Školski jedrenjak

Autor Maestral, Veljača 06, 2019, 10:23:33 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Strici

Kad sam ve? imao primjedbu, onda da pokažem  sli?ne jedrenjake, logeri jesu, ali imaju i  križna jedra na pram?anom jarbolu
.

Meni za moj pojam oku "prikladniji", možda malo prenabrijani i za školsku upotrebu ne toliko prakti?ni, ili?
Niži trupom, vitkiji, ali naša "Kraljica" je zato "mo?nija". Kako god, za obuku je dobra, ali ipak mi ine nekako ne paše, moj prijedlog je "Debela Berta" :laughing7:
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

more

Da bi imali cjelovitu informaciju o stupnju korištenja tog školskog broda dao sam si truda i pronašao slijede?e podatke:
Brod je sagradjen 2010. godine i od tada plovi Jadranom stalno služi za odvijanje vježbi ?acima pomorskih škola i studentima pomorskih fakulteta. Tokom 2018. godine na brodu je vježbe odradilo oko 700 ?aka i studenata, brod je uplovio u približno 100 luka na Jadranu. i u plovidbi proveo oko 220 dana. Dakle, bio je potpuno iskorišten.

pelig

Citat: Strici  u Veljača 08, 2019, 12:06:21 POSLIJEPODNE
Kad sam ve? imao primjedbu, onda da pokažem  sli?ne jedrenjake, logeri jesu, ali imaju i  križna jedra na pram?anom jarbolu
...
Meni za moj pojam oku "prikladniji", možda malo prenabrijani i za školsku upotrebu ne toliko prakti?ni, ili?
Niži trupom, vitkiji, ali naša "Kraljica" je zato "mo?nija". Kako god, za obuku je dobra, ali ipak mi ine nekako ne paše, moj prijedlog je "Debela Berta" :laughing7:

Sve što je Strici napisao apsolutno stoji, a naro?ito to da je ime Debela Berta puno prikladnije za takav brod nego Kraljica mora!

Citat: more  u Veljača 08, 2019, 01:12:11 POSLIJEPODNE
Da bi imali cjelovitu informaciju o stupnju korištenja tog školskog broda dao sam si truda i pronašao slijede?e podatke:
Brod je sagradjen 2010. godine i od tada plovi Jadranom stalno služi za odvijanje vježbi ?acima pomorskih škola i studentima pomorskih fakulteta. Tokom 2018. godine na brodu je vježbe odradilo oko 700 ?aka i studenata, brod je uplovio u približno 100 luka na Jadranu. i u plovidbi proveo oko 220 dana. Dakle, bio je potpuno iskorišten.

Sve je to u redu, ali pitam se kakva su to putovanja? Je li taj brod ikada izašao iz Jadrana? Obi?aj je da ti brodovi obilaze daleka mora i predstavljaju svoje zemlje. Doduše, pitanje je kakovu bi predstavu Debela Berta širila o Hrvatskoj? Osim toga, iako mi se Bero Vrani? ?ini prava osoba za zapovjednika, koliko sam ?uo od vježbenika, sva jedra se baš i ne podižu. A naro?ito se to odnosi na ono križno.

Maestral

Pelig, preduhitrio si me u odgovoru. Nešto sli?no sam ve? po?eo pisati kad vidim da si bio brži. 100 luka je posjetio - zna?i prosje?no je plovio par sati dnevno?!

Strici

Moramo biti tolerantni, odnosno toliko da prihvatimo da e to školski brod, mali, a opet dovoljno velik da služi svrhi, a kako "more" piše i dobrano služi svojoj svrsi.
S druge strane, mi se njime netrebamo otiskivati na druga mora, jer brod nije za reprezentaciju, jednostavno on je solidan (gradnjom), ali nije to što znalci smatraju ohoho jedrenjakom.
Nikako se nemože uspore?ivati izgledom s školskim jedrenjacima drugih zemalja i ako ne?e nam biti na ponos.
On dobro služi svojoj svrsi, šta je tu je, konstruirao ga je netko ko zna,  (?), gradili ga sigurno solidno graditelji koji su potvr?eni, drže?i se nacrta, a loše je kad kapu kroji  "postolar" naprimjer, koliko god da radio u onom institutu brodarskom ili kako se zove u Zagrebu.
Loše je da se u internetu postavljaju onakve slike gdje jedra vise ko "ga?e na štriku", a za to je krivo zapovjedništvo broda, jer naravno nemogu sprije?iti da netko slika, ali ne dozvoliti takvo trimanje jedara.
Da je bilo više osje?aja za lijepo, otprilike je mogao biti ovakvog trupa:

To po meni
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Maestral

Citat: Strici  u Veljača 08, 2019, 06:56:31 POSLIJEPODNE
Da je bilo više osje?aja za lijepo, otprilike je mogao biti ovakvog trupa:
To po meni

tong47 To bi bila druga pri?a!

more

Maestral ostao sam dužan da naveden sadržaj vježbi da bi opravdao ona pristajanja u 100 luka naše lijepe obale.
Vježbaju istovremeno nauti?ari i strojari pod vodstvom dva nastavnika. Zajedni?ko im je: navikavanje na brodski život, a to je :disciplina, hranjenje, ?iš?enje, spremanje, stražarenje,...). Nauti?ari posebno vježbaju pozicioniranje broda astronomskom navigacijom koriste?i sekstant, naravno kada je nebeski svod ?ist. Potom tokom dana teresti?ku navigaciju odre?ivanjem azimuta pram?anih kuteva, pa radarsku navigaciju (GPS, kada su svi sateliti na mjestu). U uvalama vrše se vježbe sidrenja, a u lukama vrše se vježbe manevriranja. I eto ti 100 luka tokom jedne godine.

Maestral

To je ve? bolje. Istina nisu to neki vijazi po svakom vremenu i daleko od obale, da se osjeti/stekne pravi dojam mora, ali nešto je.

more

Nema raspoloživih dana za duge vija?e jer je pritisak studenata i ?aka velik.

Damir s

Pa  kako ce biti kada su na toliko skola i fakulteta naprvili malo vecu barcicu na jedra ne znam dali jedan kompletan razred stane na brod da imaju uvjete za zivot 7 dana.
Pero mi poslao nesto o HR skolskim brodovima pa sada vidim kako smo nisko pali :icon_scratch:

http://www.paluba.info/smf/index.php?topic=7345.0

http://www.paluba.info/smf/index.php/topic,6916.0.html
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ?ete dobro sje?anje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbje?i kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)