Nosac za pomocni motor

Autor Seemann, Siječanj 13, 2018, 10:21:51 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Seemann

Cijenjeni Nauticari
Planiram ugraditi nosac za pomocni motor. Sta moram paziti i nasto moram obratiti paznju. Dali je to koliki mora biti  odstojanje od nosaca i vodene linije broda, nosivost odredjenog nosaca i koliko pozicija itd.Motor, dali duga ili kratka noga. Molim vas za vasa iskustva i savjete.
Pozdrav Tomo :BangHead:

estan

Kada kupuješ nosa?, prvo obrati pažnju za koliku je masu i snagu motora predvi?en. Ako imaš motor s krarkom osovinom, tada mosa? mora imati kratku dasku na koju se motor montira, jer ako bude duga, tj, vosoka iznad metalnog dijela, motoru kratke osovine izlaziti ?e propela kod imalo ve?eg vala, a da ga staviš dovoljno nisko, ora?e ti donji dio daske kroz more. Ako je motor duge osovine, tada to nije problem, a ako je daska kratka, jednostavno staviš nosa? malo više na krmeno zrcalo, naravno ako je samo zrcalo dovoljno visoko. Za motore teže od 35 kg, obavezno uzeti nosa? sa 4 opruge, jer ?e ina?e biti jako teško podi?i motor iz mora.

Seemann

Pozdrav svima
problem s nosacem sam rijesio tako da sam ozeo nosac s 5 pozicija spustanja-disanja motora tako da kratka noga ce doci u obzir. Planirao sam uzeti 6 ps suzuki koji je tezak 23 kg i koji mi je dovoljan da moj brod moze pokretati naprijed iako bi struje mora bile nepovoljne, samo neznam dali ce to biti pretezak motor za moj pomocni gumenjak do 2 metra koji planiram kupiti. Sta mislite vi o tome.
pozdrav iz Minhena Tomas.

estan

Ho?e, biti ?e pretežak i prejak. Možda da pogledaš neški gumi od oko 2,5 m možda na?eš neki koji može primiti tu masu i snagu motora. Moj stari gumi Quicksilver 230 mogao je primiti do 25 kg, motor, ali ne ja?i od 5 ks. Sadašnji Kinez, može primiti motor do samo 4 ks i mislim da nema deklariranu masu. Ovi od 1,8 di 2 metra nijedan nisu za motor od 6 ks, osim možda ako ima neki sa krutim plasti?nim dnom, ali sumnjam da ima ispod 2,1 m dužine.

Seemann

Estan
Hvala ti na odgovoru, ali sam i sam dosao u nedoumicu dali mi je pomocni motor uopce potreban. Cuo sam da odnedavno postoji sluzba za pomoc na moru ( ove godine sam se imao prilike uvjeriti kada mi je jednom prijatelju crko Alnaser na brodu pa su ga s Hvara slepali do Splita ) kazu da su stvarno profesionalci i rade svoj poso pa sam se mislio uclaniti. Neznam ni sam sta je bolje.....Sta vi Forumasi mislite o ovome. :hello2: :hello2:

Mala od portala

Evo s malo zakašnjenja, stiže odgovor na tvoj upit, Seemann. Službe pomo?i na moru postoje ve? godinama i nisu novost. Služe za pomo? u nezgodnim i opasnim situacijama, ali i za komercijalno odsukavanje plovila, u situacijama kada nisu ugroženi ljudski životi. A prisko?it ?e i kad treba otkloniti neki manji kvar. Kod nas imaš dvije:

SeaHelp  (http://www.sea-help.eu/hr/)
EmergenSea  (http://www.emergensea.net/)

Za ovu potonju mogu garantirati profesionalnost. Odli?no su pokriveni svojim ljudima po cijelom Jadranu i brzo stižu na poziv. Samo ra?unaj da se ta pomo? pla?a. Nije besplatna.

Sretno!
?ovjek mora napraviti ono što ?ovjek mora napraviti.  Žena mora napraviti ono što on ne može. (Rhonda Hansome)

estan

Mala je sve rekla, osim da je za ?lanove sve povoljnije, bar kod emergesea. Bar je bilo tako, ne znam kako je sada.

Seemann

Pozdrav
Vase preporuke sam poslusao i odnedavno sam clan. :icon_salut: :icon_salut: