Poziv

Autor estan, Prosinac 05, 2012, 07:55:09 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

traktor

Slucajno se dobro razumjem u tu problematiku a obozavam spilje narocito podvodne. Ribrideri nisu tako skupi a danas s mogucnoscu analize i monitora postotka kisika u mjesavini koju se dise i  automatske regulacije  stvar je dovedena gotovo do savrsenstva.

Bas sam na sajmu u Parizu kupio ono sto sam duze trazio. Jedan prsluk za spasavanje pogodan da slozim zatvoreni sustav za ronjenje na "cisti kisik" u plitkom. Slozit cu najjednostavniji pendul (to and fro) sustav. Tzv samogradnja ronilackog aparata zatvorenog tipa.  ;D

Ovo na slikici je jedan stari rebriding kruznog tipa bivse vojske Ist. Njemacke ( Dreger) kojega sam davno kupio na nekom buvljaku. Ronjenje u carobnom podmorju Lastova i Lastovnjaka  polovicom devedesetih. :icon_pirat:

P.S. Mala od palube, sto je reci da se slikice ne vide ako si ulogiran?

P.P.S Na donjoj slikici je barka koju prodajem. Moze i zena za istu cijenu. Obje nisu u cvijetu  mladosti ali su izvrsno odrzavane :icon_thumright:

Mala od portala

P.S. Slikice bi trebali svi vidjeti. Ja ih vidim normalno. Provjerit ?u.

P.P.S. Ne sumnjam da je oboje dobro održavano. Za brod znam tko ga održava. A tko održava ženu?
?ovjek mora napraviti ono što ?ovjek mora napraviti.  Žena mora napraviti ono što on ne može. (Rhonda Hansome)

paagus

Citat: traktor  u Prosinac 24, 2012, 07:13:51 PRIJEPODNE
P.S. Mala od palube, sto je reci da se slikice ne vide ako si ulogiran?
Kao guest (neulogiran) vidim traktorove slikice, kao paagus ne vidim niti slikice, niti bilo kakav trag od njih (broken link ili nešto sli?no).
Isto je u IE, Firefox, Chrome.

Paagus

traktor

"P.P.S. Ne sumnjam da je oboje dobro održavano. Za brod znam tko ga održava. A tko održava ženu? "

Ne znam koji je majstor u zadnje vrijeme servisira ali u proslosti je bilo dosta tih majstora. Za neke je rekla da su bili  profesionalci a za neke da nisu  :icon_rendeer: :wave:

Ispricavam se sto sam  uvalio  temu koja nije tema ali ako koga interesiraju osnove i princip ronjenja s kisikom napisat cu esejcic.

estan

Evo ja sam ulogiran i ne vidim ništa od Traktorovih slikica. Bi?e da je stavljen pod nekakvu cenzuru, ali samo za ?lanove.
Ina?e, cijena ribreathera je oko 50000 kn. Sad, nekom je to puno nekom malo. Govorim o opremi s atestom za speleoronjenje. Naravno, da ima uvijek stvari i bez atesta, što ne zna?i da su loše i da ne funkcioniraju.

traktor

Pa to stalno govorim. Ako se ulogiras moje se slikice ne vide a Stricjeve da. I zasto su njegove slike uvijek ljepse i kvalitetnije  od mojih?. Ista stvar jesi na forumu, djecijem vrticu ili u starackom domu uvijek neki privilegirani a na drugima se trenira strogoca. I sad budi tolerantan. Do kad cemo to trpiti?.  :angel9:

Je je estane  stvarca kosta pedesetak tisuca ali je onda vrhunska. Ima i jeftinijih modela koji su dovoljno sigurni ali nisu tako sofisticirani. Bazicno je potreban sustav gdje mozemo efikasno i sigurno  mijenjati dotok kisika i  isprati sustav ako treba. Danas postoje kvalitetni i jeftini  mjeraci postotka kisika u mjesavini i to bi bilo dovoljno za zdravog ronioca koji 'sve' zna sto treba znati. Naravno i zakonske regulative ronjenja takvim sustavima.

Ovi skupi ribrideri ne samo da mjere postotak nego i aktivno (automatski) korigiraju potrebni postotak kisika.

Inace princip je jednostavan; Kisik koje tijelo trosi (od 250 ml na minutu kad 'spavas' do 2,5 L/min kad vrsis vrlo teski fizicki rad) se dovodi u balon iz kojega se udise i u koji se izdise. Ista kolicina CO2 na minutu ( manja ali nebitno za ovaj tekst) koje tijelo stvara se odstranjuje absorbcijom na jednu vrstu 'soli' u kanisteru kroz koji izdahnuti zrak prolazi. Kod mirnog ronjenja tijelo  trosi oko 1/2 L kisika na minutu i stvara 'isto' toliko CO2. Ako imamo jednu bocu od 10 L kisika pod 200 bara ( 2000 L kisika) mozemo teoretski roniti 4000 minuta sto je debela dva dana. Jasno treba i 2000 L CO2 eliminirati i za to treba 10-15 kg absorbera. Ronjenje na 'cisti kisik' omogucuje  puno puta vecu autonomiju ( 40x?!)nego ronjenje na zrak jer se teoretski moze iskoristiti sav postojeci kisik za razliku od mase kisika koja se svakim izdahom ispuhne u more kod ronjenja na zrak.  Nema mjehura zraka kod disanja sto je recimo  za podvodnu fotografiju jako zgodno. Nazalost i za zabranjene radnje i terorizam.

Za sigurnost upotrebe zatvorenog sustava je medju ostalim vazno da se zna koncentracija kisika u mjesavini koju disemo (pogodna koncentracija je zavisna od dubine na kojoj se roni)

Kad bi netko izmislio uredjaj u kojemu se ( jasno troseci izvjesnu energiju, kod fotosinteze je to sunceva svjetlost) kisik regenerira iz izdahnutog CO2 onda bi autonomija trajala  dokle god imas energenta. Taj princip regeneracije se vjerovatno koristi u atomskim podmornicama i svemirskim stanicama, a na planeti zemlji je taj proces prisutan vec 3 milijarde godina od kad zive zelene  bakterije i alge. ;D

estan

Hvala Traktor na tvojim informacijama, ali gdje je Štrici da komentira pršut, sir, lignje (nisu bile Patagonske) i V i n o. :angel9: :laughing7:

level gaga

Jeli Žabac IV neverin ? :icon_scratch:
Istra: Brod na moru, a sidro mu je ?i?arija