Argola za jedrilicu

Autor Kirac, Ožujak 08, 2019, 02:25:34 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

pero

Citat: patak  u Ožujak 22, 2019, 02:01:47 POSLIJEPODNE
Može se nešto i zaraditi.
Super  :thumbsup:
Osim argola ima toliko puno stvari na plovilima  od drva i ..a poznata ti je tehnologija pa zašto nespojiš ugodno sa korisnim ?

estan

Kaži mi di si uspio na?i collu rossu? Ja je odavno nisam vidio u du?anu, ve? nude žuto expanzivno ljepilo umjesto nje. S njim je teže raditi, jer pritisak na cjeloj dužini mora biti jak i savršeno raspore?en.

Ina?e slaže se s Morem. Iako je u teoriji laminat ja?i, ja se u praksi nisam u to uvjerio. Može biti da je za prelomit cijeli predmet od laminata potrebno malo više sile, ali laminat popusti gje je optere?en, npr. uz vide, osovine i sli?no. ne pukne sve skroz na skroz, ali dio laminira i to više nije to.

Strici

To ljepilo ima "bradu", mislim staru bradu. Izmišljena su ipak modernija sigurnija ljepila.
A ?vrsto?a ovisi i od pravilno slaganih lijepljenih slojeva. To staro ljepilo nekim drvima bojom i ne paše. :icon_scratch:
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

pero

Citat: estan  u Ožujak 28, 2019, 06:06:04 POSLIJEPODNE
Ina?e slaže se s Morem. Iako je u teoriji laminat ja?i, ja se u praksi nisam u to uvjerio. Može biti da je za prelomit cijeli predmet od laminata potrebno malo više sile, ali laminat popusti gje je optere?en, npr. uz vide, osovine i sli?no. ne pukne sve skroz na skroz, ali dio laminira i to više nije to.
E ja se sa vama neslažem,jer ako je po struci napravljeno kako triba ne?e se delamirat ,a di su vide,osovine ili radi se posebnom tehnikom epoxy smole i piljevine pa se kasnje buši za rupe šarafa ili..tako da šaraf nije u dodiru sa drvom.Damir s je vidio kako se to radi !

https://www.nauticawebshop.com/colla-rossa-marina

more

Prije par dana bio sam na barci i bacim oko na moju 30 godinica staru argolu otokarene iz ?isto proste tikovine  i, naravno, automatski ju usporedim s onima gizdavima laminiranima susjednih starijih baraka. Zadovoljan i bezbrižan sam bio krenuo na ru?ak.

pero

Citat: more  u Ožujak 22, 2019, 01:07:32 POSLIJEPODNE
napravio sam si iz hrastovine koji traje desetlje?ima bez potrebe korištenja "fudrina" i ostalih pomagala protiv UV zraka i atmosferilija.
Hrastovina ili tikovina ?
Može slika da vidimo koje je drvo ? Jer ovako pisano još neznamo od kojega drva je napravljena ?Ako nema slike ,glavno je da si ti zadovoljan i da ti je ru?ak prijo,  a ostalo nije bitno !

more

Evo slike jednostavne, vje?ne, jeftine i vrlo pouzdane argole iz tikovine koja baš i nije estetski tako ružna.

more

Citat: more  u Ožujak 29, 2019, 09:47:57 POSLIJEPODNE
Evo slike jednostavne, vje?ne, jeftine i vrlo pouzdane argole iz tikovine koja baš i nije estetski tako ružna.

Evo slike jedne druge jednostavne relativno malo slabije argole iz tikovine koja je primjenjena na serijskom krstašu Benetau - Evention 25. Još i danas je kao nova nakon nekih 40 godina korištenja.

traktor

Na Zapcu IV je  hrastova jargola istesana od malo 'es' zakrivljene masivnije grane. Nikada je nisam zasticivao navlakom, vec svakih par godina lagano prebrusio i premazao standardnim hempels vernisem. Ima masivniji kardan produzetak od prokrom cijevi kao na starijim regatnim brodovima. Sluzi i danas kao i prije 40 godina.

Strici

Jer sam pove?ao list kormila, pa je optere?enje na rudo bilo dosta ve?e od normalnog, "veslao" sam kormilom ujedravaju?i na bovu (moj stalni vez), i rudo (od mahagonija) je puklo.
Napravio sam novo od odstajanog savijenog komada ?esmine, drva u Dalmaciji od kojeg su nekada seljaci pravili držalja za alatke.

Ono je bilo funkcionalno isto kao i originalno, samo opti?ki ne tako skladno, ali ako ga crv ne pojede, vje?no.
Staro je puklo kako strelice pokazuju, ali sam ga ja nekim svojim postupkom lijepljenja i stakloplastificiranja zalijepio i ono je uvjeren sam bilo i ?vrš?e na tom mjestu nego je ikada i bilo, iako sam to novo ostavio jer mi se nije dalo ponovno mijenjati. One sivozelenkaste "fleke" je Hempelov epoksi kit, onaj u dvije tube, to ovaj:   
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!