,  male radnjice, prodavaonice itd, a i „crveni milje“ (ako se i kod nas te rije?i shva?aju pod „kupleraj“?).
Evo naprimjer:

:laughing7:

Samo bi onda u „crveni milje“ morali privu?i „novo mlado meso“ jer su one od prije nekad vrlo „omatorile“ i vjerojatno odavno u mirovini (?), a mla?e, ako ich uop?e još ima (?) morale marljivo trenirati, jer bi ra?a siguran sam dobro išla..
No bojim se da oni ne bi imali ni za boju, a kamo li da kod nas ima tako velikih organizatora.

Strici

Citat: pelig  u Siječanj 10, 2022, 10:38:21 PRIJEPODNE
Citat: Strici  u Siječanj 09, 2022, 09:25:20 POSLIJEPODNE

Baš taj nosa? i taj avion su bili me?u najzaslužnijima kad su potopili Bizmark...

Baš taj avion ipak nije. Na gornjoj slici je avion Sopwith Pup, kako si i napisao. Na ovoj doljnjoj je legendarni Fairey Swordfish. Ako baciš pogled, vidjet ?eš da je puno robustnije gra?e od prethodnika. Dizajn dvokrilca je tada bio prili?no zastarjeo, ali ipak je taj avion imao puno kvaliteta i nastavio dominirati na sredozemlju i sjevernom atlantiku tijekom cijelog II svjetskog rata..

Ja se mogu samo pozivati na sljede?i tekst:
"...The one, the only, HMS Ark Royal featuring a flight of a Swordfish 1 of the No. 820 Squadron, 1939. Ark Royal, what more do I have to say? She and her aircraft were instrumental in the sinking of Bismarck and we all know that story. Though she met her fate not too long after. On October 10th, 1941, she was hit by a single torpedo from U-81 which tore a huge hole amidships and killed one crewman. As a result of poor damage control, running the engines longer than they should have tearing the hole even bigger, and open hatches due to the call to abandon ship, she capsized to 90° before fully capsizing and breaking in two with the stern section sinking first..."
iz kojeg sam izvukao napisano, a link je naznacen na onoj slici.

Ark Royala iz tog vremena

Strici

Dodajem: Na onoj prvoj slici dvokrilac slijece za prvog Svjetskog rata. Naravno da nije "Sabljarka 1" za drugog svjetskog rata i vidi se jasno da je to vec poprilicno avion, evo ga jos jednom: