Školski jedrenjak

Autor Maestral, Veljača 06, 2019, 10:23:33 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Kantafig

Citat: pelig  u Travanj 22, 2020, 07:09:38 PRIJEPODNE
Citat: Kantafig  u Travanj 21, 2020, 03:21:33 POSLIJEPODNE

Za boga miloga sto mu je ovo "prispodoba"

Oklen to izvlacite, dje se tako govori i u kojem dijelu hrvatske.

Ne znam koju rije? vi na Pelješcu rabite? Nisam nikada bio tamo, što mi je velika greška, jer znam da je prekrasan kraj? Možda velite alegorija ili metafora ili usporedba? Da ne naga?am...
Ja sam ti sa sjevera hrvatske, a imam i neke škole. U mojoj okolini se tako govori. Nadam se da nam ne zamjeraš. Ali ima i ovdje puno ljudi koji imaju siromašan leksi?ki fond, pa ?im ?uju neku sebi nepoznatu rije?, po?nu sa sprda?inom i izrugivanjem.

Hebo te, jel ti to radis nocnu smjenu kad ostavljas komentare u 6, 7 ura ujutro. Ja se nedizem prije 11.
I nema to nikakve veze sa siromašanim leksi?kim fondom, jer ljudi jednostavno ne znaju sve lokalne opskurne dijalekte iz raznoraznih vukoyebina kojima je do jucer bio sluzbeni jezik madjarski i da ih pohlepni srpski kralj nije uzo u jugoslaviju umjesto da je napravio veliku srbiju kako su mu nudili saveznici na berlinskom kongresu sad bi bili madjari u madjarskoj i ja sad trebam ucit te dijalekte.
Pa na nekom otoku imas deset sela i svako selo istu ribu drugacije zove a mozes vidjet jedno selo iz drugog.Zaio i postoje sluzbeni jezici u svakoj drzavi a na hrvatskom se sigurno ne govori prispodba inace bi to cuo na televiziji, radiju, cito po medijima.

pelig

Ma ne radim ti ja prijatelju no?nu smjenu, ve? sam star, pa ne mogu spavati do podneva, kao što sam to ?inio u mladosti. I nije mi žao jer sad bar shva?am zašto svi govore da je zora najlijepši dio dana.

Nisam iz Me?imurja, ve? iz Zagreba. Me?imurce ne prezirem, ve? jako poštujem. Ovdje su naglasu kao vrijedni radnici, odli?ni gra?evinari i dobri poduzetnici. U Europi su upam?eni kao izvrsni ratnici; Iako je tridesetogodišnji rat odavno završio, legenda o Isolanerima grofa Zrinskog ?ivi i dalje.

Srbskog kralja, berlinski kongres i Jugoslaviju ne?u komentirati jer ti se sve pomješalo.

I kona?no, prispodoba nije nije nikakav lokalizam, ve? stara hrvatska i slovenska rije?. Naravno da je dio hrvatskog službenog jezika, ali spada u takozvani birani jezik, a ne u primitivizme kojima se služe primitivni novinari po hrvatskim medijima.

Maestral

Strici

Poljski školski brod brig  "FRYDERYK CHOPIN" izgra?en 1992 godine po nacrtima iz XIX stolje?a.

Brigovi su bili vrlo brzi jedrenjaci, a gusari su ih zbog toga dosta koristili.

Od samog po?etka sudjeluje u glavnim svjetskim susretanjima i regatama velikih jedrenjaka, i redovito je me?u pobjednicima.

Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

estan

Citat: Kantafig  u Travanj 22, 2020, 04:59:23 POSLIJEPODNE
Citat: pelig  u Travanj 22, 2020, 07:09:38 PRIJEPODNE
Citat: Kantafig  u Travanj 21, 2020, 03:21:33 POSLIJEPODNE

Za boga miloga sto mu je ovo "prispodoba"

Oklen to izvlacite, dje se tako govori i u kojem dijelu hrvatske.

Ne znam koju rije? vi na Pelješcu rabite? Nisam nikada bio tamo, što mi je velika greška, jer znam da je prekrasan kraj? Možda velite alegorija ili metafora ili usporedba? Da ne naga?am...
Ja sam ti sa sjevera hrvatske, a imam i neke škole. U mojoj okolini se tako govori. Nadam se da nam ne zamjeraš. Ali ima i ovdje puno ljudi koji imaju siromašan leksi?ki fond, pa ?im ?uju neku sebi nepoznatu rije?, po?nu sa sprda?inom i izrugivanjem.

Hebo te, jel ti to radis nocnu smjenu kad ostavljas komentare u 6, 7 ura ujutro. Ja se nedizem prije 11.
I nema to nikakve veze sa siromašanim leksi?kim fondom, jer ljudi jednostavno ne znaju sve lokalne opskurne dijalekte iz raznoraznih vukoyebina kojima je do jucer bio sluzbeni jezik madjarski i da ih pohlepni srpski kralj nije uzo u jugoslaviju umjesto da je napravio veliku srbiju kako su mu nudili saveznici na berlinskom kongresu sad bi bili madjari u madjarskoj i ja sad trebam ucit te dijalekte.
Pa na nekom otoku imas deset sela i svako selo istu ribu drugacije zove a mozes vidjet jedno selo iz drugog.Zaio i postoje sluzbeni jezici u svakoj drzavi a na hrvatskom se sigurno ne govori prispodba inace bi to cuo na televiziji, radiju, cito po medijima.

Pro?itaj Bibliju u prevodu Jure Kaštelana i Bonaventure Dude pa ?eš tu rije? prona?i u mnogim tekstovima, posebno u Novom Zavjetu. Ina?e taj prijevod je napravljen i objavljen u vrijeme Jugoslavije te izrazi u njemu teško da mogu pripadati nekom novogovoru. Osporavanje ljudima da koriste izraze koji su njima uobi?ajeni i doma?i nije ništa bolje od forsiranja i nametanja novih formi govora kojima svi lome jezik i nikome nisu prirodni. Jezik treba da bude bogatstvo, a ne siromaštvo, a službeni jezik ostavimo službenim spisima. Književni i govorni jezik ne mogu se ograni?iti na službeni.

pelig

Citat: Strici  u Svibanj 01, 2020, 06:51:19 POSLIJEPODNE

Poljski školski brod brig  "FRYDERYK CHOPIN" izgra?en 1992 godine po nacrtima iz XIX stolje?a.

Brigovi su bili vrlo brzi jedrenjaci, a gusari su ih zbog toga dosta koristili.

Od samog po?etka sudjeluje u glavnim svjetskim susretanjima i regatama velikih jedrenjaka, i redovito je me?u pobjednicima.

Sad sam tek primjetio da taj Chopin ima jako neobi?nu i zanimljivu snast; Za tu dužinu broda, bilo bi za o?ekivati bark ili ?ak navu. A oni su se odlu?ili za brik, ali sa jako visokim jarbolima. Dodali su jarburete i šesti red jedara. To treba u?vrstiti i zato su se vjerojatno odlu?ili maknuti krmeni jarbol? Zanimljivo rješenje, a ako pobje?uje na regatama, o?ito i efikasno. Za trgova?ki jedrenjak ne znam koliko bi bilo efikasno jer su ovakovom konstrukcijom izgubili na upravljivosti, a vjerojatno zahtijeva i ve?u posadu. Što za školski brod nije problem.

pelig

Ta, visoka snast, pored dobre osobine da hvata viša strujanja ima i neke mane. Npr. golema naprezanja na oputu. Nekad su to rješavali na taj na?in da su na samu naznaku lošeg vremena spuštali vršne nastavke jarbola i gornje križeve. Ili su u slu?aju loma rezali crnu manovru da more sve odnese. Ali kod ovog broda, sa metalnim jarbolom to baš i nije bila opcija. I tako je došlo do slijede?eg rezultata.
Citat: Strici  u Svibanj 01, 2020, 07:09:24 POSLIJEPODNE

Brig FRYDERYK CHOPIN je prije 9,5 godine jugozapadno od Scilly otoka u Atlantiku teško ošte?en u nevremenu.
Na brodu je bilo 35 vrlo mladih naravno neiskusnih kadeta, ali nitko od njih i posade nije stradao.
Kako su bili traumatizirani, obra?ivali su ih psiholozi koji su se pribojavali da ?e zbog doživjele traume imati posljedice za cijeli život.
A oni su svi odreda zapitkivali kad ?e brod biti popravljen da nastave turneju. :thumbsup:

Strici

Gorch Fock, školski brod njema?ke mornarice je prije mjesec dana , a nakon nekoliko godina rekonstrukcije spušten u more.

Koliko se sje?am prije remonta je kadet (kadetkinja?) pao s križa na palubu i smrtno stradao.
Mislim da je poslije ie nesre?e brod kojem je ionako bio potreban remont odmah otplovio u brodogradilište.
Na kraju je ispalo višestruko skuplje, o ?emu su Nijemci vrlo žustro razglabali, ali je brod generalno obnovljen.
Ovdje nekoliko slika od prije mjesec dana (i od ju?er?), a uskoro ?e biti predan mornarici na daljnu upotrebu:

Malo prije spuštanja

Dobio i pram?ani propeler

Za usporedbu  „debela Berta“ naš školski brod „Kraljica mora“:

Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Strici

A spušten sam napisao jer je bio u plavnom doku, koji se uronio, dakle bio spušten s brodom u more.

Pa je remorkerom "prihva?en"

i otegljen u drugo brodogradilište, gdje je dalje završno opremljen:

Dobio je i druk?iji propeler: