POSEBNA BRODOGRADNJA

Autor Strici, Srpanj 21, 2019, 08:10:12 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Strici

Sada kako je propisan „samozatvor“ i ne smije se bez nekog posebnog razloga i odobrenja izlaziti, više se zabavljam kod ku?e. Pa malo u podrum u radionicu.
Ali  tamo uvijek do?e neki od susjeda, pa ho?e brbljati,  pa ja u podrum sve manje.

Naime ovdje kod nas su i kontaktiranja s neonima s kojima si u stanu, skoro pa zabranjena. Tako kako se ja držim propisanoga, skoro da u podrum više i ne idem.
Pa onda više na kompu.
Uvijek sam htio, ali ne imao vremena „pro?a?kati“ remorkere, bili mi manje vrijedni, bezna?ajni.  Do sada.
To ja kažem sveobuhvatno remorkeri, tug-ovi, šleperi, kako ih stranci nazivaju, a i to je jako sveobuhvatno, jer se i oni dijele na razli?ite.
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

hidrotherapy

Remorkeri su sve samo ne nezanimljivi.
Oni predstavljaju pokaznu vježbu što je sve mogu?e s potentnim plovilom.
Jaki k'o konji uz vrhunske manevarske sposobnosti.
Mogu te vu?i, a mogu te i gurati.
Kad normalnim brodovima zagusti, oni stupaju na scenu.
Ina?e, neka firma u Poljskoj od tug broda stvara luksuzne krstaše. Bio sam na jednom i brod je luksuzno i vrhunski ure?en.

Strici

Sve stoji 100%. Ustvari mene su pratili desetine godina, onako meni usput, „nižerazredni“ brodovi, oni stari ruglo za mene; iako sam dobro znao njihovu veliku ulogu u pomorstvu.
Sad sam ipak promijenio mišljenje, ustvari sjetio ih se i po?eo ozbiljnije prou?avati, a nadam se da nekolicina ovdje pomoraca ima i što ozbiljnijega za napisati, nego što ja pišem, postrani gledaju?i, a oni bi mogli iz života i prakse.
Ne znam Hidri?u gdje bi o baš njima, ali kasnije i drugima „posebnim brodovima“ pisao, otvorio za svakog naslov?; otvorio novu rubriku?, savjetuj ili napravi, a ja ?u tamo svoje pisati.
Evo za po?etak nekoliko modernih, a ja ?u nastaviti svojom pri?om.

Ve?i oceanski

Mislim da je od jednog društva koje spašava brodove

Takvih su pune luke, grade ih u Turskoj. Svejedno povuku do 50 ili 70(?)tona
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Damir s

Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ?ete dobro sje?anje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbje?i kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Strici

Remorker preure?en u jahtu, to ne paše, meni nikako, a vjerujem i dugima?
Damire, bar ti živiš u zemlji gdje su baš i remorker mnogobrojni, stari lijepo održavani, njegovani i mnogi drugi brodovi i objekti u vezi pomorstva. To pokaži, bar ti si u mogu?nosti pokazati iz prve ruke.

Od najranije mladosti su remorkeri bili odmah „tu u mojoj blizini“.
Prvi kojeg znam je bio „školski“, ustvari i ne znam ?emu je služio, a bio je stalno vezan u portu, ali školski ga nazvah jer sam njime prvi puta izvodio nau?ene manuvre kao kadet, kako ja tako i ostali kadeti.
Karampana per excelence, za meine jedan potpuno neugledan beskorisni plovni objekt, ruglo prema ostaloj tamo vezanoj flotili. Nešto što bih tada najradije ne vidio, potopio ga, a iz mog tadašnjeg opsesivnog vi?enja pomorstva i brodova samo je nagr?ivao lijepu lu?icu.
Naravno da nemam slike, iako sam ve? tada fotkao; ali tko bi tu karampanu i slikavao, a i sa?uvao desetlje?ima sliku. Traže?i internetom, ništa tako ružnoga za na?i, osim neke jako loše kvalitete.
No vidjet ?emo, možda se štogod i na?e?

Damir s

Moj Strici mozda nijsu lijepi ali da ih ljudi ne vole ne bi ih ovi imali u ponudi, pa nisu to krkacine nego doslovno brodovi muzeji sav bakar i mesing ulasteni do sjaja  dvo lakirano vlasnici ih odrzavaju sa ljubavlju a kada ih vidis moze se pitati pa ce te ljudi provesti po njemu :

Name: DP MONITOR
Type: Motor Yachts
Shipyard:  Benetti
Year built: 1953
Weekly Price from:  25,000.00 EUR

Pa ovdje u Belgiji i Nizozemskoj ljudi iznajmljuju sve i svasta, ponekad kada vidis da ne povjerujes. Pred par mjeseci na jednoj takvoj krkacini je pukao drveni jarbol i ubio par Njemackih turista. Redovito se ovdje organiziraju sajmovi na moru ili lokovima gdje mozes kupiti nesto ugovoriti kakav posao , prezentirati svoj brod u to doba onda sve vrije od ljudi jos ako je lijepo vrijeme. Ja sam ti proveo lijepi dio svoje mladosti na remorkerima dok sam isao u skolu na njima sam radio na odrzavanju elektronike, ali u to doba to su nama bili samo radni strojevi.
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ?ete dobro sje?anje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo

Strici

Damire, naši ljudi niti su Belgijanci niti Niskozemci niti imaju ikakvih "tradicija i dodira" s takvim brodovima, niti ve?ina i zna što o njima, pa se ne mogu uspore?ivati.
A ja sam mlad došao na more, zaljubljen u pomorstvo i imao mnogodruk?ijih brodova da mi se svi?aju. A na kraju krajeva svatko ima svoj ukus, a moj je takav da mi se ne svi?aju, mislim to one koje sam davno prije sretao. Ja dobro znam kako su održavane sve te male brodice na našem dijelu jadrana. 
Zapuštene kante, ruzinave prljave, nenjegovane. To je tako kod nas bilo, pa mogu re?i na ve?ini a na onih naših nekoliko velikih remorkera nisam ni mislio.
Sjeti se onih zapuštenih pjeskara, malih dužobalnih brodica i td.
Meni ne trebaš ukazivati na lijepo održavane remorkere u Olandiji, pratim ja to i divim se ljudima koji ih imaju i održavaju, iako NL. i B. baš ne šmirglam, odnosno moram re?i nisam s njima ni da ni ne, ali njihovo pomorstvo cijenim.
A ti ne piši podatke nego stavi slike da i drugi vide.

Damir s

Evo malo slikica

Verstuurd vanaf mijn HUAWEI VNS-L31 met Tapatalk

Strici

Eto otprilike ovakav, to po sje?anju, ali nisam puno falio. Nije bio tako tamno obojen, nadgra?e ne tako visoko(?), a iz kormilarnice se upravjalo, ali okna su bila puno ve?a, odnosno bili su prozori (?)
Ustvari trup je io takav, nadgra?e ipak druk?ije, ali neka ga stari parni remorker.

Strici

TID, remorker, klase TID je bio. Sad taj na slici mislio sam takav ili sli?an je bio, ali sam poprili?no vremena utrošio prou?avaju?i parne remorkere od, ili do prije pedesetak godina, a bilo ih je još tada, mislim skoro i ve?ina(?)
Naime TID remorkera je Engleska negdje od druge polovine drugog svjetskog rata ponaproizvodila na desetine, mislim 180 komada, tada jednostavnim spajanjem pojedinih brodskih elemenata, (6 dijelova u 6 brodoradionica, namjerno, jer se i nisu gradili u brodogradilištima) pa se sakupilo u brodogradilištu i zavarivalo, a ne zakivalo kako je dotada bila praksa, i ne krivilo nego skoro sve bilo od ravnih plo?a (?), to koliko sam samo usputno površno pro?itao.
Ali rasipali ih po cijelom svijetu, najviše u tadašnji Komonvelt, pa sam uvjeren da su na neki na?in bar taj jedan ako ne i još poneki na Jadran.
I  a jednim takvim sam ja zapo?eo moje prve „stru?nije“ manuvre. Jedna ruzinava plivaju?a kanta, kojoj se poslije manuvrara ništa nije desilo jer je bila sva opasana velikim gumama od kamiona i traktora.
Ina?e kad se njeguje takav brodi? ne mora biti ruzinava kanta, ovi na slici izgledaju bolje, iako slike jer su stare ne mogu otkriti detalje.

Ina?e ta „kanta“ kojom sam izvodio manuvre je imala upravo ovakav kudeljni prancobran, koji je bio povod da nau?im takve plesti

Ali kako se ti parni još ponekad i danas koriste, ono ipak tamo ljudi imaju više špulijasa za održavanje tradicije, pa parnjaci nisu ruzinave kante.