Cink protektor za zaštitu propelera

Autor jazmi, Prosinac 13, 2016, 10:24:19 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Strici

Ne znam kako je danas, ali se je prije pod "protektor" svašta prodavalo. Protektor nije teško saliti, i to lijepo. Ne treba se tu puno znanja da ispadne za oko lijepo. Sje?am se nekih ljudi koji su obilazili marine i skupljali stare protektore (da bi salili "nove protektore"), mislim to prije, sada ne znam, ali koliko su neki bezskrupozni, ne?u re?i da nema falših protektora. Falši zbog zinka u njima, jer tko ?e ga znati koliko je cinka, a koliko olova itd. Ja sam prije par desetaka godina samo zbog zinkprotektora iz marine gdje mi je bio brod putovao u Split da kupim prave protektore, nisam ?ak svratio na pazar, što najobaveznije radim kad do?em u Split
Na Matejuški je bila prodavaonica.
Godinu dana kasnije moj propeler je imao još više to?kica, a protektor u perfektnom stanju.
Uzeo vrag šalu shvatio sam da moram povjerovati konkretno Jadranu, izvrsnom mornaru koji je sve znao tada u marini Kremik. Oni su imali štange ?istog cinka i on je lijevao sve anode, imao je svu silu raznih kalupa. Ustvari nije bilo ni jeftino, uzeo sam cijelu štangu, i imao cinka za dvadeset i pet godina koliko sam imao taj brod, a mislim da je cinka ostalo još negdje. Tako sam riješio problem protektora. Jer protektor nije teško saliti, a ljudi su bezskrupolozni. Mislim da shva?ate što ho?u napisati. A protektor po izgledu je protektor, jedina je razlika koliko koji ima cinka, a mora imati 100% da ne idem u promile. A cink je skup, olovo pak ?isto jeftino, a izgledaju laiku isto.

Ovo je najpraviji cink protektor od pravog cinka, Jadran ga salio, tokar napravio urezni navoj, sje?am se  fi 20mm korak mislim 2mm(?). Pa onda neka laik na?e razliku jel olovo ili cink. Neki to znaju, ja ne, ali mislim da "olovni" prije posive, ili?
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Strici

To vam je taj isti protektor kod sljede?eg dizanja broda, a to ?e biti nakon godinu dana (osim u sve te godine sam samo dva puta presko?io na dvije godine, ali to nikom ne preporu?ujem). Ja nisam onaj na slici, ja slikam. A te to?kice po propeleru o njima ?u poslije. Kriv je moj tata, a ja njega poslušao. :laughing7:
Ina?e u mom piskaranju sam negdje više pisao o cinkprotektorima, naravno sa slikama :icon_joker:.
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

jazmi

ok, dakle kupiti ?u drugi protektor ali ne vjerujem da ?e biti bolji. tog oblika sam prošle godine našao samo u unimaru.

Može li se nešto napraviti s propelerom da ga zaštitim tamo gdje se ogulila boja? obojati?

dmeter

Ja sebi uvijek kupujem orginal volvo u orginal volvo du?anu,200 kn uštede me ne?e spasit.

