B R O J N O S T S T A N O V N I Š T V A

Autor Strici, Travanj 09, 2020, 04:30:57 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Damir s

Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ?ete dobro sje?anje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbje?i kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Strici

Napisao sam da nijedna nije zemlja od kud su, ili dolaze izbjeglice; namjerno da ne bude tenzeciolno, (a možete si zamisliti kako ta grafika izgleda i kod zemalja migranata) ali da ljudi koji sve to uglavnom znaju po?inju "ja?e"  misliti ako je to danas tako, što ?e biti sutra, a sutra je jako skoro.
Mene i nas starije to se valjda ne?e ticati, ali imamo mi svi svatko nekoga od nas protekloga, što ?e biti i kako ?e njima biti veliki je upitnik.
Ovime sam presko?io red mog pisanja, pa presko?io direktno u sredinu, ali vidjet ?u kako ?u ili ?emo dalje pisati.
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Strici

Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

pelig

Ne bi ta brojka bila problemati?na kada ne bi bilo toliko malo mladih. Ovako dolazi do ubrzane izmjene stanovništva što neminovno vodi do tenzija (najbolji primjeri su Me?imurje i Lika). Nažalost to ?e se i nastaviti, a tenzije ?e biti sve ve?e i rodit ?e nasiljem.

Strici

Ne samo kod nas, i ne samo u Lici i Me?imurju. I po?eo sam podsvjesno s tim problemom.
Uzgred, kada i zašto je propalo Rimsko carstvo? Odnosno kada je po?elo propadati i zašto je propalo?
Ljudi, odnosno cijelo ?ovje?anstvo je sposobno, ali ne žele u?iti, odnosno ponavlja odavne greške koje su po?ele i perverzijama(Rimsko carstvo).
To ja samo malo da bi se mislilo i na aktualno i što ?e nam uskoro biti ili se desiti, a ne što se prepucavamo onoga od prije 30 ili 75 godina kao da ?e se išta od toga promijeniti. Promijeniti se samo mogu "prepucav?li" i po?eti misliti na današnjicu.

Strici

I ovdje fali domicilnog stanovništva, pa animiraju žene da animiraju muževe kad su ve? zatvoreni u karanteni, praviti gimnaštiku :thumbsup:.
Pa sad ono bil vi pravili gimnastiku ili se radije "oznojavali"?

Mislim da je "podmukla" zamisao jako dobra, ali koliko se ima elana?

pelig

Pa zaklju?ujem da bi ti našao elana. A bogami i ja.

Strici

Pa baš i ne znam, kod take moraš bit oprezan, da ti se ovako nebi desilo :laughing7:

Strici

Nismo mi jedini nastali raspadom Juge koji imaju takve probleme. Sve tri bivše najve?e republike imaju isti problem. Evo dijagram za Srbiju. Isto se gadno spušta.
Ali po sje?anju koliko je stanovnika bilo prije, broj mi se nekako nije promijenio, a bar 2 milijuna Kosovara se odvojio. To samo usput, kasnije ?u to?nije prema godinama pogledati. Ili su pojedinim podijelili pasoše? To mislim na ovo na kraju, useljenim Kinezima., ne samo, nego i migrantima :laughing7:

pelig

Hm, ovi grafovi, radili su ih Nijemci i pitanje je od kuda im podatci? Moja je pretpostavka, budu?i da prikazuju kretanje stanovništva od godine do godine, da se temelje na službenim procijenama državnih statisti?kih zavoda. Zato kod Hrvatske imamo ?etri godišnja porasta stanovništva od 10 ili 20 tisu?a stanovnika. Svi znamo da to nije realnost ve? je vjerojatno promjena metode procjene ili administrativnog obuhvata. Kod Srbije pak zavod mora u procijenu obuhvatiti sav teritorij koji država smatra svojim. A kako Srbija smatra Kosovo svojim "deom", to je i ono ovdje obuhva?eno. Kad odbiješ ona dva miliona, dobiješ stvarnu brojku. Stope pada su podjednake s jedinom razlikom, što Vu?i? to uo?ava i pokušava zaustaviti. Plenki gleda jedino prema Bruxsellesu, pa nije uo?io problem, a jedino što pokušava je popraviti kravatu koja mu se olabavila.
Ina?e Srbija i Hrvatska poslijednjih 100-200 godina imaju sli?ne stope nataliteta i mortaliteta, ?ak su kod Hrvatske znale biti nešto više. Me?utim kod nas je pad bio ipak ve?i jer smo tri puta doživjeli ogromni gubitak mladog stanovništva (Bleiburg, gastaibeteri "70 i najnoviji iseljenici), a i tradicionalno smo iseljeni?ka zemlja. Oni su takav golemi udar doživjeli iza drugog svjetskog rata, kada su o?istili pola milijuna Nijemaca, te isto toliko Albanaca i San?aklija. Ina?e zanimljivo je da u obje države postoje krajevi, tradicionalno bogatiji, gdje je stanovništvo pokušavalo o?uvati vrijednost imanja ra?aju?i po jedno dijete. U Srbiji su to sjeveroisto?ni predjeli.