Code D

Autor kompica, Siječanj 26, 2019, 07:43:40 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

more

Damire, krstaš uz gušt krstarenja jedrima pruža još i gušt pobje?ivanja na regatama, naro?ito ako su konkurenti ve?i i bolje opremljeni krstaši.

pelig

Citat: Damir s  u Siječanj 28, 2019, 09:09:19 PRIJEPODNE
...Evo par clanaka o jedrima jer je previse kompleksno da bi ja izmisljao toplu vodu:

http://sailingmareda.blogspot.com/2015/01/the-code-d-demystified-part-1.html...

E kad sam pro?itao što veli jedrar iz tog ?lanka, odmah mi je lakše! “Let me make it simple for you,” he said.  “NOBODY knows what a Code D is, nor a Code 0, nor a Code 5. "

more

Zaista, i meni je lakše koji još uvijek koristim klasi?an spin kojim, uz veliko umije?e posade i dobro skrojenom ?enovom, derem istinsku konkurenciju. Mišljenja sam da se ovim novim krojevima, u suštini, želi nadoknaditi nedostatnu vještinu i brojnost posade. To mi baš ne djeluje sportski.   

Maestral

Citat: more  u Siječanj 29, 2019, 12:03:55 POSLIJEPODNE
Zaista, i meni je lakše koji još uvijek koristim klasi?an spin kojim, uz veliko umije?e posade i dobro skrojenom ?enovom, derem istinsku konkurenciju. Mišljenja sam da se ovim novim krojevima, u suštini, želi nadoknaditi nedostatnu vještinu i brojnost posade. To mi baš ne djeluje sportski.   

Slažem se kad ?ovjek ima posadu. Kad su dvojica, povremeno trojica na vlastitom brodu, oda ti ne preostane drugo pored klasi?nog spina nego upotrebljavati puno više genaker. To je kod mene slu?aj. Jedra su mi vrhunsko triradial krojena, sa full baten glavnim ali u laganim vjetrovima bez genakera ne ide kako bih htio (puno brže). Kad su mi mornari raspoloženi, nije mi problem pretjecati ve?e, ali kad nisu (žena + k?er) onda badava sve! Zato još uvijek jedrim na regatierima, bez obzira što mi je kod mojih godina prvi broj 6 i guštam u mogu?nosti iskorištavanja svih modernih jedara, što nema veze sa vještinom i brojnoš?u posade.

more

Ona barka šoravento nakon starta je moja. ?ista klasika. Ina?e, kod mojih godina, prvi broj je 8. To navodim stoga da ne mislite da ste ostarjeli, ve? tek zreli regatjeri!

Maestral

E, pa i ja bi volio biti nekad ostarijeli regatjer sa prvim brojem 8, i to u dobroj kondiciji!

pelig

Citat: more  u Siječanj 30, 2019, 11:07:04 PRIJEPODNE
Ona barka šoravento nakon starta je moja. ?ista klasika. Ina?e, kod mojih godina, prvi broj je 8. ...

Prvi broj je 8? Ja sam pretpostavljao da je 4, uzevši u obzir koliko si aktivan. Dragi prijatelju, ono što pišeš uvijek je zanimljivo za ?itati; Ali ja bih bio oduševljen kada bi si dao malo truda pa nam napisao štogod o jedrenju i regatama u doba kad si po?eo jedriti. Takove stvari mene najviše zanimaju!

Strici

To Pelige, to. I kad bi to naša "mornar?ina potkovao" s pokojom slikom vjerujem da bi bio hit. :thumbsup:
ps. "mornar?ina" je moja izvedenica za "more" jer da autora nazivam i spominjem s "more" mi je nekako ?udno, ali znam da je naše "more" (opet mi je neprikladno pisati takvo ime) veliki moreljubac i jedromornar pa zato "mornar?ina" :thumbsup:
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

more

Hvala, hvala! Malo sam preoptere?en jer upravo sre?ujem gra?u za monografiju društva za sportove na moru DSAM 3.MAJ kojom vjerujem da ?u uz ostalo razjasniti razliku izme?u "luka posebne namjene - sportska luka i komunalne luke (ve? generacijski, na žalost, naši zakonodavci tu razliku u suštini ne poznaju). Svejedno, potruditi ?u se, pretpostavljam da ?e nekima biti interesantno. 

kompica

3 Maj. Tu sam bio ?lan prije nekih 40 i par godina. Tu sam i završio te?aj za jedrili?ara. ?ovje?e, koja su to bila vremena.  :crybaby2:
Pesimist se žali na vjetar, optimist o?ekuje da ?e se promijeniti a realist prilago?ava jedra.Sir William Arthur Ward