Cink protektor za zaštitu propelera

Autor jazmi, Prosinac 13, 2016, 10:24:19 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Damir s

Evo ovdje ti je preporuka za yanmar motore i kopce koji oni preporucaju propeler, mozda ti pomogne:

http://www.marinedieseldirect.com/yanmar/shopping/parts_references/prop.php
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ?ete dobro sje?anje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbje?i kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

jazmi

teško, ja imam vanbrodski motor, staru ali pouzdanu yamahu 8.
stvar je u tome da yamaha može pogurati na 2/3 gasa (ili malo više kad bih slušao okretaje) obraslu jedrilicu do nekih 5 milja, ali kad su vjetar i valovi u provu (a nama se baš tada obi?no žuri) brzina padne na tri ?vora. Tom brzinom je gura i tomos 4 na punom gasu a troši upola manje. S njim mi se ?ini i da brže gurne jedrilici kad ga tek upalim. Osjeti se kao da cukne kad dodam gas dok s yamahom toga od kad je nova propela nema. Kad sam je kupovao, usred ljetovanja nisam znao koje je oznake prošla bila pa mi je tip u servisu rekao da postoje tri modela i onda sam kupio srednji. Sad kad gledam na netu ?ini mi se da postoje samo dva?!
Zapravo me ne brine to što možda malo slabije gura (jer uvijek mogu tomosa upaliti, a do sada je u kombinaciji ta dva motora išlo kroz nevere bez problema) nego što su viši okretaji i više buke. No, sad radim na prigušivanju motora u kokpitu pa ?u o tome napisati u odgovaraju?oj temi.
Malo mi je žao što sam poklonio potpuno obnovljenog tomosa 10 bez da sam probao kako bi on gurao jedrilicu.
Nemojte mi sada re?i: kupi novi 4t motor jer sam barku kupio za ništa para i ne daje mi se novce za motor koji ?u i tako zanemariti. 

jazavac

Citat: jazmi  u Prosinac 19, 2016, 09:59:31 POSLIJEPODNE
da, možda je moj propeler od aluminija... šta sad glede "cinka"? da pustim ovako s tim da vadim motor po zimi (ostaje mi tomos na krmenom zrcalu pa dok traje traje?
ina?e, upisao sam podatke u damirov link za izra?un veli?ine i hoda propelera i ispada da bi hod trebao biti duplo manji od onog kojeg imam sada je 8.5x7.5 a preporu?a 8.5x4,8...
takvih ni blizu nema u prodaji. :s
sadašni prpeler kao da kad dodam gas dosta teško odnosno sporo pokrene barku, a i max brzina mi se ?ini da je manja nego s onim kojeg sam zamijenio jer je provrtio. me?utim taj ej bio toliko pojeden da se brojke nisu dale pro?itati.
morati ?u prijatelja u uljaniku namutiti da mi napravi propeler :)

Možda si ubacio u podatke  pogrešan prenosni omjer reduktora ili broj okretaja motora? Jer to m ise ?ini prevelika razlika. Osim toga, kako i sam kažeš, brod ti lijeno ubrzava i ne postiže   prijašnju brzinu, što upu?uje na to da ti sadašnji propeler ima možda premali korak. Kad dodaš gas, dali motor lijeno prima okretaje ili veselo i trenutno odgovara na dodavanje gasa? Ako je ovo drugo, sigurno ti je premali korak.