Strici

Tako kako Dmetar kaže. Orginal je orginal; koliko ?eš vjerovati zastupniku. Da spomenem onu: "Para buši gdje svrdlo ne?e". Ne samo kod nas, svugdje su ljudi potkupljivi, nažalost siguran sam kod nas su jeftinije potkupljivi
A ja opet kažem da je protektor lako saliti, u vlas jednak originalu pa je stvarno problem znati jesam li kupio pravi protektor. Na godinu ?eš znati, vidjeti po propeleru i protektoru.
One to?kice po mom propeleru na slici su od lošeg protektora. Moj tata vidjevši koliko koštaju protektori mi se ponudio, ima u Zagrebu dobrih majstora, koji ?e mi saliti protektor od cinka, za dosta manje onda još dinara. Da ga ne odbijem, nevoljko sam prihvatio. Nakon godinu dana je propeler dobio te to?kice. Galvanske struje "izvla?e" cink iz bronce, koja je mješavina bakra, cinka i šta još, itd, itd. Bacio sam sve protektore od tog "majstora". Mislim re?i, on je bio dobar majstor za saliti, ali on nije imao pojma što je to protektor i koliko je "haklik" (važno) da je cink 100%cink. Pa sam stavio te kupljene u prodavaonici na Matejuški, i zaje... situaciju za godinu dana još više. Iako nikad više nisam tamo kupovao protektore, ali sam ?uo da cink protektori tamo kupljeni ne pravu više "to?kice" u propelama, nisu više dugotrajni kao prije, to sve odavno.
Ono je i dalje propeler "živio" s tim to?kicama, ali ja sam stavljao uvijek protektore koje sam salio od 100% ?istog cinka.
Ono na prijašnjoj slici jako nagriženi protektor je tako izgledao nakon dvije godine boravka na osovini  (napisao sam da dva puta brod nisam vadio svake godine) drugi puta nakon dvije godine se toliko potrošio da je otpao, mislim kad se je brod digao, njega nije bilo.
Zato da bi bio siguran sali ili daj saliti protektor od pravog materijala za protektore (ima razli?itih protektora za razli?ite svrhe, tako i materijala) Netreba on stajati tamo gdje je stavljen u tvornici, netreba on tako izgledati. Važno je da je elektri?no spojen u krug i da radi. Vidi:      Makar nije na ležaju osovine on radi.

Strici

Ili ovaj od šupernice (bokule)

Ovo ?u prebaciti i u "Male savjete" jer je šteta da se ovako važni problem više ne ?itaju, tojest u premaloj su temi.
Kad se postavljaju tako važna pitanja, a protektori to svakako jesu bilo bi dobro postavit pitanje negdje gdje se o takvim problemoma i piše, time i više ?ita, time može biti i savjetovano od više ljudi :icon_scratch:
Ili bi bilo bolje da to stru?no uradi moderator. :thumbsup:

Strici

Evo još jedne s novopostavljenim samoizlivenim 100% ?istim cink protektorom

. Žicom u?vrš?en da nebi kojim slu?ajem se sam odvidao (iz iskustva) :laughing7:

dmeter

Citat: Strici  u Prosinac 15, 2016, 03:55:34 POSLIJEPODNE
Tako kako Dmetar kaže. Orginal je orginal; koliko ?eš vjerovati zastupniku.  Galvanske struje "izvla?e" cink iz bronce, koja je mješavina bakra, cinka i šta još, itd, itd.
Evo i mene da nešto pokušam objasnit. Pogotovo vezano za nove standarde u EU ISO 9093-1:1994 HRN EN ISO 9093-1:2001 UNI EN ISO 9093-1:1998

Uglavnom jedina prava bronza za primjenu na brodovima je bronza USA 85-5-5-5 naval bronza
to jest u EU lažno dopuštaju mesinzima da se ugra?uju u brodove po oznakama CW602N i doti?ni ima 37% cinka u materijalu i još gora kompozicija CW617N koji ima 38% cinka.

jedini pravi materijal je CuSn5Zn5Pb5-C di se jasno vidi da ima 5% cinka.i 85% bakra.
o lažnim proizvodima pro?itat ovo od pisma kojeg sam ja dobija-
https://drive.google.com/file/d/0BxIhqUF0UvhoNHdVNGtnSTIxLS1CQVdDancyWmVScExZRXhR/view?usp=sharing
Ja sada educiram Lalizas da uveze prave CuSn5Zn5Pb5-C  ispuste u more i ventile. i da objasne kupcima zašto su ovi skuplji od mesinganih.i zašto su mesingani/inox opasni pri ugradnji ispod vodene površine.

dmeter

Strici

Ma jako dobro Dmetre. Ali ja naprimjer znam malo Engleski, tehni?ki još manje. Pa kako da se to onda pravilno razumije? Ostali znaju Engleski sigurno puno bolje, ali ovo na Engleskom razumjeti, vjerujem da mnogi ne?e mo?i?  :icon_scratch:
Aj se malo potrudi pa nam koji to ne možemo dobro razumjeti svojim rije?ima ukratko ispri?aj.
Tako ja poneke tekstove na Njema?kom probam rastuma?iti, jer je i tehni?ki Njema?ki ve?ini nerazumljiv :wave:.