Kupovina jedrilice - Otvaranje biznisa

Autor mili_vanili, Listopad 22, 2015, 07:21:18 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

dmeter

Citat: naviglio  u Rujan 11, 2018, 08:49:39 PRIJEPODNE
hvala na razmjeni misljenja :)
ako imas jos neko da doda nesto, bilo bi super, a ja cu pregledati forum da nadjem slicne teme (gledao sam vec, al nisam nasao-pa sam se zato nadovezao na ovu temu)

Ako se pogleda realno, jedra iz chartera su na sve strane- da ne postoji neki racun ne bi ljudi ulazili u to. E sad, mozda je neralno sto taj skiper prica, mozda treba vise godina.

@dmeter  - ne gubi se 60kâ,¬ tek tako. Cak i ako ne ide i ako si u minisu, brod nece izgubiti toliko na vrijednosti da se iz njega ne moze bas nista izvuci za par godina.

Mene to zanima iz ugla investiranja, mada zasto ne spojiti business and pleisure :)

Ne da ces izgubiti tih 60000â,¬ nego i vise jer te duzi i za 140000â,¬ koliko ti je posudila.

recimo da drzis vez sa strane recimo marina baotic. 14 metara
64.600,00 + 20% dodatak za carter 77520 kn vez. 10 475 â,¬ godisnje x 5     52 378â,¬ samo vez za 5 godina ako ne dignu cijene

najmanja kamata 5 godina 22.228 â,¬

Minimalni trosak  bookinga 20%
Minimalni trosak charter managmenta 15-20%

Minimalni jednokratni trosak opreme plovila 20000â,¬

Minimalni trosak godisnjeg odrzavanja 3000â,¬ god. i to meni koji sam održajem sve od motora  do plovila.

Kasko osiguranje 1000+ â,¬ godisnje

nek je netto prihod max 60000 â,¬ godisnje
Minimalni rashod  30000â,¬ godisnje

kao dobit 30000â,¬
e sad triba vratit i glavnicu kredita 44 292â,¬

Sta sad fali ti 14292 â,¬ glavnice.

jedino kao Hydroteraphy  200000â,¬ kes kupit brod jeftinije od ostalih i sam ga opremiti i tu dodatno ustedit.

hidrotherapy

Kad sam ve? naveden u prethodnom postu, iznjet ?u kratak osvrt.
Najprije pitaj prijatelja da li to predlaže iz vlastitog iskustva ili samo tu?im klati po granju?
Ne postoji ni teoretska šansa da se brod na taj na?in isplati u pet godina.
Minimalno je sedam godina.
Ukoliko brod kupiš za gotovinu (nema kamata), sam ga održavaš i barem 70% bookinga odradiš sam, onda možeš ra?unati da ga je mogu?e otplatiti nakon šest godina.
S time, da godišnje imaš popunjenost min 20 tjedana.
Nekad je situacija bila malo bolja, ali sad to možeš zaboraviti ili samo sanjati.
Ovo što sam napisao je realno stanje.
Nakon 7 godina brod od 200.000 vrijedi 70.000
Kad odbiješ svoje u?eš?e od 60.000, ispada da si u 7 god zaradio 10.000 ili 1.428 eur.
Pravi business?
Ovdje zaboravi na ona svoja dva tjedna u 6,7 ili 8. mjesecu.
Eventualno ih možeš koristiti u drugim mjesecima jer je cijena najma manja, odnosno manje gubiš, a i tad ih je bolje prepustiti gostima jer si optere?en kreditom ili leasingom i svaka kuna ti je važna.
Sve ovo vrijedi u idealnim uvjetima, ali ako te pogode raznorazni kvarovi ili lomovi od strane gostiju, onda ovih 7 godina samo raste.

naviglio

Ocigledno si dosta strucniji u ovoj temi, kao sto sam i rekao na pocetku, ne razumijem se puno u troskove.

Da li postoji opcija da se ne placa godisnji vez obzirom da ce brod biti u carteru par mjeseci? Mozda bi se tu malo usparalo. Evenetualno dio godine kad se ne vozi charter ko ima gdje da je garazira(ne mislim da se placa nekom zimovnik jer vjerujem da je to jos skuplja opcija)-znam da tu ima troskova vadjenja, prevoza itd-samo glasno razmisljam.

Razmisljam takodje i u smjeru-da moram iz svog dzepa platiti ovih 14kâ,¬ koje bih imao minusa na godisnjem nivou, poslije 5 godina to bi iznosilo 70kâ,¬. Kad na to nadodam 60kâ,¬ koje bih dao na pocetku to je 130k. Da li se ovaj brod od 220k poslije 5 godina moze prodati za vise od 130kâ,¬? Vjerujem da moze. Jasno mi je da tu moze da postoji odredjenih nepredvidjenih, kao i da postoji nesto sto se u teoriji zove vremenska vrijednost novca, ali to je vec sad druga tema :)

Mozda ovaj skiper u svojoj matematici nije uzeo sve troskove, jer i meni to djeluje sve optimisticno.

Moguce rjesenje je uzeti na par godina duze kredit i time smanjiti kamatu. Mada se i tako mozda ulazi u kolo bez kraja.
Najbolje je to kao sto si naveo - da se plati u kesu ko ima 200k â,¬ viska :)

U svakom slucaju mislim da je zanimljiva dosta tema. Vjerujem da postoje neke opcije, inace ne bi bilo toliko brodova i cartera.

naviglio

izvinjavam se na duplom postu(prethodni je bio odgovor  dmeteru), u medjuvremenu je @hidroteraphy odgovorio.

@hidro-prilicno slicno razmisljam kao ti sto se tice realnosti i isplativosti biznisa. Ovaj biznis generalno ne poznajem - Dolazim iz svijeta financija potpuno druge stvari i smatram da  investicija koja se isplati za 7 godina-ako moze da se isplati-je odlicna investicija.

On mi je pomenuo iskustva nekih ljudi sa kojima je on prijatelj, a ja znam te ljude al mi nisu prijatelji.

sve mi je jasno :)

Eventum

hidrotherapy

Gdje god ho?eš.
Jedno je cijena navedena u oglasu, a sasvim drugo je realizirana cijena.
Ovdje ne govorimo o Hallberg Rassyu, Solarisu ili Oysteru.
Ovdje je rije? o Jenneau, Dufouru, Bavariji ili Hanse.
Njihov gubitak vrijednosti je ve?i nego kod skupih brodova, a i ponuda je poprili?no ve?a.
Nekad je bolje odmah u startu spustitu cijenu i prodati odmah, nego napucati cijenu i onda nakon godinu, dvije spustiti cijenu.
Stime, da u ovom drugom slu?aju treba pla?ati troškove održavanja za tih godinu, dvije, pa onda prodajna kalkulacija postaje još nepovoljnija.

dmeter

Citat: naviglio  u Rujan 11, 2018, 02:28:07 POSLIJEPODNE
izvinjavam se na duplom postu(prethodni je bio odgovor  dmeteru), u medjuvremenu je @hidroteraphy odgovorio.

Dolazim iz svijeta financija potpuno druge stvari i smatram da  investicija koja se isplati za 7 godina-ako moze da se isplati-je odlicna investicija.

On mi je pomenuo iskustva nekih ljudi sa kojima je on prijatelj, a ja znam te ljude al mi nisu prijatelji.

sve mi je jasno :)

Eto ja sam ti drugi ljudi. Imam 3,8 manje vrijedan brod hydroterapija i povrat mi je na investiciju 13 mjeseci. Ali hydroterapy na primjer ne može tako skupo prodati plovilo ko sta ja mogu radi lokacije,rejtinga . Na primjer imam 3 momka zaposlena po ucinku koji dnevno klikaju 150 postova ciljano osoba na instagrama i tu generiraju jednu prodaju koju im ja platim 50â,¬ a ja naplatim 500â,¬ do 1050â,¬ dan.
To se moze u Splitu,Dubrovniku,Hvaru ko ima muda i Novalji. Kako ces ti debelom švabi,poljaku prodati 15-30 godina star brod za 800â,¬ dan 5600â,¬ tjedan. Ja prve turiste vozija sa 13 godina i to Split-Supetar u barci a i tada dnevno zara?ivao prosje?nu mjese?nu pla?u u SFRJ. pa godinama radija na plazi iznamljivanje malih jedrilica,dasaka za jedrenje iz vlastitog dvorista. itd naravno sa 16 godina dozvola nakon 2 godine i mornar motorista .

Ali posto dolazis iz svijeta finacija ja ti posudim lovu za kupovinu ti 60000â,¬ ucesca a ja totalno fleksibilno 4,5% + Euribor
Naravno soleminizirani ugovor i plovilo na meni do kraja isplate(eto moze i plomba) + full kasko + depozit fransize kaska.
bez naknade,provjere boniteta. samo kao sta zakon kaze 60 dana kasnjenja opomena i 90 dan dovi?enja ?ak bi bija i fleksibilan ako isplatis preko 100000â,¬ ne bi te gonija za izgubljenu dobit i naplatu glavnice nakon prodaje plovila

PS.
Plovilo cim ti je isporuceno prve sekunde tvog vlasnistva je izgubilo tih 60000â,¬ vrijednosti.

Damir s

Pa dmetre sezona je pri kraju a gdje je ta nova jedrilica-katamaran iz financirana iz Evropskih fondova :blob7: :icon_scratch:
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ?ete dobro sje?anje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbje?i kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Eventum

Citat: hidrotherapy  u Rujan 11, 2018, 07:54:32 POSLIJEPODNE
Gdje god ho?eš.
Pa gdje?
:dontknow:

Pa ako tak veliš daj konkretno navedi gdje.

Naravno ne mislim na HR, pa ni X-a.

dmeter

Citat: Damir s  u Rujan 11, 2018, 10:25:06 POSLIJEPODNE
Pa dmetre sezona je pri kraju a gdje je ta nova jedrilica-katamaran iz financirana iz Evropskih fondova :blob7: :icon_scratch:
Koja gotovo sezona sad ubrzo dolazi predsezona. uglavnom plovi se do 10.11 pa 10 dana odmora.