Citat: Damir s  u Prosinac 19, 2016, 10:29:41 POSLIJEPODNE
Evo ovdje ti je preporuka za yanmar motore i kopce koji oni preporucaju propeler, mozda ti pomogne:

http://www.marinedieseldirect.com/yanmar/shopping/parts_references/prop.php

Vjerojatno nekome koristan link, ali koliko sam shvatio Jazmi ima vanbrodsku Yamahu, ne ugra?eni Yanmar  :icon_scratch:
Za dvadeset godina, biti ?eš više razo?aran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.â€" MARK TWAIN

jazavac

O?ito si me preduhiotrio  :thumbsup: :laughing7:

Ako ti  motor sporo dobiva okretaje vjerojatno ga propeler guši jer je prevelikog koraka, ali pišeš da '''su viši okretaji i više buke'' što ukazuje na to da imaš ipak premaleni korak.
Za dvadeset godina, biti ?eš više razo?aran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.â€" MARK TWAIN

jazavac

Znanac mi je imao yamahu 2T 8 ks na Elanu expres i vozio je na pola gasa jer mu je i tako išlo oko 6NM, nikad nije imao potrebe  voziti preko toga

Ante_Ri

Probaj obnoviti tu propelu koja ti je proklizala.
Upresa se nova guma, pitaj u servisu moze li se, ili nadji majstora za to.

paagus

Citat: jazmi  u Prosinac 19, 2016, 09:59:31 POSLIJEPODNE
. . . ina?e, upisao sam podatke u damirov link za izra?un veli?ine i hoda propelera i ispada da bi hod trebao biti duplo manji od onog kojeg imam sada je 8.5x7.5 a preporu?a 8.5x4,8...
takvih ni blizu nema u prodaji. :s   

Gledam "Yamaha 2008 Rigging guide" i na stranici 66 navodi:

9 x 5 6G1-W4592-00-EL Dual thrust koja je jako blizu onoga što ti je dao Damirov izra?un  :thumbsup:  i mislim da bi za tebe bila dobro rješenje.

Na strani 61 navodi da je:
DUAL THRUST PROPELLER
This is designed for sailboat or other large displacement boats. This redirects the exhaust gases so that the blades cut through “clean” water, for higher efficiency.

To zna?i da je baš namijenjen za jedrilice i velike deplasmance.

Na svom Adriaticu 790 imam kao pomo?ni motor 2T Yamahu 5 KS. Došla je sa propelom 7.25 x 8 i na punom gasu radila puno pjene ali je brod bio spor.
Sada je gore 7.5 x 6.5 i puno mi se bolje ponaša.

Paagus

more

Sukladno temi, a u vezi cink protektora, preporu?io bi da pro?itate slijede?i post iz naše arhive:

76
Tehni?ki savjeti / Odg: INOX
«  more   Listopad 21, 2012, 05:08:28 poslijepodne »

......  dijelove naših baraka štite protektorima poput cinka ili još uspješnije megnezijem, ne?u pisati jer  ............ ,. primjenjuje se tehnika žrtvovanja nekog metala (cink) koji ima relativno najviši potencijal emisije  ............ , a to zna?i nikad kada je more elektrolit. Naši cink protektori ?e se uvijek trošiti, negdje brže a  ......

janko_ka

zanimljiva tema, meni se to svodilo na izmjene cinkova na kobilici, osovini, tj svi metalni dijelovi ispod površine imaju neku svoju žrtvenu anodu..
po?elo je sa ventilima tj ispustima, što me navelo da ovaj vikend pogledam kako to izgleda kod mene. i ispust je od valjda bronce, koja je presvu?ena laganom zelekastom patinom, ono što me buni je na svakom ispustu imam inox ventil, to je kombinacija dva razli?ita metala koji su u moru (elektrolitu) pa me strah da taj spoj dva metala ne postane kriti?no mjesto.. isto ne valja ako do?e do slabljenja tj trošenja bilo kojeg od tih materijala.. da li imam razloga za brigu?????

jazavac

Citat: Ante_Ri  u Prosinac 20, 2016, 11:13:56 PRIJEPODNE
Probaj obnoviti tu propelu koja ti je proklizala.
Upresa se nova guma, pitaj u servisu moze li se, ili nadji majstora za to.

Kaže mi jedan iskusan majstor da nije problem reparirati gumu u propeleru nego to sve  dobiti opet u centar, da ne rasturi petu i njene dijelove.